dnes
Pondělí - jasno
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Zvýšený výskyt spalniček: Pražské záchrance v případě nedostatku personálu pomůže armáda
V případě potřeby pomohou v Praze příslušníci polní nemocnice. Foto: ZZS HMP

Zvýšený výskyt spalniček: Pražské záchrance v případě nedostatku personálu pomůže armáda

Přes zvýšený výskyt spalniček není na území hlavního města nijak omezeno poskytování přednemocniční neodkladné péče. Pro případ zhoršení současného stavu nebo jiné mimořádné události se pražská záchranka (ZZS HMP) dohodla na možné spolupráci s českou armádou. První skupina deseti příslušníku 6. a 7. polní nemocnice nyní absolvují v hlavním městě proškolení. Do provozu zatím nenastoupí, v případě potřeby je bude možné zapojit během 24 hodin.

„Velmi si vážíme rychlé reakce Armády České republiky, kterou jsme oslovili spolu s Magistrátem hl. m. Prahy z preventivních důvodů. Potvrzuje se, že i do budoucna dokážeme ve značně krátkém čase při mimořádných událostech zajistit posílení provozu záchranné služby a poskytování přednemocniční neodkladné péče v nezměněném rozsahu,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Vojenští zdravotničtí záchranáři absolvují školení bezpečnosti ochrany zdraví při práci a požární ochrany (BOZP a PO), při kterém se seznámí s provozem zdravotnické záchranné služby v pražských podmínkách. V případě nasazení do dvoučlenných záchranářských posádek by se uplatnili především jako řidiči sanitek.

„Při výběru příslušníků pro tuto mimořádnou akci jsme volili zejména ty, kteří svou odbornou praxi vykonávají v oblasti urgentní medicíny, ať už v rámci výjezdových skupin, nebo urgentního příjmu nemocnic,“ uvedla majorka Hana Koďousková, hlavní sestra Agentury vojenského zdravotnictví. 

„Vzhledem k vývoji epidemie spalniček jsme přistoupili k přeočkování vakcínou všech příslušníků armády, kteří jsou pro tuto akci vyčleněni,“ potvrdil brigádní generál Zoltán Bubeník.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé, a to ještě dříve, než se u pacientů objeví jejich první projevy. Onemocnění se projevuje horečkou, rýmou, kašlem, slzícíma očima, bělavými tečkami se zarudlým okolím na sliznici tváří a vyrážkou.

Kvůli zvýšenému výskytu spalniček na území hlavního města pražská záchranka žádá všechny pacienty či jejich příbuzné volající na tísňovou linku, kteří jsou kvůli tomuto onemocnění v izolaci, aby tuto skutečnost hlásili již při hovoru s dispečerkou nebo nejpozději posádkám po příjezdu.


Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Včera v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru