Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zvony paměti vzdají hold vězeňkyním komunistického režimu
Kostel sv. Mikuláše se zvonicí. Zdroj: Prague City Tourism

Zvony paměti vzdají hold vězeňkyním komunistického režimu

V rámci projektu Zvony paměti, který připomíná zločiny totalitních režimů a pražské osobnosti 20. století, které proti nim bojovaly, se v květnu dvakrát rozezní zvon v hlásce zvonice kostela svatého Mikuláše na Malostranském náměstí. Poprvé to bude v pátek 17. května, podruhé příští týden ve čtvrtek. Informovala o tom městská společnost Prague City Tourism.

Projekt byl zahájen loni v září, kdy zvonění vzdalo hold bývalému ministrovi zahraničí Janu Masarykovi, synovi prvního prezidenta Československa.

V pátek 17. května v 15 hodin se ze Svatomikulášské městské zvonice rozezní zvony, aby připomněly životní osud novinářky, spisovatelky a překladatelky Mileny Jesenské, která byla za svou protinacistickou odbojovou činnost zatčena gestapem a deportována do koncentračního tábora Ravensbrück. Její jméno nese česko-německá novinářská cena, kterou uděluje Česko-německý fond budoucnosti.

Ve čtvrtek 23. května v 15 hodin se bude zvonit za Dagmar Šimkovou, politickou vězeňkyni komunistického režimu, která se podílela na založení organizace K-231. Byla emigrantkou, spisovatelkou, malířkou, kaskadérkou a modelkou.

Smyslem projektu Zvony paměti je zvýšit povědomí veřejnosti o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století. „Chceme důstojně připomínat české veřejnosti důležitá jména naší historie a dávat je do kontextu. Společně s partnery vybíráme osobnosti, které se postavily totalitním režimům a hájily demokratické hodnoty naší společnosti,“ vysvětlila záměr projektu místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.

„Svatomikulášská zvonice byla od samého počátku také požární hláskou a její zvony varovaly před blížícím se nebezpečím. Dnes je takovým nebezpečím právě ztráta historické paměti, návrat totalitního myšlení, netolerance a extremismus. Zvony paměti tak budou znít nejen k poctě odpůrců obou totalit 20. století, ale budou rovněž varovat před tímto nebezpečím,“ dodala.


Autor: Jan Puci

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru