dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Zvažovaný zákaz prodeje v supermarketech o svátcích se možná zpřísní. Vláda by šla ještě dál!
Letošních Vánoc se omezení otevírácí doby nákupních center určitě týkat nebude. Ilustrační foto: Lasy / Wikimedia Commons

Zvažovaný zákaz prodeje v supermarketech o svátcích se možná zpřísní. Vláda by šla ještě dál!

Na stůl politiků se opět dostal návrh, na základě kterého by v určité státní svátky musely mít zavřeno supermarkety a některé jiné provozovny. Vláda ho nezavrhla, ale vznesla připomínky. Ptá se, proč by se měl zákaz prodeje týkat jen velkých obchodů a jen v některé státní svátky. Ať to již dopadne s návrhem jakkoli, jisté je, že letos o Vánocích k žádné změně nedojde, prodejny budou moci mít otevřeno.

Poslanci se budou zabývat senátním návrhem zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, na základě kterého by sedm dnů v roce (ve vybrané státní svátky) nesměly mít otevřeno supermarkety a některé další provozovny, přičemž na Štědrý den by mohlo být otevřeno jen do dvanácti hodin.

Návrh již projednala vláda. Zaujala k němu neutrální stanovisko – chápe snahu předkladatelů o to, aby rodina byla ve svátek a na Štědrý den pohromadě, zároveň ale poukázala na některé sporné body a doporučila, aby se jimi parlament v dalším legislativním procesu zabýval. Zjednodušeně řečeno: návrh nezavrhla, ale doporučuje zvážit určité – poměrně podstatné – změny.

Zákaz prodeje i pro zastavárny a sběrny odpadů

Zákaz prodeje ve vybrané státní svátky by se podle senátního návrhu vztahoval na obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních, tedy na obchodní řetězce. Dále na zastavárny, sběrny odpadů a provozovny obchodující s použitým zbožím.

Netýkal by se naopak čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, vlakových a autobusových nádražích a obchodů ve zdravotnických zařízeních. Za porušení zákazu prodeje by hrozila sankce do jednoho milionu korun, za opakované porušení do pěti milionů.

Proč by se zákaz týkal jen velkých obchodů?

V tom, kterých provozoven by se zákaz prodeje ve vybrané státní svátky týkal, by šla vláda dál. „Záměr vyjmout z navrhovaného režimu omezení prodejní doby prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, je podle názoru vlády sporný a nekoresponduje s účelem zákona. Primárním účelem by podle názoru vlády mělo být sladění rodinného a pracovního života, nikoliv zásah do fungování trhu,“ je uvedeno v odůvodnění stanoviska.

Podle vládního kabinetu je třeba vzít v potaz i evropské právo. „Podstatná část společností, jejichž prodejny mají prodejní plochu větší než 200m2, má většinovou zahraniční majetkovou účast a hrozí tak, že tyto společnosti mohou namítat porušení svobody usazování ve smyslu článku 49 SFEU v důsledku stanovení nerovných podmínek,“ uvádí vláda.

Proč zavřeno jen v některé svátky?

Kabinet se pozastavil i nad tím, proč by mělo být zavřeno jen v některé státní svátky. Zavřeno by totiž muselo být jen v tyto státní svátky: 1. leden (Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu), pohyblivé Velikonoční pondělí, 8. květen (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti), 28. říjen (Den vzniku samostatného československého státu), 25. prosinec (1. svátek vánoční) a 26. prosinec (2. svátek vánoční). Na Štědrý den – 24. prosince – by bylo otevřeno jen do 12 hodin.

Otevřeno by naopak bylo na Svátek práce (1. květen), v Den boje za svobodu a demokracii (17. listopad), v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. červenec) a v Den upálení mistra Jana Husa (6. červenec).

„Z důvodové zprávy nevyplývá, proč by měla zákonná omezení prodejní doby platit pouze pro některé státní a ostatní svátky a nikoli pro všechny, které jsou za státní svátky (5. a 6. červenec, 17. listopad), respektive ostatní svátky (1. květen) zákonem č. 245/2000 Sb. prohlášeny. I o tom by podle názoru vlády měla být vedena podrobná parlamentní debata,“ uvádí vláda ve svém stanovisku.

Jaké dopady návrh vyvolá? Co snížení mzdy?

Z hodnocení dopadů navrhované úpravy není podle vlády zcela zřejmé, jaké skutečné dopady návrh vyvolá. „Například na straně zaměstnanců se předpokládá pouze pozitivní dopad, není ale hodnoceno případné snížení jejich mzdy, k němuž by v důsledku přijetí návrhu došlo, a nelze vyloučit dopady ani dílčí dopady návrhu na zaměstnanost. Návrh zákona dále vykazuje též některé formální a legislativně technické nedostatky, jež by v dalším legislativním procesu měly být odstraněny,“ uzavírá kabinet.

Anketa

Souhlasíte s omezením prodeje o svátcích?

69.3%
(69.3%)
30.7%
(30.7%)
Rozhodovat ale budou zákonodárci. Projednání návrhu v prvním čtení je zařazeno na schůzi Poslanecké sněmovny, která právě probíhá, z důvodu množství zařazených materiálů je ale možné, že bude přeřazeno na další – zřejmě listopadové – plénum. Podle všeho je pravděpodobné, že poslanci normu propustí úvodním čtením a následně budou navrhovat změny v duchu vládního stanoviska.

Letos o Vánocích budou supermarkety otevřeny

Zpravodajkou návrhu byla sněmovním organizačním výborem určena poslankyně Květa Matušovská (KSČM), která návrh podporuje. „Ve své řeči budu navazovat na senátora ČSSD Františka Bublana, který návrh inicioval v Senátu. Budu se ho ptát například na to, proč tam nejsou všechny svátky,“ uvedla pro Pražský patriot. Jisté je, že letošních Vánoc se případná změna týkat nebude. To se už nestihne.

Pražský patriot o normě opakovaně podrobně informoval. Odkazy na publikované materiály jsou pod tímto článkem. Zastánci poukazovali na to, že prodavačky by měly mít i nárok na volno a čas na rodinu. Odpůrci návrhu, především z řad ODS, argumentovali oproti tomu především tím, že o prodejní době by měly rozhodovat samy provozovny, nikoli stát.

Z výzkumu, který letos v dubnu provedl Odborový svaz pracovníků obchodu, vyplývá, že s regulací otevírací doby v řetězcích souhlasí přes 75 % obyvatel ČR a že přímo ve státní svátky chodí na nákup jen 5,74 % lidí. Otevírací doba v supermarketech je regulována například v Belgii, Rakousku, Německu, Polsku, Maďarsku či na Slovensku.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru