dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
13°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Zpravodajství

Zůstaneme, vzkázali aktivisté. Klinika na Žižkově proto bude pokračovat i přes rozhodnutí soudu

Aktivisté zůstanou v Klinice v Jeseniově ulici na Žižkově i přes rozhodnutí soudu, že ji musí opustit. Oznámili to na tiskové konferenci. Včera jim vypršela exekuční lhůta pro odchod, kterou stanovil soud, a dnes mají dům předat majiteli, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta dává přednost nesilovému řešení situace a opětovně vyzvala aktivisty k vyklizení domu.

„Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoliv z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou,“ říká členka kolektivu Tereza Virtová.

„Místo toho, aby dům sloužil veřejnosti, z něj chce mít státní organizace, která se chová jako developer, kanceláře. Z Kliniky se má údajně stát polyfunkční budova, což je v manažerské řeči SŽDC jen krok obcházející územní plán, který kanceláře nepovoluje,“ pokračuje.

„Praha potřebuje prostory, které fungují nekomerčně a zdola; bezmála tři roky fungování Kliniky jsou toho důkazem. Přitom víme, že plány na rekonstrukci Kliniky vznikají bez ekonomické rozvahy a podle expertů je nehospodárná,” říká Rut Jelínková z kolektivu Klinky.

Opuštěný dům v Jeseniově ulici v Praze 3 obsadila občanská iniciativa Klinika na konci roku 2014. Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl budovu ve správě do loňského října, a SŽDC požadují po centru zaplacení bezdůvodného obohacení. Podle Virtové se tato částka blíží milionu korun. Soud o povinnosti zaplatit dosud nerozhodl.

Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové závažnost situace tkví v tom, že skupina aktivistů nelegálně obsadila cizí objekt a svým chováním vzkazuje české veřejnosti, že zákony a pravomocná soudní rozhodnutí neplatí pro všechny.

SŽDC chce vystěhovat Kliniku, aby ji mohla zrekonstruovat na kancelářský objekt. Aktivisté ale tvrdí, že to bude trvat dlouho a dům by zůstal prázdný. Zároveň připomínají situace, kdy byly vystěhovány některé objekty pod záminkou rekonstrukce, která dosud nezačala.

Středeční oznámení aktivistů navzdory soudnímu rozhodnutí nevyklidit budovu někdejší plicní kliniky mrzí místostarostu Prahy 3 Alexandera Bellu (ODS), ale nepřekvapuje ho.

„Ukazuje se, že aktivistům jde jen o to vyvolávat konflikt a vyprovokovat střet s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné. Zákony však v naší zemi musí platit pro každého. Nelegální okupace Kliniky musí skončit,“ uvedl.

„Představte si, že byste spáchali zločin nebo přestupek, soud by vás za něj potrestal a vy se proti tomu bránili protestováním a pokračováním nelegální činnosti. To by přece bylo absurdní. Doufám, že si to aktivisté uvědomí a budovu Kliniky vyklidí. Pohrdat rozhodnutím soudu je pohrdáním práva a právního státu,“ dodal Bellu.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru