dnes
Pondělí - zatazeno
16°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Zpravodajství

Zůstaneme, vzkázali aktivisté. Klinika na Žižkově proto bude pokračovat i přes rozhodnutí soudu

Aktivisté zůstanou v Klinice v Jeseniově ulici na Žižkově i přes rozhodnutí soudu, že ji musí opustit. Oznámili to na tiskové konferenci. Včera jim vypršela exekuční lhůta pro odchod, kterou stanovil soud, a dnes mají dům předat majiteli, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta dává přednost nesilovému řešení situace a opětovně vyzvala aktivisty k vyklizení domu.

„Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoliv z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou,“ říká členka kolektivu Tereza Virtová.

„Místo toho, aby dům sloužil veřejnosti, z něj chce mít státní organizace, která se chová jako developer, kanceláře. Z Kliniky se má údajně stát polyfunkční budova, což je v manažerské řeči SŽDC jen krok obcházející územní plán, který kanceláře nepovoluje,“ pokračuje.

„Praha potřebuje prostory, které fungují nekomerčně a zdola; bezmála tři roky fungování Kliniky jsou toho důkazem. Přitom víme, že plány na rekonstrukci Kliniky vznikají bez ekonomické rozvahy a podle expertů je nehospodárná,” říká Rut Jelínková z kolektivu Klinky.

Opuštěný dům v Jeseniově ulici v Praze 3 obsadila občanská iniciativa Klinika na konci roku 2014. Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl budovu ve správě do loňského října, a SŽDC požadují po centru zaplacení bezdůvodného obohacení. Podle Virtové se tato částka blíží milionu korun. Soud o povinnosti zaplatit dosud nerozhodl.

Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové závažnost situace tkví v tom, že skupina aktivistů nelegálně obsadila cizí objekt a svým chováním vzkazuje české veřejnosti, že zákony a pravomocná soudní rozhodnutí neplatí pro všechny.

SŽDC chce vystěhovat Kliniku, aby ji mohla zrekonstruovat na kancelářský objekt. Aktivisté ale tvrdí, že to bude trvat dlouho a dům by zůstal prázdný. Zároveň připomínají situace, kdy byly vystěhovány některé objekty pod záminkou rekonstrukce, která dosud nezačala.

Středeční oznámení aktivistů navzdory soudnímu rozhodnutí nevyklidit budovu někdejší plicní kliniky mrzí místostarostu Prahy 3 Alexandera Bellu (ODS), ale nepřekvapuje ho.

„Ukazuje se, že aktivistům jde jen o to vyvolávat konflikt a vyprovokovat střet s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné. Zákony však v naší zemi musí platit pro každého. Nelegální okupace Kliniky musí skončit,“ uvedl.

„Představte si, že byste spáchali zločin nebo přestupek, soud by vás za něj potrestal a vy se proti tomu bránili protestováním a pokračováním nelegální činnosti. To by přece bylo absurdní. Doufám, že si to aktivisté uvědomí a budovu Kliniky vyklidí. Pohrdat rozhodnutím soudu je pohrdáním práva a právního státu,“ dodal Bellu.


Další články
Nahoru