Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Žulová fontána na Ládví začala po desítkách let fungovat
Opravená fontána na Ládví. Foto: spolek Krásné Kobylisy

Žulová fontána na Ládví začala po desítkách let fungovat

Žulová fontána stojící na Ládví již od 80. let minulého století, která však byla přes třicet let nefunkční, je opět v provozu. Informoval o tom mluvčí Prahy 8 Martin Šalek a místostarosta pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).

„Toto umělecké dílo z poloviny 80. let bylo přes 30 let nefunkční a zanedbané. Praha 8 však ve spolupráci se společností Penny Česká republika zrealizovala jeho rekonstrukci,“ sdělil Šalek. Penny Market stojí na náměstíčku naproti kašně.

Poprvé byla fontána spuštěna ve středu 25. října. V průběhu tohoto týdne bude probíhat testování a školení techniků k jejímu ovládání. „Na rekonstrukci fontány jsme se před lety domluvili se zástupci spolku Krásné Kobylisy a posléze došlo k uzavření memoranda se společností PENNY Market Česká republika, jež v té době poblíž zrealizovala stavbu samoobsluhy,“ sdělil místostarosta Hřebík.

V první polovině prosince bude dokončena žulová plocha a okolní rám celé odpočinkové zóny kolem fontány. Okolí fontány bude osazeno novými lavičkami. Návštěvníkům se zpřístupní celá zóna během vánočních trhů.

Definitivní dokončení celé zóny se plánuje na polovinu příštího roku, kdy se upraví okolní zeleň. Kolem fontány vzniknou noví záhony s trvalkami.

„Investice do fontány a celého okolí se rozdělila. Penny Market zafinancoval rekonstrukci fontány dle našeho zadání, Praha 8 a hlavní město se postarají o revitalizaci celého okolí,“ sdělil místostarosta Tomáš Hřebík.

„V době, kdy se stavěl PENNY Market, jsme kontaktovali německou společnost REWE, jež PENNY Market vlastní, a požádali jsme o kvalitnější vnější plášť samoobsluhy a opravu fontány. Dlouhodobé vyjednávání se nakonec vyplatilo,“ uvedl na svém facebookovém profilu spolek Krásné Kobylisy.

Na příští rok podle něj radnice chystá slavnostní spuštění fontány v rámci zahájení jejího běžného fungování.

Ačkoli stavební povolení na vznik fontány je z roku 1973, kolaudována byla až v květnu 1986. Postupně však chátrala o od začátku devadesátých let nebyla funkční.

V roce 2020 tehdejší vedení Prahy 8 zahájilo jednání o budoucí podobě fontány a způsobu investice. Revitalizace představuje například výměnu stavebních povrchů, vnitřních částí fontány i technických mechanismů.


Autor: Jan Puci

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru