
Zubří samice Prixi odjela z Prahy, za pár měsíců bude na Kavkaze vypuštěna do volné přírody
19. června 2021 11:45
„Jedná se již o naše druhé zubří mládě, které zamíří právě na Kavkaz. V roce 2019 odjela do Ázerbájdžánu Prixina starší sestra Prťka. Obě samice se tak stanou zakladatelkami tamní obnovené zubří populace,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Zubři na Kavkaze byli vyhubeni v polovině 20. let minulého století. Projekt na jejich návrat podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), Ministerstvo ekologie a přírodních zdrojů republiky Ázerbájdžán a Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), jejíž je Zoo Praha členem.
Samice zubra evropského Prixi započala svou dlouhou cestu na Kavkaz v úterý ráno. Několik měsíců nejprve stráví v německém Tierparku Berlin, který celý transport koordinuje a shromažďuje zubry určené k transportu, poté bude společně s dalšími zubry z jiných evropských zoo přepravena do Ázerbájdžánu, kde se bude v aklimatizační ohradě připravovat na vypuštění do národního parku Shahdag. Jedná se o největší národní park v celém pohoří Kavkaz o rozloze 130 tisíc hektarů.
„Zubřice Prixi byla pro reintrodukci do Ázerbájdžánu vybrána koordinátorem Evropského chovného programu (EEP). Cílem projektu je založení zdravé a životaschopné populace zubrů v místě jejich původního výskytu,“ popsal záměr transportu zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek.
Začátek chovu zubra evropského se v Zoo Praha datuje k roku 1948, kdy do zoo přišel první čistokrevný samec Platan a pražská zoo se tak stala první českou zahradou, která zubry začala chovat. Od té doby odchovala téměř sto mláďat, poslední se narodilo před dvěma týdny.
Zoo Praha navíc plánuje vybudování chovné stanice v Dolních Počernicích v rámci projektu „Zubři v Praze“, jehož hlavním cílem je vytvoření rozlehlého přírodního výběhu za účelem rozšíření chovu a současně revitalizace území a navýšení zdejší biodiverzity.
Zubři jsou největšími suchozemskými obratlovci Evropy. Samci váží půl tuny až 920 kilogramů, samice 320 až 540 kilogramů. Ze tří geografických poddruhů zubra dva vyhynuly – horský zubr kavkazský, kterého člověk vyhubil po první světové válce, a jemu příbuzný zubr karpatský, který vyhynul mnohem dříve. Přežívající zubr evropský v sobě nese geny dvou původních poddruhů.