Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zubři by měli spásat louky na východě Prahy už za dva roky
Zubři z trojské zahrady. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Zubři by měli spásat louky na východě Prahy už za dva roky

Zubři evropští by se mohli za dva roky přestěhovat ze Zoo Praha do ohrady v Dolních Počernicích. Stavba výběhu na městských pozemcích by měla vyjít zhruba na 16 milionů korun. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Venkovní ohrada, ale pro koně Převalského, již stojí na Dívčích hradech.

V rámci chystaných úprav a přetváření horní části Zoo Praha by měli zubři uvolnit místo dalším chovaný druhům. Zahrada by proto majestátné příbuzné bizonů ráda přemístila někam mimo trojský areál.

Ve spolupráci s hlavním městem vytipovala jako nevhodnější místo pro vznik ohrady městský pozemek v katastru Dolních Počernic na východě Prahy.  

V oblasti zvané Vinice by vzniknul výběh o rozloze přes deset hektarů. „Ve druhé etapě projektu by se jako výběh pro zubry mělo používat dalších asi pět hektarů plochy. Nově vznikne ve výběhu seník, napajedlo, přístřešek pro zubry, zázemí pro chovatele a mokřady. Od okolí bude zubry oddělovat masivní dvoumetrový plot,“ uvedl Hlubuček.

U ohrady by podle ředitele Bobka byly postaveny dvě vyhlídkové plošiny. Obdobné jsou už u ohrady pro koně Převalského na Dívčích hradech a osvědčily se. Podle Hlubučka by ohrada měla být hotova za dva roky. „To je myslím realistický cíl,“ podotkl ředitel zahrady.

Podle něj i náměstka primátora Hlubučka by se díky zubrům podařilo vrátit lokalitě původní charakter a biodiverzitu. V oblasti by se mohly například opět vyskytovat vzácné druhy motýlů a další živočichové. Zahrada projektu spolupracuje s Akademií věd ČR, jejíž výzkumníci budou vývoj biotopu sledovat.

Zubři jsou blízcí příbuzní bizonů, liší se od nich především vzhledem. Bizoni jsou masivnější, zubři mají vysoké nohy. Zubři v minulosti žili v Evropě. Nicméně na počátku dvacátého století zde byli člověkem téměř vyhubeni. Přežili jen v několika chovech v zajetí. 

Pražská zoo chová zubry od roku 1948, prvním zvířetem tohoto druhu byl samec Platan, o pár let později ho následoval samec Putnik. Do loňského roku bylo v Praze celkem odchováno zhruba sto mláďat. Někteří z nich posílili populaci v národních parcích v Polsku nebo na Kavkaze.


Autor: Jan Puci

Festival ambasád Food and Culture 2022

Dnes v 06:54

Pátý ročník mezinárodní přehlídky gastronomie a kultury v rámci Trhů na Kulaťáku pod záštitou ambasád v sobotu 4. června od 8 do 20 hodin.

Den dětí v Parku pod Rajskou zahradou

Dnes v 06:44

V sobotu 4. června v Parku pod Rajskou zahradou pořádá Praha 14 Den dětí.

Film Jiřího Sequense Atentát se bude promítat na Karlově náměstí

Dnes v 06:13

V rámci akce pořádané k 80. výročí operace Anthropoid Československou obcí legionářskou a městskou částí Praha 2 se v pátek 17. června koná od 20 hodin na Karlově náměstí veřejná projekce filmu Jiřího Sequense Atentát z roku 1964.

Kdo získá ocenění Osobnost Prahy 9? Návrhy je možné posílat do konce května

Včera v 19:07

Praha 9 od roku 2010 uděluje několik čestných cen. O tom, kdo si je převezme, rozhodují obyvatelé devítky, kteří budoucí laureáty sami navrhují.

Setkání v Praze 9: Změna bývalého areálu na Poděbradské

Včera v 08:27

Další setkání radnice s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9.

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

21. května 2022 v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

20. května 2022 ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

20. května 2022 v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

20. května 2022 v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

19. května 2022 v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Další články
Nahoru