Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zubři by měli spásat louky na východě Prahy už za dva roky
Zubři z trojské zahrady. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Zubři by měli spásat louky na východě Prahy už za dva roky

Zubři evropští by se mohli za dva roky přestěhovat ze Zoo Praha do ohrady v Dolních Počernicích. Stavba výběhu na městských pozemcích by měla vyjít zhruba na 16 milionů korun. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Venkovní ohrada, ale pro koně Převalského, již stojí na Dívčích hradech.

V rámci chystaných úprav a přetváření horní části Zoo Praha by měli zubři uvolnit místo dalším chovaný druhům. Zahrada by proto majestátné příbuzné bizonů ráda přemístila někam mimo trojský areál.

Ve spolupráci s hlavním městem vytipovala jako nevhodnější místo pro vznik ohrady městský pozemek v katastru Dolních Počernic na východě Prahy.  

V oblasti zvané Vinice by vzniknul výběh o rozloze přes deset hektarů. „Ve druhé etapě projektu by se jako výběh pro zubry mělo používat dalších asi pět hektarů plochy. Nově vznikne ve výběhu seník, napajedlo, přístřešek pro zubry, zázemí pro chovatele a mokřady. Od okolí bude zubry oddělovat masivní dvoumetrový plot,“ uvedl Hlubuček.

U ohrady by podle ředitele Bobka byly postaveny dvě vyhlídkové plošiny. Obdobné jsou už u ohrady pro koně Převalského na Dívčích hradech a osvědčily se. Podle Hlubučka by ohrada měla být hotova za dva roky. „To je myslím realistický cíl,“ podotkl ředitel zahrady.

Podle něj i náměstka primátora Hlubučka by se díky zubrům podařilo vrátit lokalitě původní charakter a biodiverzitu. V oblasti by se mohly například opět vyskytovat vzácné druhy motýlů a další živočichové. Zahrada projektu spolupracuje s Akademií věd ČR, jejíž výzkumníci budou vývoj biotopu sledovat.

Zubři jsou blízcí příbuzní bizonů, liší se od nich především vzhledem. Bizoni jsou masivnější, zubři mají vysoké nohy. Zubři v minulosti žili v Evropě. Nicméně na počátku dvacátého století zde byli člověkem téměř vyhubeni. Přežili jen v několika chovech v zajetí. 

Pražská zoo chová zubry od roku 1948, prvním zvířetem tohoto druhu byl samec Platan, o pár let později ho následoval samec Putnik. Do loňského roku bylo v Praze celkem odchováno zhruba sto mláďat. Někteří z nich posílili populaci v národních parcích v Polsku nebo na Kavkaze.


Autor: Jan Puci

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru