Zubři by měli spásat louky na východě Prahy už za dva roky
12. května 2022 09:56
V rámci chystaných úprav a přetváření horní části Zoo Praha by měli zubři uvolnit místo dalším chovaný druhům. Zahrada by proto majestátné příbuzné bizonů ráda přemístila někam mimo trojský areál.
Ve spolupráci s hlavním městem vytipovala jako nevhodnější místo pro vznik ohrady městský pozemek v katastru Dolních Počernic na východě Prahy.
V oblasti zvané Vinice by vzniknul výběh o rozloze přes deset hektarů. „Ve druhé etapě projektu by se jako výběh pro zubry mělo používat dalších asi pět hektarů plochy. Nově vznikne ve výběhu seník, napajedlo, přístřešek pro zubry, zázemí pro chovatele a mokřady. Od okolí bude zubry oddělovat masivní dvoumetrový plot,“ uvedl Hlubuček.
U ohrady by podle ředitele Bobka byly postaveny dvě vyhlídkové plošiny. Obdobné jsou už u ohrady pro koně Převalského na Dívčích hradech a osvědčily se. Podle Hlubučka by ohrada měla být hotova za dva roky. „To je myslím realistický cíl,“ podotkl ředitel zahrady.
Podle něj i náměstka primátora Hlubučka by se díky zubrům podařilo vrátit lokalitě původní charakter a biodiverzitu. V oblasti by se mohly například opět vyskytovat vzácné druhy motýlů a další živočichové. Zahrada projektu spolupracuje s Akademií věd ČR, jejíž výzkumníci budou vývoj biotopu sledovat.Zubři jsou blízcí příbuzní bizonů, liší se od nich především vzhledem. Bizoni jsou masivnější, zubři mají vysoké nohy. Zubři v minulosti žili v Evropě. Nicméně na počátku dvacátého století zde byli člověkem téměř vyhubeni. Přežili jen v několika chovech v zajetí.
Pražská zoo chová zubry od roku 1948, prvním zvířetem tohoto druhu byl samec Platan, o pár let později ho následoval samec Putnik. Do loňského roku bylo v Praze celkem odchováno zhruba sto mláďat. Někteří z nich posílili populaci v národních parcích v Polsku nebo na Kavkaze.