Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zubři budou spásat louky na východě Prahy, Dívčí hrady už v dubnu obsadí divocí koně
Zubři z trojské zahrady. Hlavní foto: Petr Hamerník / Zoo Praha. Foto v článku(2x): Jan Puci

Zubři budou spásat louky na východě Prahy, Dívčí hrady už v dubnu obsadí divocí koně

V druhé polovině dubna budou do rozlehlé ohrady na Dívčích hradech vypuštěni koně Převalského. Další výběh chce Praha vybudovat na východě metropole, do ohrady by se tam z trojské zoo přestěhoval zubr evropský. Server Pražský patriot o tom informoval náměstek primátora pro životního prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Již necelý měsíc zbývá do okamžiku, kdy na pražských Dívčích hradech vypustíme první koně Převalského. Malíř a ilustrátor Honza Sovák teď finišuje s vizuálem této akce,“ uvedl v pondělí na svém facebookovém profilu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Od druhé poloviny dubna tak budou na rozlehlé pláni o rozloze čtyř Václavských náměstí k vidění čtyři klisny, později k nim přibude chovný hřebec. Klisny má pražská zahrada v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska.

ohrada-kone-prevalskeho

Část ohrady a zázemí pro zvířata

Výstavba ohrady na ploše zhruba dvaceti hektarů stála šest milionů korun, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest přes deset milionů. I když se pro motorizované návštěvníky plánovalo rozšíření parkoviště u hřbitova, který je odtud vzdálený pár stovek metrů, doposud k tomu nedošlo. Na parkoviště se vejde jen pár aut. Nicméně přístupových cest pro chodce je tu hned několik a všechny poskytují krásné výhledy.

Podle dřívějšího Bobkova vyjádření nabízí zvolená lokalita pro chov koní Převalského ideální podmínky: „Jsou to krásná místa s bohatou historií – a převaláci jim určitě budou slušet. Nemluvě o tom, že by se díky nim mohla na místo někdejšího pole vrátit původní flóra a fauna.“ Vypásání vegetace divokými koňmi by totiž v této lokalitě mělo vést k obnově a rozšíření původních společenstev.

Díky projektu chovu divokých koní na Dívčích hradech probíhá v posledních letech v okolí ohrady monitoring pozůstatků unikátních stepních společenství rostlin a živočichů.

Odborníci při něm dochází k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh. Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se to podařilo právě zde.

vyhlidka-kone-prevalskeho

Vyhlídková plošina u ohrady pro koně Převalského

Na zhruba polovině plochy, která bude pro koně Převalského sloužit na Dívčích hradech, by mohla vzniknout ohrada v Dolních Počernicích na východě Prahy. Celoročně by v ní žili zubři, které také Zoo Praha chová.

„Vytipováváme pražské lokality pro chov zubrů. Zatím nejvhodnější se jeví městský pozemek v katastru Dolních Počernic. Je to území, na kterou jsou louky a pastviny, je tam i remízek. Na ploše deseti hektarů by mohlo být pět zubrů,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Zubři jsou chováni v rezervaci mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou ve středních Čechách, právně tam se chystá Hlubuček vypravit pro inspiraci. „Musíme to ještě domyslet, ale věřím, že do dvou let by se mohlo podařit ohradu vybudovat a zubry do ní přestěhovat,“ řekl Hlubuček.

Přemístění chovu zubrů do Dolních Počernic by podle něj bylo praktické, protože Praha chce do pár let upravovat v trojské zoo pláň, kde jsou nyní zubři chováni, takže by se stěhováním nebo redukcí chovu uvolnilo místo pro jiné zvířecí druhy.

Zubři jsou blízcí příbuzní bizonů, liší se od nich především vzhledem. Bizoni jsou masivnější, zubři mají vysoké nohy. Zubři v minulosti žili v Evropě. Nicméně na počátku dvacátého století zde byli člověkem téměř vyhubeni. Přežili jen v několika chovech v zajetí.

Pražská zoo chová zubry od roku 1948, prvním zvířetem tohoto druhu byl samec Platan, o pár let později ho následoval samec Putnik. Do loňského roku bylo v Praze celkem odchováno již 80 mláďat. Někteří z nich posílili populaci v národních parcích v Polsku nebo na Kavkaze.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru