Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zubři budou spásat louky na východě Prahy, Dívčí hrady už v dubnu obsadí divocí koně
Zubři z trojské zahrady. Hlavní foto: Petr Hamerník / Zoo Praha. Foto v článku(2x): Jan Puci

Zubři budou spásat louky na východě Prahy, Dívčí hrady už v dubnu obsadí divocí koně

V druhé polovině dubna budou do rozlehlé ohrady na Dívčích hradech vypuštěni koně Převalského. Další výběh chce Praha vybudovat na východě metropole, do ohrady by se tam z trojské zoo přestěhoval zubr evropský. Server Pražský patriot o tom informoval náměstek primátora pro životního prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Již necelý měsíc zbývá do okamžiku, kdy na pražských Dívčích hradech vypustíme první koně Převalského. Malíř a ilustrátor Honza Sovák teď finišuje s vizuálem této akce,“ uvedl v pondělí na svém facebookovém profilu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Od druhé poloviny dubna tak budou na rozlehlé pláni o rozloze čtyř Václavských náměstí k vidění čtyři klisny, později k nim přibude chovný hřebec. Klisny má pražská zahrada v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska.

ohrada-kone-prevalskeho

Část ohrady a zázemí pro zvířata

Výstavba ohrady na ploše zhruba dvaceti hektarů stála šest milionů korun, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest přes deset milionů. I když se pro motorizované návštěvníky plánovalo rozšíření parkoviště u hřbitova, který je odtud vzdálený pár stovek metrů, doposud k tomu nedošlo. Na parkoviště se vejde jen pár aut. Nicméně přístupových cest pro chodce je tu hned několik a všechny poskytují krásné výhledy.

Podle dřívějšího Bobkova vyjádření nabízí zvolená lokalita pro chov koní Převalského ideální podmínky: „Jsou to krásná místa s bohatou historií – a převaláci jim určitě budou slušet. Nemluvě o tom, že by se díky nim mohla na místo někdejšího pole vrátit původní flóra a fauna.“ Vypásání vegetace divokými koňmi by totiž v této lokalitě mělo vést k obnově a rozšíření původních společenstev.

Díky projektu chovu divokých koní na Dívčích hradech probíhá v posledních letech v okolí ohrady monitoring pozůstatků unikátních stepních společenství rostlin a živočichů.

Odborníci při něm dochází k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh. Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se to podařilo právě zde.

vyhlidka-kone-prevalskeho

Vyhlídková plošina u ohrady pro koně Převalského

Na zhruba polovině plochy, která bude pro koně Převalského sloužit na Dívčích hradech, by mohla vzniknout ohrada v Dolních Počernicích na východě Prahy. Celoročně by v ní žili zubři, které také Zoo Praha chová.

„Vytipováváme pražské lokality pro chov zubrů. Zatím nejvhodnější se jeví městský pozemek v katastru Dolních Počernic. Je to území, na kterou jsou louky a pastviny, je tam i remízek. Na ploše deseti hektarů by mohlo být pět zubrů,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Zubři jsou chováni v rezervaci mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou ve středních Čechách, právně tam se chystá Hlubuček vypravit pro inspiraci. „Musíme to ještě domyslet, ale věřím, že do dvou let by se mohlo podařit ohradu vybudovat a zubry do ní přestěhovat,“ řekl Hlubuček.

Přemístění chovu zubrů do Dolních Počernic by podle něj bylo praktické, protože Praha chce do pár let upravovat v trojské zoo pláň, kde jsou nyní zubři chováni, takže by se stěhováním nebo redukcí chovu uvolnilo místo pro jiné zvířecí druhy.

Zubři jsou blízcí příbuzní bizonů, liší se od nich především vzhledem. Bizoni jsou masivnější, zubři mají vysoké nohy. Zubři v minulosti žili v Evropě. Nicméně na počátku dvacátého století zde byli člověkem téměř vyhubeni. Přežili jen v několika chovech v zajetí.

Pražská zoo chová zubry od roku 1948, prvním zvířetem tohoto druhu byl samec Platan, o pár let později ho následoval samec Putnik. Do loňského roku bylo v Praze celkem odchováno již 80 mláďat. Někteří z nich posílili populaci v národních parcích v Polsku nebo na Kavkaze.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru