Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zubařka při usmrcení léčitele nedokázala ovládat své činy, uvedl psychiatr
Případ je nyní u soudu. Ilustrační foto: Pexels

Zubařka při usmrcení léčitele nedokázala ovládat své činy, uvedl psychiatr

Zubařka, která společně se svou známou usmrtila vůdce kutnohorské sekty, nebyla v době činu schopná ovládat své jednání. Trpěla stockholmským syndromem, syndromem týrané ženy i poruchou přizpůsobení. Věřila, že muž, který byl jejím partnerem, má nadpřirozené schopnosti, a byla zcela pod vlivem jeho bludného uvažování. U soudu to dnes uvedl znalec z oboru psychiatrie Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Zubní lékařka a učitelka tělocviku v důchodu Irena Stejskalová usmrtily samozvaného léčitele a guru loni v říjnu v bytě Stejskalové v pražských Hájích. Podle nich si smrt přál, protože chtěl odejít do jiné dimenze, a k činu je sám přesvědčil. Jméno zubní lékařky nelze kvůli ochraně oběti uvést, protože žena už dříve přijala partnerovo příjmení.

„Ovládací schopnosti obžalované byly v době spáchání trestného činu zcela vymizelé. Říkám to při vědomí toho, že se zde řeší případ, který vstoupí do historie práva, psychologie i psychiatrie,“ prohlásil u pražského městského soudu profesor Kašparů. Zásadní roli v jednání ženy podle něj sehrál takzvaný indikovaný blud. „Byla v té chvíli mimo normalitu, zfanatizovaná,“ pokračoval. Podle něj byla žena přesvědčená o tom, že její partner čte myšlenky, že umí cestovat v čase, že mu pomáhají kosmické síly a že všechno ví.

Zubařka, kterou soud na rozdíl do Stejskalové ponechal ve vazbě, podle Kašparů vůbec není nebezpečná pro společnost. „Doporučoval by u ní co nejdříve ambulantní psychiatrické i psychologické léčení. Potřebuje se dostat ze stresů, můžeme u ní mluvit o posttraumatickém stresovém syndromu,“ řekl.

Soud si dnes předvolal i řadu dalších znalců, kteří zkoumali duševní stav obou obžalovaných. Psycholožka Miluše Pixová uvedla, že u zubařky nezjistila žádnou závažnou psychopatologii ani posttraumatický syndrom. Podle expertky je nicméně pravděpodobné, že obžalovaná byla k činu donucena, protože byl v rozporu s jejími osobnostními charakteristikami. I podle Pixové měla zubařka syndrom týrané osoby. „Kvůli týrání byla zvýšeně sugestibilní k manipulaci poškozeného, věřila jeho pohledu na svět. Čin realizovala spíše na přání poškozeného, sama s ním vnitřně nesouhlasí,“ popsala psycholožka.

Pokud by se soudkyně přiklonila k názoru, že zubařka měla vymizelé ovládací schopnosti kvůli duševní poruše, pak by musela konstatovat, že není za čin trestně odpovědná, protože v době jeho spáchání nebyla příčetná.

Podle psychiatra Ilji Žukova jednala pod vlivem přejatých bludů i druhá obžalovaná Stejskalová. „Věřila naprostým bizárům, absurditám,“ podotkl s tím, že žena je důvěřivou a spíše jednodušší osobností. Připomněl, že léčitel ji „diagnostikoval“ rakovinu slinivky a ona následně bez podstoupení lékařského vyšetření uvěřila, že ji vyléčil. „Měla absolutní důvěru v jeho božství a všemocnost. Byl pro ni bůh, a to je samozřejmě výplod chorého mozku. Není žádný zabiják, vrah ani asociál,“ poznamenal na adresu důchodkyně.

Obžaloba uvádí, že vystudovaná doktorka pedagogiky Stejskalová zubařku utvrzovala v tom, že musí muži vyhovět v jeho přání zemřít. Podle obžaloby muž dobrovolně spolkl lék, který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž podle obžaloby zemřel. Obě ženy po činu vyčkávaly u jeho postele. Když jeho tělo – v rozporu s tím, co jim před svou smrtí sliboval – nezmizelo, šly věc ohlásit na policii.

Obžaloba viní obě ženy s předem promyšlené vraždy, za kterou hrozí 12 až 20 let vězení. Podle obhájců lze počínání obou žen hodnotit nanejvýš jako zabití v omluvitelném hnutí mysli. V hlavním líčení vyšlo najevo, že usmrcený padesátiletý muž kolem sebe shromáždil stoupence, kteří se řídili v osobním i pracovním životě jeho pokyny. Svědci vypovídali o tom, že je fyzicky i psychicky týral.


Autor: ČTK

Díky brusce se dostali do kontejneru na použitý textil

23. září 2023 v 09:20

Dvojice s bruskou u kontejneru na textil neušla ve středu 20. září po třetí hodině ranní pozornosti obyvatelky z Libeřské ulice v Praze 12. Přivolaní strážníci muže a ženu vyslechli a přivolali státní kolegy. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Na Ostrově Štvanice zemřel před hudebním klubem muž

10. září 2023 ve 21:44

Před klubem na Ostrově Štvanice u Hlávkova mostu zemřel po fyzickém napadení muž. Podle informací pražské policie, která případ vyšetřuje, úmrtí podle policistů nepředcházela potyčka vícero osob. Zároveň nesdělili, před jakým klubem k napadení došlo. V prostorách, které v minulosti byly součástí...

Další články
Nahoru