Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
ZŠ ve Štěpánské ulici otevřela nový pavilon pro žáky prvních tříd
V novém pavilonu fungují první třídy. Foto: P2

ZŠ ve Štěpánské ulici otevřela nový pavilon pro žáky prvních tříd

Do nových tříd v zahradním pavilonu zasedli v pondělí prvňáci ze Základní školy u svatého Štěpána v Praze 2. Část tříd je prosklená, tak aby mohly děti vyjít ven a učit se v přírodě, za novou budovou se nachází i venkovní třída. Na děti čeká bylinková zahrádka, hmyzí hotely nebo například hmatový chodník. Pavilon vznikl na pozemku Arcibiskupství pražského, které ho druhé městské části na dobu 30 let pronajalo za 250 000 korun ročně, postupně se bude započítávat inflace. Projekt stál podle starosty Prahy 2 Jana Korseky (ODS) řádově 42 milionů korun.

Zahájení nového školního roku a přivítání prvňáčků se v Základní škole u svatého Štěpána neslo ve slavnostním duchu. Na nejmenší školáky čekaly totiž zbrusu nové třídy v zahradním pavilonu, který vznikl na pozemku Arcibiskupství pražského. To pronajalo pozemek za úplatu Praze 2 na dobu třiceti let. Pavilon z ekologicky udržitelných materiálů je zcela bezbariérový a poskytne dětem důležité spojení s přírodou. 

Slavnostního otevření pavilonu a symbolického přestřižení pásky se zúčastnili starosta Jan Korseska (ODS), dále generální vikář Arcibiskupství pražského Mons. Jan Balík a ředitelka ZŠ Jana Páčová. Nechyběli ani další členové zastupitelstva druhé městské části a zástupci dodavatelské společnosti POHL.cz. 

V útrobách objektu, který je zbudován převážně z přírodních materiálů, vznikly dvě plnohodnotné učebny pro prvňáčky, jedna menší pro výuku jazyků a nechybí ani zázemí pro žáky i učitele (kabinet, šatny a toalety). 

Použité materiály a technologie pomohou v letním období zamezit nadměrnému přehřívání budovy, v zimě budou působit jako tepelná izolace. Svůj význam má i zelená střecha pavilonu, která v budoucnu nabízí nepřeberné možnosti dalšího využití. 

Moderně vyhlížející učebny přímo navazují na okolní zeleň a poskytnou tak dětem celoroční spojení s přírodou. Děti si tak budou moci osvojit zásady ochrany životního prostředí, přírody i zeleně, pozorovat proměny zahrady v jednotlivých ročních obdobích a vyzkoušet si péči o vlastní zahrádku. 

Proměnou prošel i samotný pozemek, který byl do té doby využíván jako školní zahrada. V rámci revitalizace zde došlo k položení nového travnatého koberce, výsadbě zeleně a založení bylinkové zahrádky. Obnovena byla i herní část zahrady, vedle nových herních prvků bude dětem sloužit i víceúčelové hřiště. 

„Školství patří dlouhodobě k našim hlavním prioritám, a já jsem přesvědčen, že je to vidět. Do rozvoje škol každoročně investujeme značné finanční prostředky, opravujeme budovy, rekonstruujeme hřiště, pořizujeme moderní vybavení, a podporujeme je i v oblasti personální. Díky tomu patří naše školy dlouhodobě mezi nejvyhledávanější. Každý rok se k nám hlásí mnohem více dětí, než můžeme kapacitně přijmout, a děti sem dojíždějí opravdu z celé Prahy. Rádi bychom vyhověli všem, ale v rozšiřování kapacit škol jsme limitováni. Většina budov se totiž nachází v historických zástavbách a vztahuje se na ně památková ochrana. O to víc si vážím spolupráce a vstřícnosti Arcibiskupství pražského, díky kterému jsme mohli celý projekt realizovat,“ uvedl u příležitosti otevření nových učeben starosta Jan Korseska. 

„Jsem velmi potěšen, že se podařilo díky společné řeči všech stran vybudovat na pozemku arcibiskupství takto skvělé zázemí pro nové prvňáčky a rozšířit tak kapacitu základní školy v centru Prahy. Obzvlášť, když je v současné době velmi složité sehnat vhodnou budovu či pozemek pro školní potřeby. Je to dlouhodobý problém stejně jako navyšování kapacit škol obecně. Jako zřizovatel 14 škol se s těmito problémy také potýkáme. Věřím, že nový pavilón je skvělým příkladem, jak podpořit rozvoj školství smysluplně,“ dodal Jan Balík, generální vikář Arcibiskupství pražského. 

Praha 2 zřizuje devět mateřských a deset základních škol. Zcela poprvé v pondělí zasedlo do lavic 500 prvňáčků, což je nejvyšší počet za posledních deset let.


Autor: Hla

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Dnes ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru