Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
ZŠ ve Štěpánské ulici otevřela nový pavilon pro žáky prvních tříd
V novém pavilonu fungují první třídy. Foto: P2

ZŠ ve Štěpánské ulici otevřela nový pavilon pro žáky prvních tříd

Do nových tříd v zahradním pavilonu zasedli v pondělí prvňáci ze Základní školy u svatého Štěpána v Praze 2. Část tříd je prosklená, tak aby mohly děti vyjít ven a učit se v přírodě, za novou budovou se nachází i venkovní třída. Na děti čeká bylinková zahrádka, hmyzí hotely nebo například hmatový chodník. Pavilon vznikl na pozemku Arcibiskupství pražského, které ho druhé městské části na dobu 30 let pronajalo za 250 000 korun ročně, postupně se bude započítávat inflace. Projekt stál podle starosty Prahy 2 Jana Korseky (ODS) řádově 42 milionů korun.

Zahájení nového školního roku a přivítání prvňáčků se v Základní škole u svatého Štěpána neslo ve slavnostním duchu. Na nejmenší školáky čekaly totiž zbrusu nové třídy v zahradním pavilonu, který vznikl na pozemku Arcibiskupství pražského. To pronajalo pozemek za úplatu Praze 2 na dobu třiceti let. Pavilon z ekologicky udržitelných materiálů je zcela bezbariérový a poskytne dětem důležité spojení s přírodou. 

Slavnostního otevření pavilonu a symbolického přestřižení pásky se zúčastnili starosta Jan Korseska (ODS), dále generální vikář Arcibiskupství pražského Mons. Jan Balík a ředitelka ZŠ Jana Páčová. Nechyběli ani další členové zastupitelstva druhé městské části a zástupci dodavatelské společnosti POHL.cz. 

V útrobách objektu, který je zbudován převážně z přírodních materiálů, vznikly dvě plnohodnotné učebny pro prvňáčky, jedna menší pro výuku jazyků a nechybí ani zázemí pro žáky i učitele (kabinet, šatny a toalety). 

Použité materiály a technologie pomohou v letním období zamezit nadměrnému přehřívání budovy, v zimě budou působit jako tepelná izolace. Svůj význam má i zelená střecha pavilonu, která v budoucnu nabízí nepřeberné možnosti dalšího využití. 

Moderně vyhlížející učebny přímo navazují na okolní zeleň a poskytnou tak dětem celoroční spojení s přírodou. Děti si tak budou moci osvojit zásady ochrany životního prostředí, přírody i zeleně, pozorovat proměny zahrady v jednotlivých ročních obdobích a vyzkoušet si péči o vlastní zahrádku. 

Proměnou prošel i samotný pozemek, který byl do té doby využíván jako školní zahrada. V rámci revitalizace zde došlo k položení nového travnatého koberce, výsadbě zeleně a založení bylinkové zahrádky. Obnovena byla i herní část zahrady, vedle nových herních prvků bude dětem sloužit i víceúčelové hřiště. 

„Školství patří dlouhodobě k našim hlavním prioritám, a já jsem přesvědčen, že je to vidět. Do rozvoje škol každoročně investujeme značné finanční prostředky, opravujeme budovy, rekonstruujeme hřiště, pořizujeme moderní vybavení, a podporujeme je i v oblasti personální. Díky tomu patří naše školy dlouhodobě mezi nejvyhledávanější. Každý rok se k nám hlásí mnohem více dětí, než můžeme kapacitně přijmout, a děti sem dojíždějí opravdu z celé Prahy. Rádi bychom vyhověli všem, ale v rozšiřování kapacit škol jsme limitováni. Většina budov se totiž nachází v historických zástavbách a vztahuje se na ně památková ochrana. O to víc si vážím spolupráce a vstřícnosti Arcibiskupství pražského, díky kterému jsme mohli celý projekt realizovat,“ uvedl u příležitosti otevření nových učeben starosta Jan Korseska. 

„Jsem velmi potěšen, že se podařilo díky společné řeči všech stran vybudovat na pozemku arcibiskupství takto skvělé zázemí pro nové prvňáčky a rozšířit tak kapacitu základní školy v centru Prahy. Obzvlášť, když je v současné době velmi složité sehnat vhodnou budovu či pozemek pro školní potřeby. Je to dlouhodobý problém stejně jako navyšování kapacit škol obecně. Jako zřizovatel 14 škol se s těmito problémy také potýkáme. Věřím, že nový pavilón je skvělým příkladem, jak podpořit rozvoj školství smysluplně,“ dodal Jan Balík, generální vikář Arcibiskupství pražského. 

Praha 2 zřizuje devět mateřských a deset základních škol. Zcela poprvé v pondělí zasedlo do lavic 500 prvňáčků, což je nejvyšší počet za posledních deset let.


Autor: Hla

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru