Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
ZŠ Na Kocínce v Praze 6 by se mohla začít stavět letos v létě
Kapacity základních škol v Praze jsou nedostatečné. Ilustrační foto: archiv

ZŠ Na Kocínce v Praze 6 by se mohla začít stavět letos v létě

Nový školní pavilon v ulici Na Kocínce v Praze 6 by se měl začít stavět letos o letních prázdninách, hotovo by mohlo být v roce 2026. Žáci by tak do lavic mohli zasednout ve školním roce 2026/2027. Předpokládané finanční náklady jsou 198 milionů korun bez DPH. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí šesté městské části Marek Zeman.

Škola Na Kocínce bude mít osm kmenových tříd po 30 žácích, školní družinu a výdejnu obědů. Objekt bude spadat pod sousední základní školu Bílá, kterou zřizuje šestá pražská městská část. Pavilon má mít také jídelnu, strava se však bude připravovat ve varně v ZŠ Bílá.

Dělníci zrekonstruují rovněž areál včetně oplocení a přilehlých cest. „Úprava ulice Na Kocínce je koncipována tak, aby se zvýšila bezpečnost dětí, zvýšený práh umožní transport stravy mezi budovami škol. Změna čeká i přilehlou Kadeřávkovskou ulici včetně její křižovatky s ulicí Na Kotlářce, kde úpravou stávající panelové cesty vznikne nový vstup do přilehlého parku," uvedla místostarostka Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Jídelna školy bude podle Čapkové sloužit také jako víceúčelový sál pro školní akademie nebo pro akce Prahy 6 a místní obyvatele. Prosklená otevírací stěna propojí jídelnu s venkovním amfiteátrem a přilehlou zahradou, kde budou také herní prvky, záhony s bylinkami a ovocné stromy. Součástí zahrady je i venkovní altán, který umožní výuku jedné třídy. V areálu školy se budou moci konat i příměstské tábory.

ZŠ Na Kocínce byla navržena tak, aby měla nízkou spotřebu energie. Budova se bude vytápět tepelnými čerpadly a bude mít zelenou střechu. Na zalévání zahrady v areálu školy se bude využívat dešťová voda a takzvaná šedá voda, tedy splašková odpadní voda, která odtéká z umyvadel, van, sprch a dřezů, bude použita ke splachování toalet.

Pavilon vznikne na městských pozemcích podle návrhu Jaromíra Kosnara a Radovana Kupky z architektonického studia AND.


Autor: ČTK

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru