Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
ZŠ Kuncova má novou unikátní učebnu fyziky, na stropě je hvězdná obloha
Při výuce fyziky může být využívána hvězdná obloha. Foto: P13

ZŠ Kuncova má novou unikátní učebnu fyziky, na stropě je hvězdná obloha

V Základní škole Kuncova v Praze 13 přivítala žáky na začátku školního roku nová unikátní učebna fyziky. Během léta se podařilo uskutečnit projekt, který škola připravovala dva roky. Během dvou měsíců proběhly stavební práce ve třech původních třídách a od září mají děti i pedagogové k dispozici skvěle vybavenou odbornou učebnu i fyzikální kabinet v hodnotě dvou milionů korun.

„Tato rekonstrukce je více než vydařená a nové prostory opět zkvalitní výuku. Fyzika je sice jeden z méně oblíbených předmětů, ale tady teď mají děti prostor, přímo připravený k pokusům a badatelsky orientované výuce. Teoretická výuka se tak změní v názorné ukázky například lomu světla,“ řekl starosta David Vodrážka (ODS). 

Podle ředitele školy Pavla Petrnouška byly stavební práce náročné. Bylo při nich nutné posunout příčky mezi třemi učebnami, upravit rozvody, instalovat venkovní žaluzie ovládané zevnitř pedagogem, vyměnit podlahovou krytinu a upravit osvětlení. 

„Výsledek ale opravu stojí za to: nová učebna fyziky a také nový fyzikální kabinet jsou vysoce nadstandardní a doufám, že teď bude fyzika žáky více motivovat a bavit,“ řekl Petrnoušek. 

„Děkuji touto cestou radnici za finanční podporu, velké zásluhy patří panu školníkovi, který na stavbě strávil prázdniny a koordinoval řemeslníky, a také za skvělou práci dodavatelům, velice si vážím rychlosti, ochoty a kvality odvedené práce,“ dodal. 

V učebně fyziky se na vyvýšeném stupínku s katedrou a novým počítačem nachází na míru vyrobený demonstrační stůl na širokou škálu pokusů. Instalována byla také nejnovější bezdotyková interaktivní tabule umožňující kombinovat praktickou i teoretickou část výuky. 

Místo klasických lavic je učebna vybavena patnácti atypickými boxy se širším, omyvatelným a odolným povrchem i novými židlemi. Zadní stěna třídy skýtá komfortní úložný prostor pro veškeré pomůcky a přístroje, které byly v rámci rekonstrukce pořízeny, a to v hodnotě 300 000 korun. 

„Opravdovou perlou nové fyzikální učebny se stala hvězdná obloha na stropě. Fosforeskujícími barvami jsou na ní ztvárněny všechny planety Sluneční soustavy, Mléčná dráha, černá díra a nejvýznamnější souhvězdí zimní i letní oblohy," uvedla místostarostka Prahy 13 Marcela Plesníková (ANO).

„Gratuluji všem, kteří se na této rekonstrukci podíleli. Za dva měsíce prázdnin vznikla rozšířená učebna zeměpisu, zcela nová fyzikální učebna a také kabinet pro pedagogy. Zázemí pro vyučující je neméně důležité a veškeré vybavení i pomůcky představují to nejmodernější na trhu,“ dodala. 


Autor: Hla

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru