Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
ZŠ Kuncova má novou unikátní učebnu fyziky, na stropě je hvězdná obloha
Při výuce fyziky může být využívána hvězdná obloha. Foto: P13

ZŠ Kuncova má novou unikátní učebnu fyziky, na stropě je hvězdná obloha

V Základní škole Kuncova v Praze 13 přivítala žáky na začátku školního roku nová unikátní učebna fyziky. Během léta se podařilo uskutečnit projekt, který škola připravovala dva roky. Během dvou měsíců proběhly stavební práce ve třech původních třídách a od září mají děti i pedagogové k dispozici skvěle vybavenou odbornou učebnu i fyzikální kabinet v hodnotě dvou milionů korun.

„Tato rekonstrukce je více než vydařená a nové prostory opět zkvalitní výuku. Fyzika je sice jeden z méně oblíbených předmětů, ale tady teď mají děti prostor, přímo připravený k pokusům a badatelsky orientované výuce. Teoretická výuka se tak změní v názorné ukázky například lomu světla,“ řekl starosta David Vodrážka (ODS). 

Podle ředitele školy Pavla Petrnouška byly stavební práce náročné. Bylo při nich nutné posunout příčky mezi třemi učebnami, upravit rozvody, instalovat venkovní žaluzie ovládané zevnitř pedagogem, vyměnit podlahovou krytinu a upravit osvětlení. 

„Výsledek ale opravu stojí za to: nová učebna fyziky a také nový fyzikální kabinet jsou vysoce nadstandardní a doufám, že teď bude fyzika žáky více motivovat a bavit,“ řekl Petrnoušek. 

„Děkuji touto cestou radnici za finanční podporu, velké zásluhy patří panu školníkovi, který na stavbě strávil prázdniny a koordinoval řemeslníky, a také za skvělou práci dodavatelům, velice si vážím rychlosti, ochoty a kvality odvedené práce,“ dodal. 

V učebně fyziky se na vyvýšeném stupínku s katedrou a novým počítačem nachází na míru vyrobený demonstrační stůl na širokou škálu pokusů. Instalována byla také nejnovější bezdotyková interaktivní tabule umožňující kombinovat praktickou i teoretickou část výuky. 

Místo klasických lavic je učebna vybavena patnácti atypickými boxy se širším, omyvatelným a odolným povrchem i novými židlemi. Zadní stěna třídy skýtá komfortní úložný prostor pro veškeré pomůcky a přístroje, které byly v rámci rekonstrukce pořízeny, a to v hodnotě 300 000 korun. 

„Opravdovou perlou nové fyzikální učebny se stala hvězdná obloha na stropě. Fosforeskujícími barvami jsou na ní ztvárněny všechny planety Sluneční soustavy, Mléčná dráha, černá díra a nejvýznamnější souhvězdí zimní i letní oblohy," uvedla místostarostka Prahy 13 Marcela Plesníková (ANO).

„Gratuluji všem, kteří se na této rekonstrukci podíleli. Za dva měsíce prázdnin vznikla rozšířená učebna zeměpisu, zcela nová fyzikální učebna a také kabinet pro pedagogy. Zázemí pro vyučující je neméně důležité a veškeré vybavení i pomůcky představují to nejmodernější na trhu,“ dodala. 


Autor: Hla

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Dnes v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Dnes v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Dnes v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

Včera v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Včera v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

Včera v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru