dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
0°C
Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu koncertního sálu u stanice metra Vltavská
Letecký pohled na území, kde by měl stát koncertní sál pro filharmoniky. Foto: MHMP

Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu koncertního sálu u stanice metra Vltavská

Magistrát nechá změnit územní plán tak, aby umožnil plánovanou stavbu koncertního sálu u stanice metra Vltavská. Rozhodli o tom minulý týden ve čtvrtek pražští zastupitelé. Praha plánuje na podobu filharmonie vypsat architektonickou soutěž, nyní nechává zpracovat studii proveditelnosti. Podle dřívějších informací by sál mohl stát v roce 2032.

Zastupitelstvo hlavního města Prahy na svém jednání 12. listopadu schválilo podnět na změnu územního plánu se zkráceným režimem, který umožní výstavbu nového koncertního sálu Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích. Aby projekt mohl skutečně začít, musí se nejdříve zahájit řádný schvalovací proces.

Momentálně hlavní město očekává výsledky studie využitelnosti, kterou zpracovává tým vedený renomovaným dánským studiem Henning Larsen. Studie bude sloužit jako jeden z důležitých podkladů, který určí, zda projekt Vltavské filharmonie bude pokračovat do další etapy.

Tou by mělo být vyhlášení mezinárodní architektonické studie a příprava projektové dokumentace. Výsledky studie budou k dispozici už na konci tohoto roku. Studie a změna územního plánu budou vznikat paralelně.

V současnosti je z hlediska územního plánu plocha vnímána dle aktuálního stavu v území, nikoliv však dle budoucího plánu. Změna územního plánu umožní výstavbu budovy určené pro kulturní využití. Její vzhled a parametry vzejdou z vítězného návrhu architektonické soutěže.

„Námi navržený postup ušetří městu a projektu filharmonie skoro dva roky času, než kdybychom pokračovali podle názoru předchozího vedení města, tedy podle původní změny územního plánu z roku 2008. Tu jsme proto již v říjnu definitivně ukončili,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního plánu Petr Hlaváček (za TOP 09).

Změna územního plánu tohoto dílčího území o rozloze 67 376 metrů čtverečních, kde by měla stát budova filharmonie a její zázemí, doplňuje podnět na změnu územního plánu celé městské čtvrti Bubny – Zátory (již schválený zastupiteli Prahy v říjnu 2020).

„Jsem rád, že se v přípravě projektu Vltavské filharmonie pokračuje dál. Těším se na výsledky analýzy využitelnosti a věřím, že precizní příprava jednotlivých kroků v tomto složitém procesu posune celý projekt blíže k realizaci,“ řekl ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) Ondřej Boháč.

Již dva roky se taká zpracovává územní studie pro celou čtvrť Bubny-Zátory. Diskutována už byla napříč odbornou i laickou veřejností a připomínky k ní podaly státní organizace, samospráva i veřejnost. V současnosti představuje konsensuální pohled na budoucnost tohoto území.

Navržený urbanismus řeší dopravní vztahy a koordinuje nové záměry jako právě například Vltavskou filharmonii. Dopracovaná územní studie by měla být brzy představena.

„Nová, moderní, skutečně reprezentativní koncertní síň Praze chybí. Naše hlavní město je jedinou evropskou metropolí, která podobné centrum kultury nemá. Už v době, kdy jsem byl v Praze primátorem, bylo mým snem takový projekt realizovat. Prahu to posune na úroveň Vídně a dalších evropských měst kultury. Jedná se o obrovský potenciál, jak Praze přinést prestiž a nový bod turistického zájmu. Jem rád, že současná koalice přijala náš projekt, na kterém jsem spolupracoval s významnými architekty a hudebníky. Samotnou výstavbu nové koncertní haly to velmi urychlí,“ uvedl bývalý primátor Prahy za ODS Bohuslav Svoboda.

Stavba koncertního domu nejmodernějších parametrů se sálem, který by pojal zhruba 2000 posluchačů, by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad nicméně vzejde z připravované studie. Další miliardy korun bude nutné investovat do infrastruktury na Vltavské.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech vzniknout na Letné – na místě, kde se uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.

Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a pražský primátor Milan Kondr jejich nabídku odmítli.


Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

Včera v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Další články
Nahoru