dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Zrušte semafory, zdržují! Stavění na světlech slaví narozeniny, zpočátku vyvolávalo spory
Za pět sekund skočí červená. Dnes jsou na některých semaforech instalována odpočítadla. Ilustrační foto: archiv

Zrušte semafory, zdržují! Stavění na světlech slaví narozeniny, zpočátku vyvolávalo spory

První automaticky řízený semafor v Praze začal fungovat přesně před 85 lety, 21. ledna 1930. Stál na křižovatce uprostřed Václavského náměstí, v odbočení ulic Vodičkova a Jindřišská. Tato nejvytíženější řízená křižovatka ve městě se stala předmětem vášnivých polemik o provozu světelné signalizace.

Řada lidí si totiž stěžovala, že toto zařízení na rozdíl od strážníků, kteří do té doby osobně řídili dopravu, nebo ručně ovládaného semaforu, který stál již od roku 1927 na křižovatce Hybernské a Dlážděné, zdržuje plynulost provozu.

První semafory byly jednoduchá elektromechanická zařízení, programovaná pouze na pevné časy červených, zelených a žlutých. Neexistovala samostatná návěstidla pro chodce ani pro tramvaje.

Do roku 1967 bylo v Praze jen 33 světelně řízených křižovatek. Od té doby se jejich počet začal výrazně zvyšovat, v prvních letech až 50 ročně, v posledních letech o 5 až 10 ročně. Nyní máme v hlavním městě 640 světelných semaforů.

Čtěte u nás také k tématu:

Vypnutých semaforů v noci zůstane nadále jen pětina, magistrát chce brzdit „splašené" řidiče

Modernizace pražských semaforů je zhruba v polovině


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru