Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zrušte pražské parkovací zóny po dobu zpřísnění vládních opatření, žádá radnice. Magistrát to neudělá
Loni na jaře praskaly parkovací zóny v centru ve švech, poměrně častým obrázkem bylo parkování na přechodech. Foto(2x): Jan Puci

Zrušte pražské parkovací zóny po dobu zpřísnění vládních opatření, žádá radnice. Magistrát to neudělá

Radnice Prahy 8 přišla s požadavkem, aby byly po dobu zpřísnění vládních opatření „vypnuty“ parkovací zóny v metropoli. Pražský magistrát to na doporučení hygieniků neudělá. Vládní opatření ve snaze co nejvíce omezit mobilitu obyvatelstva platí od 1. března, zatím na tři týdny. 

Opakuje si situace z loňského března. Když před rokem vláda vyhlásila v Česku nouzový stav (12. března), krizový štáb Prahy 8 obratem (14. března) přišel s požadavkem, aby vedení metropole dočasně pozastavilo platnost parkovacích zón. 

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) to odmítl. „Dokud bude zajištěn provoz MHD, tak modré (rezidenční, pozn. aut.) zóny zrušeny nebudou. Výjimkou budou parkovací místa u zdravotnických zařízení, jejichž pracovníkům bude umožněno parkování v jejich blízkosti,“ sdělil tehdy. 

Krátce nato (16. března) byly zóny v celém Česku zrušeny nařízením vlády a začaly fungovat opět až 11. května. Pražský magistrát spočítal, že za dobu zrušení platnosti parkovacích zón přišla metropole o více než 140 milionů korun.

Dnes krizový štáb Prahy 8 přišel znovu s požadavkem na zrušení zón. Schválil podání podnětu pražskému magistrátu, aby po dobu zpřísněných vládních opatření „vypnul" zóny placeného stání, a to hned z několika důvodů.

„Umožnění pohybu osob v rámci Prahy, snížení vytíženosti MHD a minimalizování osobního kontaktu, umožnění parkování z důvodu zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu a umožnění parkování u odběrových a očkovacích center,“ vyjmenoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra (Praha Sobě) se platnost parkovacích zón přerušovat nebude.

parkovani-prechod-1 „Rozhodujeme se podle názorů odborníků. Hygienická stanice hlavního města Prahy nám nedoporučila zóny placeného stání rušit, protože cílem všech opatření je snížení mobility obyvatelstva,“ odpověděl na dotaz serveru Pražský patriot. 

Při loňském zrušení zón z nařízení vlády si řada rezidentů stěžovala, že zóny byly mnohem plnější a byl problém najít místo ke stání. „Zrušení parkovacích zón působí v Praze, zejména v centru, dopravní problémy,“ usnesl se tehdy pražský krizový štáb.

Město se následně rozhodlo rezidentům prodloužit platnost stávajících oprávnění o dobu, kdy byly zóny zneplatněny. Magistrát následně spočítal, že tím přišel minimálně o 50 milionů korun. 


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru