Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zrušte pražské parkovací zóny po dobu zpřísnění vládních opatření, žádá radnice. Magistrát to neudělá
Loni na jaře praskaly parkovací zóny v centru ve švech, poměrně častým obrázkem bylo parkování na přechodech. Foto(2x): Jan Puci

Zrušte pražské parkovací zóny po dobu zpřísnění vládních opatření, žádá radnice. Magistrát to neudělá

Radnice Prahy 8 přišla s požadavkem, aby byly po dobu zpřísnění vládních opatření „vypnuty“ parkovací zóny v metropoli. Pražský magistrát to na doporučení hygieniků neudělá. Vládní opatření ve snaze co nejvíce omezit mobilitu obyvatelstva platí od 1. března, zatím na tři týdny. 

Opakuje si situace z loňského března. Když před rokem vláda vyhlásila v Česku nouzový stav (12. března), krizový štáb Prahy 8 obratem (14. března) přišel s požadavkem, aby vedení metropole dočasně pozastavilo platnost parkovacích zón. 

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) to odmítl. „Dokud bude zajištěn provoz MHD, tak modré (rezidenční, pozn. aut.) zóny zrušeny nebudou. Výjimkou budou parkovací místa u zdravotnických zařízení, jejichž pracovníkům bude umožněno parkování v jejich blízkosti,“ sdělil tehdy. 

Krátce nato (16. března) byly zóny v celém Česku zrušeny nařízením vlády a začaly fungovat opět až 11. května. Pražský magistrát spočítal, že za dobu zrušení platnosti parkovacích zón přišla metropole o více než 140 milionů korun.

Dnes krizový štáb Prahy 8 přišel znovu s požadavkem na zrušení zón. Schválil podání podnětu pražskému magistrátu, aby po dobu zpřísněných vládních opatření „vypnul" zóny placeného stání, a to hned z několika důvodů.

„Umožnění pohybu osob v rámci Prahy, snížení vytíženosti MHD a minimalizování osobního kontaktu, umožnění parkování z důvodu zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu a umožnění parkování u odběrových a očkovacích center,“ vyjmenoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra (Praha Sobě) se platnost parkovacích zón přerušovat nebude.

parkovani-prechod-1 „Rozhodujeme se podle názorů odborníků. Hygienická stanice hlavního města Prahy nám nedoporučila zóny placeného stání rušit, protože cílem všech opatření je snížení mobility obyvatelstva,“ odpověděl na dotaz serveru Pražský patriot. 

Při loňském zrušení zón z nařízení vlády si řada rezidentů stěžovala, že zóny byly mnohem plnější a byl problém najít místo ke stání. „Zrušení parkovacích zón působí v Praze, zejména v centru, dopravní problémy,“ usnesl se tehdy pražský krizový štáb.

Město se následně rozhodlo rezidentům prodloužit platnost stávajících oprávnění o dobu, kdy byly zóny zneplatněny. Magistrát následně spočítal, že tím přišel minimálně o 50 milionů korun. 


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru