Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Zrušeno díky ANO? Ani náhodou. Pražští zastupitelé se hádali kvůli plesu
Zatím poslední reprezentační ples hlavního města se konal v roce 2019, na dvacátý ročník si budeme muset minimálně půl roku počkat. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Zrušeno díky ANO? Ani náhodou. Pražští zastupitelé se hádali kvůli plesu

Jednání pražského zastupitelstva se nezřídka protáhne až do pozdních večerních či nočních hodin, párkrát skončilo dokonce až nad ránem. Není to vždy jen kvůli nabitému programu, ale na vině bývají i hádky, během kterých jsou politici schopni se dlouhé desítky minut přít o zdánlivě nevýznamných bodech. Jeden takový příklad byl k vidění na dnešním jednání, letos předposledním.

V rámci diskuse o programu jednání se začali zastupitelé hádat o tom, proč byl tento týden zrušen 20. reprezentační ples hlavního města Prahy a Obecního domu, který se měl konat v sobotu 20. listopadu v Obecním domě. Loni se akce kvůli pandemii nekonala, s jubilejním ročníkem se letos do poslední chvíle počítalo. 

Rozbuškou hádek bylo vystoupení opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO), který si postěžoval, že informaci o zrušení plesu dostaly zastupitelské kluby až 10. listopadu, přitom hnutí ANO vyzvalo magistrát ke zrušení už 1. listopadu. 

„Chci zařadit bod, ve kterém bychom projednali, zda během těch devíti dní nedošlo k zbytečnému růstu nákladů, které po pozdějším zrušení možná budou. Jsem rád, že jste akci na základě výzvy hnutí ANO zrušili, ale nechápu, proč vám to tak dlouho trvalo,“ řekl Prokop. „Otázkou se, jestli jste to skutečně nezrušili pozdě,“ podotkl zastupitel Martin Sedeke (ODS). 

Radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě) se ohradila proti tvrzení, že akce byla zrušena díky opozičnímu hnutí. „My se řídíme opatřeními, která vydává ministerstvo zdravotnictví. A to nevydalo žádní opatření omezující produkci ve vnitřních prostorách. Nepřišlo ani doporučení rušit společenské akce. Takže nebyl důvod akci rušit. To, že jsme se tak nakonec rozhodli, určitě nebylo kvůli ANO, takové zásluhy si kolego nepřisuzujte,“ vzkázala Prokopovi  

Podle ní storno poplatky město platit nebude, protože se akce přesouvá na jaro. „Snad nepotřebujete pokyn seshora, abyste se rozhodli,“ podotkl zastupitel Patrik Nacher (ANO).

„Společenské akce sice omezeny oficiálně nebyly, ale řada radnic plesy zrušila mnohem dřív, protože bylo jasné že kvůli povinnosti dodržovat rozestupy a mít respirátory prostě nebude možné se na akci dobře bavit a tančit,“ řekl Sedeke. 

„Když se mě už na konci létal zeptal tajemník, zda budeme pořádat ples, tak jsem řekl, že ne. Je potřeba používat selský rozum,“ uvedl starosta Prahy 13 a pražský zastupitel David Vodrážka (ODS).

Onřej Prokop navrhl, aby bod týkající se plesu byl zařazen jako řádný bod jednání zastupitelstva, nicméně to neprošlo. Opoziční zastupitelé ANO a ODS byly pro zařazení, Piráti vesměs proti  a zastupitelé Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) se při hlasování zdrželi. 


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru