dnes
Čtvrtek - polojasno
22°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
16°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Zrušení střídání času v nedohlednu? Česká akademická sféra navrhuje opomíjenou alternativu
Při změně na zimní čas získají získají spáči o hodinu déle v posteli. Ilustrační foto: Freeimages

Zrušení střídání času v nedohlednu? Česká akademická sféra navrhuje opomíjenou alternativu

Odborníci z různých oblastí života opakovaně upozorňují na fakt, že z ekonomického hlediska je jasně patrné, že střídání času je nevýhodné a nemá takový přínos, jaký mohlo mít před desítkami let. Ve stínu současných celoevropských debat o tom, jaký čas zavést, je názor, který chce změnu, při které by ale zároveň zůstalo zachováno střídání časů.

„Spousta studií od 70. let 20. století ukazují, že střídání času zvyšuje spotřebu elektrické energie. Takže argument úspor energií, kterým se zavedení střídání času obhajovalo v Československu, už dnes neplatí,“ zdůraznil ekonom Lukáš Kovanda. „Dnes je v České republice úspora 0,06 procenta elektrické energie. Vyjádřeno v penězích, toto číslo představuje úsporu 50 milionů korun, což je pouze jedna tisícina tuzemského HDP,“ doplnil.

Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR se zase zaměřila na zrušení střídání času z pohledu biorytmu člověka. „Ponechání trvalého standardního (zimního) času poskytne lepší seřízení našeho časového biorytmu s denní dobou a z neurologického hlediska má pozitivní dopad na zdraví člověka. Alternativou k zavedení jednotného času je posunutí střídání letního času, protože současný letní čas trvá od března do října, a to není léto,“ řekla zástupkyně akademické sféry.

Letní čas je o jeden měsíc delší od roku 1996. Trvá až do posledního víkendu v říjnu, čímž je letní čas zaveden po větší část roku než čas pásmový. Tato změna byly zavedena před téměř čtvrt stoletím v celé Evropě, takže se jí přizpůsobilo i Česko.

Podle výzkumu agentury STEM/MARK 65 procent respondentům střídání času nevyhovuje a stejné procento vzorku by střídání zrušilo. „Celkem 44% procent lidí se kloní k zavedení trvalého letního času, 24 procent k trvalému standardnímu (zimnímu), ale 31procent má obavu z toho, že se evropské státy nedomluví a je riziko, že každý stát bude mít vlastní čas. U výběru času a u celoevropské shody na jednom řešení tedy panuje v české společnosti rozpolcenost,“ připomněl Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

Zrušení střídání času provází i politická debata o příklonu k jednomu ze dvou časů. „Pro nás v Česku a i v jiných členských státech EU je prioritou harmonizace jednotného času v okolních státech, abychom neměli odlišný čas v každém státě. To by pak mělo dopad na spoustu ekonomických sektorů a doprava by byla jedním z nejpostiženějších sektorů. Musely by se upravovat letové, železniční a autobusové řády dle časových pásem jednotlivých zemí. Pro nás je tak prioritou dohoda,“ říká k tomu Petra Holubičková, vedoucí Odboru koordinace záležitostí EU Ministerstva dopravy.

Zda Česko přistoupí k „zimnímu, nebo letnímu času“, by podle ní mělo být stanoveno na základě diskuse a analýzy dopadů. Diskuse na toto téma bude pokračovat.
Evropská komise rozhodla o zrušení střídání času vloni. Na tom, který čas bude zaveden celoročně, se však mají dohodnout samotné členské státy. Termín zavedení celoročního času nyní není znám.


Kurz: Silní rodiče - silné děti

Dnes v 08:25

Jak zvládnout emoce dítěte i svoje vlastní poradí kurz, který se koná od 19. října.

Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

Včera v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru