Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zřícená Trojská lávka byla podle posudku znalce špatně navržená i monitorovaná
Trojská lávka se zřítila v prosinci 2017. Foto: HZS Praha

Zřícená Trojská lávka byla podle posudku znalce špatně navržená i monitorovaná

Za krátkou životností Trojské lávky stál špatný projekt, hlavní příčinou zřícení byl nefunkční průběžný monitoring stavu konstrukce. U soudu to čtvrtek uvedl znalec Jaroslav Marek, z jehož posudku vychází obžaloba. Obvinění muži – autor lávky Jiří Stráský a bývalý šéf oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký – závěry znalce zpochybnili.

Lávka pro pěší, která od roku 1984 spojovala Troju s Císařským ostrovem, spadla v prosinci 2017. Čtyři chodci utrpěli při neštěstí vážná zranění. Policie označila za viníky Stráského a Semeckého, které začala stíhat pro nedbalostní obecné ohrožení.

Oběma mužům hrozí dva až osm let vězení nebo peněžitý trest. Hlavní město Praha po nich navíc žádá jako náhradu škody 8,2 milionu korun, jež vynaložilo na odstranění trosek. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu.

„Pokud někdo udělá špatnou přípravu, špatný projekt, nese se to celou stavbou. Až po její pád v tomto případě,” uvedl Marek. „Celá konstrukce lávky byla provedena a navržena tak, že od samého počátku byla problematická. Do konstrukce zatékalo, docházelo ke korozi,” řekl znalec s tím, že už v roce 1995 vykazovala lávka špatný stav. „To není normální, že po jedenácti letech je stav konstrukce špatný,” podotkl.

Vysokoškolského profesora Stráského zkritizoval mimo jiné za to, že vypracoval pouze zjednodušenou, nikoliv detailní prováděcí projektovou dokumentaci.

Podle něj tím autor porušil příslušnou vyhlášku. „Lávku nepovažuji za jednoduchou stavbu – žádná přepjatá konstrukce není stavbou jednoduchou,” prohlásil Marek.

Podle pětasedmdesátiletého Stráského mohou za pád lávky její opravy a posyp solí. Osmdesátiletý Semecký zase tvrdí, že žádné z informací, které měl, nesvědčily o nutnosti lávku uzavřít.

Obvodní soud pro Prahu 7 začal obžalobu projednávat v září 2020. Marek se z hlavního líčení opakovaně omluvil, jeho znalecký výslech byl přitom nutný k uzavření dokazování.

Zřícenou lávku nahradila v říjnu 2020 vyšší i širší konstrukce, která vyšla na 150 milionů korun. Její životnost je podle magistrátu nejméně sto let.


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru