Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zrekonstruovaný dům v Libni bude  sloužit k bydlení Pražanů s autismem
Dům určený pro ubytování lidí s autismem nebo jiným zdravotním znevýhodněním. Foto: MHMP

Zrekonstruovaný dům v Libni bude sloužit k bydlení Pražanů s autismem

Hlavní město právě dokončilo kompletní rekonstrukci domu v ulici Na Dlážděnce. Ve stavbě na pomezí Libně a Troje vzniknou nové pobytové služby pro Pražany, kteří potřebují specializovanou péči a chráněné byty. Nové komunitní bydlení bude určené pro lidi s autismem či jiným zdravotním znevýhodněním. V pobytovém zařízení, které by se mohlo otevřít v květnu, se bude moci ubytovat zhruba 13 lidí. Informovali o tom končící radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) a starostka městské části Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS), která má mít v nové pražské radě na starosti sociální věci. Rekonstrukce by měla hlavní město stát 27 milionů korun včetně DPH, dosud bylo proinvestováno zhruba 23 milionů.

„Pokud dostanu ve čtvrtek důvěru pražského zastupitelstva, budu jako nová radní i nadále rozvíjet kapacity pro lidi se zdravotním postižením a podporovat vznik projektů komunitního typu, jako je například nový domov sociálních služeb Na Dlážděnce, na celém území Prahy. Za sedm let, co mám sociální oblast u nás na Praze 2 na starost, se nám podařilo mnohé a já jsem ráda, že budu moci zkušenosti přenést do celého města. Zároveň navázat na práci mé předchůdkyně. Každý je pro nás důležitý a nikoho v tom nenecháme samotného. Kvalitní péče musí být pro Pražany dostupná primárně v Praze, tedy tam, kde většina z nich strávila celý svůj život,” řekla budoucí náměstkyně primátora pro oblast sociální péče Udženija.

V přízemních prostorách domu je v plánu zřízení komunitního bydlení pro Pražany s těžšími formami autismu tak, aby měl každý z nich svůj pokoj a dostatečné soukromí. Nově vzniklá pobytová služba by měla umožnit čtyřem klientům vytvářet si za podpory pracovníků vlastní místo pro život. Dle jejich přání a potřeb se zapojit do běžného chodu domácnosti a získat vědomí „být doma“. Služba svým prostorovým uspořádáním, vybavením, náplní programu a přístupem pracovníků má snahu co nejvěrněji přiblížit samostatný život v běžném bytě.

Vzhledem k cílové skupině uživatelů je základním stavebním kamenem služby individuální přístup, cílené používání metod a přístupů práce s lidmi s autismem a zajištění nepřetržité dostupnosti podpory a péče. Sociální službu by měla provozovat organizace Ruka pro život.

„Služba je určena lidem s poruchou autistického spektra s vysokou mírou potřebné podpory a chováním náročným na péči. Tito lidé dlouhodobě propadávali sítí sociálních služeb a nenacházeli důstojné místo pro život.  Právě nepřetržitý provoz služby během celého roku a podpora klientům kladou vysoké nároky na personální i prostorové zabezpečení služby, tak aby bylo možné uspokojovat potřeby uživatelů, zajistit jejich bezpečí, poskytnout potřebný podíl individuální péče a také poskytovat službu v odpovídající kvalitě,” vysvětluje Lenka Antonie Janištinová, ředitelka organizace. 

V nadzemních podlažích chce Praha zřídit chráněné a samostatné bydlení pro lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří potřebují vyšší míru podpory. „Jako rodiče těžce postiženého syna si velmi vážíme iniciativy pražského magistrátu zřídit pobytovou sociální službu pro klienty náročné na péči. V minulosti jsme oslovili nespočet poskytovatelů sociálních služeb, přičemž velká část z nich našeho syna odmítla. Uspěli jsme pouze v jednom případě, syn se však nedokázal dostatečně adaptovat na zavedený režim, který byl v zařízení nastaven. V tomto směru si velmi ceníme snahy hlavního města vytvořit sociální službu modelovanou na míru s ohledem na vysoce specifické potřeby klientů, jako je náš syn,“ sdělila Hana Masopustová, která má dlouhodobý zájem o podobnou službu.

Bytový dům je umístěn v rezidenční části Prahy 8, je obklopen zahradou a po rekonstrukci je bezbariérový. Budova již v minulosti sloužila jako zařízení sociálních služeb, od roku 2016 však byla prázdná, chátrala a městská část ji plánovala prodat.

Díky dohodě mezi městskou částí a hlavním městem byl nakonec dům v roce 2020 předán a svěřen příspěvkové organizaci Domov sociálních služeb Vlašská, která zde ve spolupráci s magistrátem zajistila projekt celkové rekonstrukce. 

„Jsme rádi, že můžeme být u tvorby nových komunitních sociální služeb. Tato služba je vstupenkou do péče 21. století, bude zaměřena na lidi, jejich skutečné potřeby, preferenci a vůli. To vše v důstojném prostředí,“ dodal Martin Kahánek, ředitel Centra komunitních služeb Pro život.

Jeden z bytů je podle Kahánka zároveň bezbariérový pro potřebu vozíčkářů. „Nebylo možné udělat bezbariérovost všude. Kdyby se stavil nový objekt, tak by byl bezbariérový kompletně, ale šlo o rekonstrukci starého domu," uvedla Udženija.


Autor: puc

Projekt Vektor Technická opět ožil

Včera v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

Včera v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

Včera v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

Včera v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

Včera v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

Včera v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Další články
Nahoru