Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zrekonstruovaný dům v Libni bude  sloužit k bydlení Pražanů s autismem
Dům určený pro ubytování lidí s autismem nebo jiným zdravotním znevýhodněním. Foto: MHMP

Zrekonstruovaný dům v Libni bude sloužit k bydlení Pražanů s autismem

Hlavní město právě dokončilo kompletní rekonstrukci domu v ulici Na Dlážděnce. Ve stavbě na pomezí Libně a Troje vzniknou nové pobytové služby pro Pražany, kteří potřebují specializovanou péči a chráněné byty. Nové komunitní bydlení bude určené pro lidi s autismem či jiným zdravotním znevýhodněním. V pobytovém zařízení, které by se mohlo otevřít v květnu, se bude moci ubytovat zhruba 13 lidí. Informovali o tom končící radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) a starostka městské části Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS), která má mít v nové pražské radě na starosti sociální věci. Rekonstrukce by měla hlavní město stát 27 milionů korun včetně DPH, dosud bylo proinvestováno zhruba 23 milionů.

„Pokud dostanu ve čtvrtek důvěru pražského zastupitelstva, budu jako nová radní i nadále rozvíjet kapacity pro lidi se zdravotním postižením a podporovat vznik projektů komunitního typu, jako je například nový domov sociálních služeb Na Dlážděnce, na celém území Prahy. Za sedm let, co mám sociální oblast u nás na Praze 2 na starost, se nám podařilo mnohé a já jsem ráda, že budu moci zkušenosti přenést do celého města. Zároveň navázat na práci mé předchůdkyně. Každý je pro nás důležitý a nikoho v tom nenecháme samotného. Kvalitní péče musí být pro Pražany dostupná primárně v Praze, tedy tam, kde většina z nich strávila celý svůj život,” řekla budoucí náměstkyně primátora pro oblast sociální péče Udženija.

V přízemních prostorách domu je v plánu zřízení komunitního bydlení pro Pražany s těžšími formami autismu tak, aby měl každý z nich svůj pokoj a dostatečné soukromí. Nově vzniklá pobytová služba by měla umožnit čtyřem klientům vytvářet si za podpory pracovníků vlastní místo pro život. Dle jejich přání a potřeb se zapojit do běžného chodu domácnosti a získat vědomí „být doma“. Služba svým prostorovým uspořádáním, vybavením, náplní programu a přístupem pracovníků má snahu co nejvěrněji přiblížit samostatný život v běžném bytě.

Vzhledem k cílové skupině uživatelů je základním stavebním kamenem služby individuální přístup, cílené používání metod a přístupů práce s lidmi s autismem a zajištění nepřetržité dostupnosti podpory a péče. Sociální službu by měla provozovat organizace Ruka pro život.

„Služba je určena lidem s poruchou autistického spektra s vysokou mírou potřebné podpory a chováním náročným na péči. Tito lidé dlouhodobě propadávali sítí sociálních služeb a nenacházeli důstojné místo pro život.  Právě nepřetržitý provoz služby během celého roku a podpora klientům kladou vysoké nároky na personální i prostorové zabezpečení služby, tak aby bylo možné uspokojovat potřeby uživatelů, zajistit jejich bezpečí, poskytnout potřebný podíl individuální péče a také poskytovat službu v odpovídající kvalitě,” vysvětluje Lenka Antonie Janištinová, ředitelka organizace. 

V nadzemních podlažích chce Praha zřídit chráněné a samostatné bydlení pro lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří potřebují vyšší míru podpory. „Jako rodiče těžce postiženého syna si velmi vážíme iniciativy pražského magistrátu zřídit pobytovou sociální službu pro klienty náročné na péči. V minulosti jsme oslovili nespočet poskytovatelů sociálních služeb, přičemž velká část z nich našeho syna odmítla. Uspěli jsme pouze v jednom případě, syn se však nedokázal dostatečně adaptovat na zavedený režim, který byl v zařízení nastaven. V tomto směru si velmi ceníme snahy hlavního města vytvořit sociální službu modelovanou na míru s ohledem na vysoce specifické potřeby klientů, jako je náš syn,“ sdělila Hana Masopustová, která má dlouhodobý zájem o podobnou službu.

Bytový dům je umístěn v rezidenční části Prahy 8, je obklopen zahradou a po rekonstrukci je bezbariérový. Budova již v minulosti sloužila jako zařízení sociálních služeb, od roku 2016 však byla prázdná, chátrala a městská část ji plánovala prodat.

Díky dohodě mezi městskou částí a hlavním městem byl nakonec dům v roce 2020 předán a svěřen příspěvkové organizaci Domov sociálních služeb Vlašská, která zde ve spolupráci s magistrátem zajistila projekt celkové rekonstrukce. 

„Jsme rádi, že můžeme být u tvorby nových komunitních sociální služeb. Tato služba je vstupenkou do péče 21. století, bude zaměřena na lidi, jejich skutečné potřeby, preferenci a vůli. To vše v důstojném prostředí,“ dodal Martin Kahánek, ředitel Centra komunitních služeb Pro život.

Jeden z bytů je podle Kahánka zároveň bezbariérový pro potřebu vozíčkářů. „Nebylo možné udělat bezbariérovost všude. Kdyby se stavil nový objekt, tak by byl bezbariérový kompletně, ale šlo o rekonstrukci starého domu," uvedla Udženija.


Autor: puc

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru