dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - zatazeno
22°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
22°C
Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce
Opravený altán a schody v parku Jezerka. Foto: P4

Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce

Opravený altán a opěrné zdi v parku Jezerka prošly nedávno kolaudací. Celková cena rekonstrukce nepřekročila původní odhadovanou částku, tedy necelé čtyři miliony korun.

Oprava se týkala velkého altánu, dvou schodišť a přilehlých opěrných kamenných zídek. Altán spolu se zídkami sloužil jako podpora pro strmý svah, bylo proto nutné tuto část parku opravit co nejdříve.

„Spodní část konstrukce altánu byla narušená a vlhká, museli jsme se tedy do rekonstrukce pustit co nejdříve. Celý park Jezerka pak do budoucna čeká postupná revitalizace,“ řekl radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).

Opravené schodiště, které vede právě k altánu, používá velké množství lidí bydlících v domech nad parkem, další desítky denně proběhnou pod nově zrenovovaným altánem.

Altán a hudební pavilon kubizujícího, až artdecového rázu byl přistavěn k zámečku Jezerka, který na místě stojí od přestavby z původní usedlosti Šustrovka v roce 1835. Tradičně byl využíván jako místo kulturních a koncertních akcí.

O oživení altánu se postará spolek Probuďme Nusle. Tento hybatel místního dění a organizátor nejrůznějších lokálních projektů udělá z altánu čtenářský a odpočinkový kout. Do prvního patra nainstaluje Pražské židle a stolky od Institutu pro plánování a rozvoj a zřídí zde knihovnu z dílny projektu Z pokoje do pokoje. Při té příležitosti pořádá ve čtvrtek 4. června od 17 hodin veřejnou čtenářskou akci s koncertem a workshopem pro děti.

Čtenářský kout otevře známý historik vystupující pod pseudonymem „Vyšehradskej jezdec“. Tento autor populárních stejnojmenných facebookových a webových stránek bude číst ze svých edičních počinů – pasáž z Vyšehradských fejetonů Popelky Biliánové, kde je zmiňována Jezerka, a ukázky z knihy Big Joe, autobiografie věhlasného nuselského zápasníka.

Proběhne i scénické čtení z knihy Big Joe a koncert nuselské hudebnice Iry Mimosy. Program doplní workshop knihovny Jezerka na výrobu dětských záložek a aktivita Kniha mého srdce, komunitní koláž z názvů oblíbených knih návštěvníků.

„Altán na Jezerce ležel dlouho ladem a chátral. Po nákladné rekonstrukci hrozilo, že pokud nebude aktivně využíván, opět zpustne, proto jsme městské části Praha 4 nabídli, že v něm zprovozníme čtenářský a odpočinkový kout. Do budoucna plánujeme v altánu pořádat pravidelné kulturní akce, které by navázaly původní hudební a koncertní tradici,“ uvedl organizátor a místopředseda spolku Probuďme Nusle Petr Štádler.


Hudba na hradbách Bastionu. Koncert Prahy 2

11. července 2020 v 09:14

Radnice druhé městské části pokračuje v pořádání koncertů na Bastionu, v červenci se koncert koná v úterý 14.

Praha v množném čísle. Jak město viděli obrozenci, romantici, pražští Němci i plejáda autorů 20. století?

9. července 2020 v 10:32

Povídková antologie Praha v množném čísle obsahuje pětadvacet tematických textů, od Tyla a Světlé přes Čapka a Hrabala po Kahudu nebo Pachtovou.

Vinařský deník: Kniha, která servíruje víno prostě jinak

9. července 2020 v 10:09

Vinařský deník je druhým literárním počinem Daniela Jahna. Nová próza beletristickou formou deníkových zápisů mapuje vinařské práce v průběhu roku, tedy pěstování vinné révy a výrobu vína. Text je pojat v odlehčeném stylu „Betty MacDonaldové“, tedy jak se to dělat má, i jak se to dělat nemá, co...

Praha 1 zve do Galerie u Lanové dráhy

9. července 2020 v 09:32

Začátkem června byla slavnostně otevřela nová Galerie u Lanové dráhy pod Petřínem. Malá Strana tak získala další uměleckou galerii. Galerie u Lanové dráhy pořádá výstavy a umělecky zaměřené akce, kde zároveň můžete zakoupit krásný autorský šperk od českých...

U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

9. července 2020 v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Praha fotografická. Výstava na Staroměstské radnici

8. července 2020 v 19:37

Společnost přátel fotografie, Svaz českých fotografů a Hmateliér zvou na výstavu Praha fotografická a doprovodnou výstavu děl nevidomých sochařů Naslepo.

Další články
Nahoru