Dnes Sobota - obcasny-dest 1°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce
Opravený altán a schody v parku Jezerka. Foto: P4

Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce

Opravený altán a opěrné zdi v parku Jezerka prošly nedávno kolaudací. Celková cena rekonstrukce nepřekročila původní odhadovanou částku, tedy necelé čtyři miliony korun.

Oprava se týkala velkého altánu, dvou schodišť a přilehlých opěrných kamenných zídek. Altán spolu se zídkami sloužil jako podpora pro strmý svah, bylo proto nutné tuto část parku opravit co nejdříve.

„Spodní část konstrukce altánu byla narušená a vlhká, museli jsme se tedy do rekonstrukce pustit co nejdříve. Celý park Jezerka pak do budoucna čeká postupná revitalizace,“ řekl radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).

Opravené schodiště, které vede právě k altánu, používá velké množství lidí bydlících v domech nad parkem, další desítky denně proběhnou pod nově zrenovovaným altánem.

Altán a hudební pavilon kubizujícího, až artdecového rázu byl přistavěn k zámečku Jezerka, který na místě stojí od přestavby z původní usedlosti Šustrovka v roce 1835. Tradičně byl využíván jako místo kulturních a koncertních akcí.

O oživení altánu se postará spolek Probuďme Nusle. Tento hybatel místního dění a organizátor nejrůznějších lokálních projektů udělá z altánu čtenářský a odpočinkový kout. Do prvního patra nainstaluje Pražské židle a stolky od Institutu pro plánování a rozvoj a zřídí zde knihovnu z dílny projektu Z pokoje do pokoje. Při té příležitosti pořádá ve čtvrtek 4. června od 17 hodin veřejnou čtenářskou akci s koncertem a workshopem pro děti.

Čtenářský kout otevře známý historik vystupující pod pseudonymem „Vyšehradskej jezdec“. Tento autor populárních stejnojmenných facebookových a webových stránek bude číst ze svých edičních počinů – pasáž z Vyšehradských fejetonů Popelky Biliánové, kde je zmiňována Jezerka, a ukázky z knihy Big Joe, autobiografie věhlasného nuselského zápasníka.

Proběhne i scénické čtení z knihy Big Joe a koncert nuselské hudebnice Iry Mimosy. Program doplní workshop knihovny Jezerka na výrobu dětských záložek a aktivita Kniha mého srdce, komunitní koláž z názvů oblíbených knih návštěvníků.

„Altán na Jezerce ležel dlouho ladem a chátral. Po nákladné rekonstrukci hrozilo, že pokud nebude aktivně využíván, opět zpustne, proto jsme městské části Praha 4 nabídli, že v něm zprovozníme čtenářský a odpočinkový kout. Do budoucna plánujeme v altánu pořádat pravidelné kulturní akce, které by navázaly původní hudební a koncertní tradici,“ uvedl organizátor a místopředseda spolku Probuďme Nusle Petr Štádler.


Osobnosti uctily Křižíkovu památku

Včera v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

Coben Harlan: Cizinec

22. ledna 2021 v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru