dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
10°C
pozítří
Úterý - zatazeno
15°C
Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce
Opravený altán a schody v parku Jezerka. Foto: P4

Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce

Opravený altán a opěrné zdi v parku Jezerka prošly nedávno kolaudací. Celková cena rekonstrukce nepřekročila původní odhadovanou částku, tedy necelé čtyři miliony korun.

Oprava se týkala velkého altánu, dvou schodišť a přilehlých opěrných kamenných zídek. Altán spolu se zídkami sloužil jako podpora pro strmý svah, bylo proto nutné tuto část parku opravit co nejdříve.

„Spodní část konstrukce altánu byla narušená a vlhká, museli jsme se tedy do rekonstrukce pustit co nejdříve. Celý park Jezerka pak do budoucna čeká postupná revitalizace,“ řekl radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).

Opravené schodiště, které vede právě k altánu, používá velké množství lidí bydlících v domech nad parkem, další desítky denně proběhnou pod nově zrenovovaným altánem.

Altán a hudební pavilon kubizujícího, až artdecového rázu byl přistavěn k zámečku Jezerka, který na místě stojí od přestavby z původní usedlosti Šustrovka v roce 1835. Tradičně byl využíván jako místo kulturních a koncertních akcí.

O oživení altánu se postará spolek Probuďme Nusle. Tento hybatel místního dění a organizátor nejrůznějších lokálních projektů udělá z altánu čtenářský a odpočinkový kout. Do prvního patra nainstaluje Pražské židle a stolky od Institutu pro plánování a rozvoj a zřídí zde knihovnu z dílny projektu Z pokoje do pokoje. Při té příležitosti pořádá ve čtvrtek 4. června od 17 hodin veřejnou čtenářskou akci s koncertem a workshopem pro děti.

Čtenářský kout otevře známý historik vystupující pod pseudonymem „Vyšehradskej jezdec“. Tento autor populárních stejnojmenných facebookových a webových stránek bude číst ze svých edičních počinů – pasáž z Vyšehradských fejetonů Popelky Biliánové, kde je zmiňována Jezerka, a ukázky z knihy Big Joe, autobiografie věhlasného nuselského zápasníka.

Proběhne i scénické čtení z knihy Big Joe a koncert nuselské hudebnice Iry Mimosy. Program doplní workshop knihovny Jezerka na výrobu dětských záložek a aktivita Kniha mého srdce, komunitní koláž z názvů oblíbených knih návštěvníků.

„Altán na Jezerce ležel dlouho ladem a chátral. Po nákladné rekonstrukci hrozilo, že pokud nebude aktivně využíván, opět zpustne, proto jsme městské části Praha 4 nabídli, že v něm zprovozníme čtenářský a odpočinkový kout. Do budoucna plánujeme v altánu pořádat pravidelné kulturní akce, které by navázaly původní hudební a koncertní tradici,“ uvedl organizátor a místopředseda spolku Probuďme Nusle Petr Štádler.


Kutilové v Národopisném muzeu

Dnes ve 14:52

Výstava je věnována fenoménu kutilství od minulého století do současnosti. Představuje jeho proměny od předmětů vyráběných v domácích dílnách za časů normalizace až po současnou tvorbu, která často využívá například 3D tiskárny.

Výstava: Nevěsta prodaná do ciziny

Dnes ve 14:45

Výstava Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu, Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany, od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její...

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

Včera v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

Včera v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Rembrandtovo dílo v paláci Kinských

25. září 2020 v 18:28

Portrét člověka, název výstavy Národní galerie Praha. Od 25. září můžete v paláci Kinských obdivovat více než sto děl mistra Zlatého věku holandské malby a grafiky. 

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

24. září 2020 ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 podpořila udělení Řádu Bílého lva válečnému letci

24. září 2020 v 11:54

Zastupitelstvo městské části Praha 4 včera podpořilo svým usnesením návrh na udělení Řádu Bílého lva (in memoriam) válečnému letci Royal Air Force Jaroslavu Hofrichterovi, kterému bylo v roce 2008 uděleno čestné občanství Prahy 4. Podnět k vyznamenání Řádem Bílého lva vzešel z městské části Praha...

Vyšehradský voříšek na Letní scéně

24. září 2020 v 09:46

Festival Vyšehradský voříšek se koná v sobotu 3. října na Letní scéně Vyšehrad a v přilehlém parku. Akce, která podporuje zodpovědné adopce psů z útulků, přichází právě v době, kdy se do útulků vrací řada pejsků zbrkle adoptovaných během jarní karantény, kdy rodiče chtěli zabavit děti a mít důvod...

Tři dny, které se zapsaly do dějin Norska: Severské filmové čtvrtky uvádí film Králův nesouhlas

24. září 2020 v 09:12

Je duben roku 1940 a Hitlerova armáda postupuje na sever. Dánsko je rychle dobyto, ale Norsko tlaku odolává, třebaže je i samotný král Haakon VII. donucen uprchnout z Osla. Norské historické drama o třech útrpných dnech, během nichž se rozhodovalo o dalším osudu celé země, uvede v rámci Severských...

Další články
Nahoru