Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce
Opravený altán a schody v parku Jezerka. Foto: P4

Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce

Opravený altán a opěrné zdi v parku Jezerka prošly nedávno kolaudací. Celková cena rekonstrukce nepřekročila původní odhadovanou částku, tedy necelé čtyři miliony korun.

Oprava se týkala velkého altánu, dvou schodišť a přilehlých opěrných kamenných zídek. Altán spolu se zídkami sloužil jako podpora pro strmý svah, bylo proto nutné tuto část parku opravit co nejdříve.

„Spodní část konstrukce altánu byla narušená a vlhká, museli jsme se tedy do rekonstrukce pustit co nejdříve. Celý park Jezerka pak do budoucna čeká postupná revitalizace,“ řekl radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).

Opravené schodiště, které vede právě k altánu, používá velké množství lidí bydlících v domech nad parkem, další desítky denně proběhnou pod nově zrenovovaným altánem.

Altán a hudební pavilon kubizujícího, až artdecového rázu byl přistavěn k zámečku Jezerka, který na místě stojí od přestavby z původní usedlosti Šustrovka v roce 1835. Tradičně byl využíván jako místo kulturních a koncertních akcí.

O oživení altánu se postará spolek Probuďme Nusle. Tento hybatel místního dění a organizátor nejrůznějších lokálních projektů udělá z altánu čtenářský a odpočinkový kout. Do prvního patra nainstaluje Pražské židle a stolky od Institutu pro plánování a rozvoj a zřídí zde knihovnu z dílny projektu Z pokoje do pokoje. Při té příležitosti pořádá ve čtvrtek 4. června od 17 hodin veřejnou čtenářskou akci s koncertem a workshopem pro děti.

Čtenářský kout otevře známý historik vystupující pod pseudonymem „Vyšehradskej jezdec“. Tento autor populárních stejnojmenných facebookových a webových stránek bude číst ze svých edičních počinů – pasáž z Vyšehradských fejetonů Popelky Biliánové, kde je zmiňována Jezerka, a ukázky z knihy Big Joe, autobiografie věhlasného nuselského zápasníka.

Proběhne i scénické čtení z knihy Big Joe a koncert nuselské hudebnice Iry Mimosy. Program doplní workshop knihovny Jezerka na výrobu dětských záložek a aktivita Kniha mého srdce, komunitní koláž z názvů oblíbených knih návštěvníků.

„Altán na Jezerce ležel dlouho ladem a chátral. Po nákladné rekonstrukci hrozilo, že pokud nebude aktivně využíván, opět zpustne, proto jsme městské části Praha 4 nabídli, že v něm zprovozníme čtenářský a odpočinkový kout. Do budoucna plánujeme v altánu pořádat pravidelné kulturní akce, které by navázaly původní hudební a koncertní tradici,“ uvedl organizátor a místopředseda spolku Probuďme Nusle Petr Štádler.


Návrhy do Participativního rozpočtu mohou občané Prahy 15 podávat již zítra

Včera v 10:44

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Praha 13 se zapojí do Sbírky potravin

17. dubna 2021 ve 12:09

Za týden, v sobotu 24. dubna, proběhne po celé republice Sbírka potravin. Pokud nakoupíte v supermarketu, který je do sbírky zapojen, můžete přímo na místě věnovat část nákupu lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy, drogistické zboží...

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

17. dubna 2021 v 10:55

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

17. dubna 2021 v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

17. dubna 2021 v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

17. dubna 2021 v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

16. dubna 2021 v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

16. dubna 2021 v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

16. dubna 2021 v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru