Dnes Úterý - oblacno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce
Opravený altán a schody v parku Jezerka. Foto: P4

Opravený altán v parku na Jezerce se stane čtenářským koutem, bude hostit kulturní akce

Opravený altán a opěrné zdi v parku Jezerka prošly nedávno kolaudací. Celková cena rekonstrukce nepřekročila původní odhadovanou částku, tedy necelé čtyři miliony korun.

Oprava se týkala velkého altánu, dvou schodišť a přilehlých opěrných kamenných zídek. Altán spolu se zídkami sloužil jako podpora pro strmý svah, bylo proto nutné tuto část parku opravit co nejdříve.

„Spodní část konstrukce altánu byla narušená a vlhká, museli jsme se tedy do rekonstrukce pustit co nejdříve. Celý park Jezerka pak do budoucna čeká postupná revitalizace,“ řekl radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).

Opravené schodiště, které vede právě k altánu, používá velké množství lidí bydlících v domech nad parkem, další desítky denně proběhnou pod nově zrenovovaným altánem.

Altán a hudební pavilon kubizujícího, až artdecového rázu byl přistavěn k zámečku Jezerka, který na místě stojí od přestavby z původní usedlosti Šustrovka v roce 1835. Tradičně byl využíván jako místo kulturních a koncertních akcí.

O oživení altánu se postará spolek Probuďme Nusle. Tento hybatel místního dění a organizátor nejrůznějších lokálních projektů udělá z altánu čtenářský a odpočinkový kout. Do prvního patra nainstaluje Pražské židle a stolky od Institutu pro plánování a rozvoj a zřídí zde knihovnu z dílny projektu Z pokoje do pokoje. Při té příležitosti pořádá ve čtvrtek 4. června od 17 hodin veřejnou čtenářskou akci s koncertem a workshopem pro děti.

Čtenářský kout otevře známý historik vystupující pod pseudonymem „Vyšehradskej jezdec“. Tento autor populárních stejnojmenných facebookových a webových stránek bude číst ze svých edičních počinů – pasáž z Vyšehradských fejetonů Popelky Biliánové, kde je zmiňována Jezerka, a ukázky z knihy Big Joe, autobiografie věhlasného nuselského zápasníka.

Proběhne i scénické čtení z knihy Big Joe a koncert nuselské hudebnice Iry Mimosy. Program doplní workshop knihovny Jezerka na výrobu dětských záložek a aktivita Kniha mého srdce, komunitní koláž z názvů oblíbených knih návštěvníků.

„Altán na Jezerce ležel dlouho ladem a chátral. Po nákladné rekonstrukci hrozilo, že pokud nebude aktivně využíván, opět zpustne, proto jsme městské části Praha 4 nabídli, že v něm zprovozníme čtenářský a odpočinkový kout. Do budoucna plánujeme v altánu pořádat pravidelné kulturní akce, které by navázaly původní hudební a koncertní tradici,“ uvedl organizátor a místopředseda spolku Probuďme Nusle Petr Štádler.


Autor: red

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Včera ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Včera v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Včera v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Včera v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Další články
Nahoru