
Zrcadlové bludiště se síní smíchu stojí na Petříně už 130 let, v létě se dočká opravy
30. dubna 2022 10:30
Na slavné pražské výstavě v 19. století se prezentoval Klub českých turistů v originálním pavilonu – dřevěné replice devítivěžové brány Špička, kterou nechal na Vyšehradě postavit císař Karel IV, ale později se z ní dochovalo jen torzo.
Po skončení úspěšné výstavy turisté řešili, kam pavilon přemístí. Nakonec padla volba na Petřín, na volný pozemek naproti kostelu sv. Vavřince.

Zrcadlové bludiště s pětatřiceti zrcadly. Foto: PCT
V květnu 1892, tedy necelý rok po výstavě, už tam pavilon stál. Bylo v něm instalováno zrcadlové bludiště s pětatřiceti zrcadly. Inspirací bylo patrně bludiště v Prátru ve Vídni.
Zrcadlové bludiště na Petříně patří k turisticky vyhledávaným místům v Praze. V roce 2021 ho podle statistik PCT navštívilo téměř 177 tisíc zájemců a řadí se tak na 10. příčku nejnavštěvovanějších památek v Praze.
„Tento rok investujeme do opravy památky. Bude se jednat o rekonstrukci světlíku nad slavným obrazem bratrů Liebscherů, který se stal postupem času oblíbenou částí bludiště,“ uvedl František Cipro, předseda představenstva PCT. Společnost rekonstrukci plánuje na začátek června.
Součástí historického objektu je kromě bludiště i diorámový obraz „Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě“. Je to velký obraz s plastickým popředím, který znázorňuje boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, přesněji obranu Staroměstské mostecké věže jezuitou Plachým.
Obraz má 80 metrů čtverečních, je společným dílem bratrů Adolfa a Karla Liebscherových. Vytvořili ho za pomoci Vojtěcha Bartoňka a Karla Štapfera.
Díky unikátní prostorové kompozici nejsou příchozí na první pohled schopni určit, kde končí obraz a kde již začíná předscéna.

„Dioráma zobrazující boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648 patří podle znalců v oboru k největším obrazům v zemi. Malba byla nedávno kompletně restaurována akademickým malířem a restaurátorem Petrem Kadlecem. Restaurátorské práce trvaly téměř čtyři roky,“ dodala mluvčí PCT Klára Malá.