Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 5°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zrada, hysterie, panika. Kvůli koaliční krizi v Praze 1 se političtí partneři vzájemně obviňují
Radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Zrada, hysterie, panika. Kvůli koaliční krizi v Praze 1 se političtí partneři vzájemně obviňují

„Koalice na Praze 1 se otřásá v základech. Koaliční subjekty Prahu 1 sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku zradil jejich koaliční partner, konkrétně tři zastupitelé z uskupení My, co tady žijeme,“ uvedli Piráti z Prahy 1 svou dnešní tiskovou zprávu a dále se ostře pustili do svého stále ještě koaličního partnera a především volebního lídra Petra Hejmy. Jeho reakce, ve které si také nebral servítky, na sebe nenechala dlouho čekat. Olej do ohně přilil pražský primátor Zdeněk Hřib, který vyjádřil obavu, že pokud se rozpadne na „jedničce" koalice, budou ohroženy některé zásadní projekty, jako například vybudování tramvaje na Václavském náměstí. To zase vybudilo k reakci předsedu Spojených sil pro Prahu v pražském zastupitelstvu Jiřího Pospíšila, který primátora obvinil z toho, že svými výroky vyvolává mezi Pražany paniku.

Příští týden v úterý by se mělo v paláci Žofín při jednání zastupitelstva Prahy hlasovat o výměně koalice. Jak se tento termín blíží, zdá se, že zákopy mezi koaličními partnery se prohlubují. Padají ostrá slova, která se už přenesla i do koalice na magistrátu.

Současná koalice Prahy 1 se před Vánocemi rozpadla, když uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) vypovědělo koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Výpověď podali tři zastupitelé uskupení, Martin Kotas z uskupení vystoupil ještě před doručením výpovědi koaličním partnerům.

Podle Pirátů nyní hrozí návrat starých struktur a korupčních pořádků do vedení jedné z nejbohatších městských částí. „Piráti zásadně nesouhlasí se změnou stávající koalice a zůstávají na straně občanů Prahy 1 a poctivých členů koalice. Jediná možnost je pokračovat v pozitivních změnách, které se svým příchodem na radnici nastartovaly,“ uvedli Piráti v tiskovém prohlášení.  

„Po všech diskuzích, které se odehrály v koalici i se zástupci opozice, je naprosto evidentní, že se jedná o dlouhodobě promyšlený plán na zradu na voličích od koaličních partnerů z uskupení My, co tady žijeme. To uspělo ve volbách hlavně z toho důvodu, že se vymezilo proti klubu TOP 09 s pošramocenou pověstí,” uvedla Jitka Nazarská, předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Prahy 1.

„Po roce nového vedení, v době kdy dochází k řešení zásadních témat v oblasti investic v oblasti dopravní infrastruktury a územního rozvoje se chování koaličního partnera My, co tady žijeme razantně změnilo. Je velice smutné, že se začali chovat jako tradiční politická strana a namlouvat si ke spolupráci zdiskreditované členy klubu TOP 09 a ODS,“ sdělila předsedkyně Pirátů Prahy 1 Jaroslava Nárožná.

V tiskovém prohlášení Piráti opakovaně kritizovali Petra Hejmu. Prý má pochybnou strategii v honbě za tím být po jedenácti letech opět starostou, výsledky jeho práce na radnici jsou podle Pirátů minimální, prý hájí zájmy některých podnikatelů s těžko vypověditelnými smlouvami a nehájí zájmy občanů. Piráti také zmínili Hejmův údajný předvolební dar 1,3 milionu korun do poklady STAN.

Petr Hejma pár hodin po kritickém vyjádření Pirátů na jeho osobu přišel s prohlášením. „Udivuje mě hysterická reakce ze strany Pirátů, vzhledem k tomu, že dosud nebyla ukončena jednání našeho klubu My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů a TOP 09) s ostatními zastupitelskými kluby o vyřešení koaliční krize. Koaliční krize byla vyvolána právě ze strany Pirátů, a to otevřeným dopisem, který vytýkal starostovi Čižinskému a Praze Sobě neschopnost řídit radnici,“ napsal Hejma.

Ke koaliční krizi v první městské části se vyjádřil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Mám obavu, že v případě rozpadu stávající koalice na Praze 1 hrozí ohrožení už zahájených projektů, jako jsou třeba tramvaje na Václavském náměstí, opatření přijatá s problémem overtourismu, novelou vyhlášky o buskingu, nebo problematiky krátkodobých ubytovacích kapacit a rušení nočního klidu. Intenzivní a plodnou spolupráci magistrátu a Prahy 1 v uplynulém roce totiž nemůže nikdo zpochybnit. Byl bych opravdu nerad, kdyby se na tamní radnici vrátily staré zkorumpované pořádky. Na prvním místě by měl být vždy obecný zájem Pražanů, před upřednostňováním zákulisních her a politikaření,” prohlásil.

„V žádném případě bych nedopustil takový koaliční formát, který by brzdil jakýkoliv projekt, který jsme za první rok společně s hlavním městem Prahou nastartovali. Naopak, vše musí jít ještě lépe,“ reagoval Hejma.

Servítky si s Hřibovými slovy nebral předseda klubu Spojených sil pro Prahu (Top 09 + STAN) v pražském zastupitelstvu Jiří Pospíšil. Ten, ačkoli je s Hřibem ve vedení metropole, dostává se s ním opakovaně do sporů. Krajský výbor TOP 09 v Praze dokonce v prosinci vyjádřil primátorovi nedůvěru, i když předseda pražské TOP 09 Pospíšil zároveň uvedl, že rozbít magistrátní koalici „topka“ nechce.

„Primátor vyvolává záměrně paniku mezi občany, aby účelově zasahoval do svobodného, nezávislého rozhodování o tom, jak má vypadat vedení Prahy 1. Není důvod, proč by projekty typu návrat tramvají na Václavské náměstí či další zmiňované, měly být ohroženy. Primátor by taková tvrzení měl důvěryhodně zdůvodnit,“ reagoval dnes Pospíšil na aktuální Hřibovo prohlášení. 


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru