dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - jasno
18°C
pozítří
Středa - jasno
19°C
Zrada, hysterie, panika. Kvůli koaliční krizi v Praze 1 se političtí partneři vzájemně obviňují
Radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Zrada, hysterie, panika. Kvůli koaliční krizi v Praze 1 se političtí partneři vzájemně obviňují

„Koalice na Praze 1 se otřásá v základech. Koaliční subjekty Prahu 1 sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku zradil jejich koaliční partner, konkrétně tři zastupitelé z uskupení My, co tady žijeme,“ uvedli Piráti z Prahy 1 svou dnešní tiskovou zprávu a dále se ostře pustili do svého stále ještě koaličního partnera a především volebního lídra Petra Hejmy. Jeho reakce, ve které si také nebral servítky, na sebe nenechala dlouho čekat. Olej do ohně přilil pražský primátor Zdeněk Hřib, který vyjádřil obavu, že pokud se rozpadne na „jedničce" koalice, budou ohroženy některé zásadní projekty, jako například vybudování tramvaje na Václavském náměstí. To zase vybudilo k reakci předsedu Spojených sil pro Prahu v pražském zastupitelstvu Jiřího Pospíšila, který primátora obvinil z toho, že svými výroky vyvolává mezi Pražany paniku.

Příští týden v úterý by se mělo v paláci Žofín při jednání zastupitelstva Prahy hlasovat o výměně koalice. Jak se tento termín blíží, zdá se, že zákopy mezi koaličními partnery se prohlubují. Padají ostrá slova, která se už přenesla i do koalice na magistrátu.

Současná koalice Prahy 1 se před Vánocemi rozpadla, když uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) vypovědělo koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Výpověď podali tři zastupitelé uskupení, Martin Kotas z uskupení vystoupil ještě před doručením výpovědi koaličním partnerům.

Podle Pirátů nyní hrozí návrat starých struktur a korupčních pořádků do vedení jedné z nejbohatších městských částí. „Piráti zásadně nesouhlasí se změnou stávající koalice a zůstávají na straně občanů Prahy 1 a poctivých členů koalice. Jediná možnost je pokračovat v pozitivních změnách, které se svým příchodem na radnici nastartovaly,“ uvedli Piráti v tiskovém prohlášení.  

„Po všech diskuzích, které se odehrály v koalici i se zástupci opozice, je naprosto evidentní, že se jedná o dlouhodobě promyšlený plán na zradu na voličích od koaličních partnerů z uskupení My, co tady žijeme. To uspělo ve volbách hlavně z toho důvodu, že se vymezilo proti klubu TOP 09 s pošramocenou pověstí,” uvedla Jitka Nazarská, předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Prahy 1.

„Po roce nového vedení, v době kdy dochází k řešení zásadních témat v oblasti investic v oblasti dopravní infrastruktury a územního rozvoje se chování koaličního partnera My, co tady žijeme razantně změnilo. Je velice smutné, že se začali chovat jako tradiční politická strana a namlouvat si ke spolupráci zdiskreditované členy klubu TOP 09 a ODS,“ sdělila předsedkyně Pirátů Prahy 1 Jaroslava Nárožná.

V tiskovém prohlášení Piráti opakovaně kritizovali Petra Hejmu. Prý má pochybnou strategii v honbě za tím být po jedenácti letech opět starostou, výsledky jeho práce na radnici jsou podle Pirátů minimální, prý hájí zájmy některých podnikatelů s těžko vypověditelnými smlouvami a nehájí zájmy občanů. Piráti také zmínili Hejmův údajný předvolební dar 1,3 milionu korun do poklady STAN.

Petr Hejma pár hodin po kritickém vyjádření Pirátů na jeho osobu přišel s prohlášením. „Udivuje mě hysterická reakce ze strany Pirátů, vzhledem k tomu, že dosud nebyla ukončena jednání našeho klubu My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů a TOP 09) s ostatními zastupitelskými kluby o vyřešení koaliční krize. Koaliční krize byla vyvolána právě ze strany Pirátů, a to otevřeným dopisem, který vytýkal starostovi Čižinskému a Praze Sobě neschopnost řídit radnici,“ napsal Hejma.

Ke koaliční krizi v první městské části se vyjádřil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Mám obavu, že v případě rozpadu stávající koalice na Praze 1 hrozí ohrožení už zahájených projektů, jako jsou třeba tramvaje na Václavském náměstí, opatření přijatá s problémem overtourismu, novelou vyhlášky o buskingu, nebo problematiky krátkodobých ubytovacích kapacit a rušení nočního klidu. Intenzivní a plodnou spolupráci magistrátu a Prahy 1 v uplynulém roce totiž nemůže nikdo zpochybnit. Byl bych opravdu nerad, kdyby se na tamní radnici vrátily staré zkorumpované pořádky. Na prvním místě by měl být vždy obecný zájem Pražanů, před upřednostňováním zákulisních her a politikaření,” prohlásil.

„V žádném případě bych nedopustil takový koaliční formát, který by brzdil jakýkoliv projekt, který jsme za první rok společně s hlavním městem Prahou nastartovali. Naopak, vše musí jít ještě lépe,“ reagoval Hejma.

Servítky si s Hřibovými slovy nebral předseda klubu Spojených sil pro Prahu (Top 09 + STAN) v pražském zastupitelstvu Jiří Pospíšil. Ten, ačkoli je s Hřibem ve vedení metropole, dostává se s ním opakovaně do sporů. Krajský výbor TOP 09 v Praze dokonce v prosinci vyjádřil primátorovi nedůvěru, i když předseda pražské TOP 09 Pospíšil zároveň uvedl, že rozbít magistrátní koalici „topka“ nechce.

„Primátor vyvolává záměrně paniku mezi občany, aby účelově zasahoval do svobodného, nezávislého rozhodování o tom, jak má vypadat vedení Prahy 1. Není důvod, proč by projekty typu návrat tramvají na Václavské náměstí či další zmiňované, měly být ohroženy. Primátor by taková tvrzení měl důvěryhodně zdůvodnit,“ reagoval dnes Pospíšil na aktuální Hřibovo prohlášení. 


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

30. března 2020 ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru