dnes
Neděle - bourky
24°C
zítra
Pondělí - zatazeno
26°C
pozítří
Úterý - jasno
29°C
Zprovoznění unikátního kolotoče z 19. století se možná opět odloží, muzeu se nedaří sehnat zájemce o opravu
Unikátní kolotoč na Letné. Foto (3x): NTM

Zprovoznění unikátního kolotoče z 19. století se možná opět odloží, muzeu se nedaří sehnat zájemce o opravu

Zatímco všech jedenadvacet koní z letenského kolotoče, který pochází z konce 19. století, je opraveno, už na několikátý pokus se nepodařilo najít někoho, kdo by zrekonstruoval samotnou kulturní památku. Původní plány počítaly s tím, že slavný kolotoč začne vozit děti loni v létě nebo na podzim. Následně byl termín posunut na první polovinu letošního roku a nyní se dokonce zdá, že se to nestihne ani do konce roku 2019. Důvod? Jak zjistil server Pražský patriot, o veřejnou zakázku na opravu památky opakovaně nikdo nejeví zájem.

Letenský kolotoč je unikátní památka, která byla postavena v roce 1892 a dva roky stála na Vinohradech. Pak majitel kolotoč přemístil na Letnou, kde fungoval do roku 2006, kdy musel být provoz kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastaven.  

Před pár lety bylo rozhodnuto o rekonstrukci tohoto nejstaršího podlahového kolotoče v Evropě a jeho vybavení. Zatímco všech jednadvacet koní různých velikostí již bylo opraveno, stejně jako několik rytířů z papírmaše, samotný kolotoč se zrekonstruovat nedaří. Ze strany potenciálních zhotovitelů je totiž minimální zájem. V prvním otevřeném zadávacím řízení v roce 2016 podal nabídku na obnovu stavby kolotoče jediný dodavatel, se kterým musela být ukončena smlouva v závěru roku 2017 v důsledku nedostatků v projektové dokumentaci.

kolotoc-letna-puvodni-inteirer

Původní interiér kolotoče

Zároveň se zjistilo, že stavba je ve výrazně horším stavu, než se při zpracování projektu původně předpokládalo. „Po reklamaci a přepracování projektové dokumentace se v letech 2018 až 2019 uskutečnila celkem tři otevřená zadávací řízení na výběr dodavatele na dokončení obnovy stavby kolotoče,“ sdělil Adam Dušek, mluvčí Národního technického muzea, které památku už patnáct let vlastní. Všechna byla neúspěšná.

Zatím poslední výzva měla být ukončena letos 17. dubna. Do tohoto termínu se ale opět nikdo nepřihlásil. „Vedení muzea se proto rozhodlo přistoupit k dalšímu prodloužení termínu pro podání nabídek, a to z důvodu, že se opět žádný uchazeč nepřihlásil. Dále jsme připravili několik prohlídek místa plnění pro potencionální dodavatele,“ informoval Dušek.

Aktuálně se mohou uchazeči do výzvy na opravu kolotoče hlásit do konce května. Kdy se s opravou začne, tak zatím není jasné. Muzeum zvažuje, že pokud se nikdo do nynějšího výběrového řízení nepřihlásí, tak by začít pracovat na možnosti zadání zakázky na přímo. Samotná oprava kolotoče by měla trvat zhruba půl roku. Reálně tak hrozí, že se kolotoč neroztočí ani letos.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Prozatím muzeum předpokládá, že celkové náklady na obnovu stavby kolotoče dosáhnou výše zhruba 12 milionů korun včetně DPH, přičemž přes polovinu pokryje dotace ministerstva kultury a zbytek uhradí muzeum ze svých zdrojů. Přesná výše nákladů bude jasná, až se podaří nalézt zhotovitele opravy. K uvedené sumě 12 milionů je třeba přičíst částku 7,2 milionu korun, což jsou náklady na druhou etapu, která zahrnuje opravy vnitřního zařízení a figur koní. V rámci veřejné sbírky na tuto etapu se podařilo vybrat 1,8 milionu korun.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Včera v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru