dnes
Sobota - zatazeno
16°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
16°C
pozítří
Pondělí - polojasno
21°C
Zprovoznění kolotoče na Letné se opět odsouvá, chybí zájemci o opravu unikátního díla
Unikátní kolotoč na Letné. Foto (3x): NTM

Zprovoznění kolotoče na Letné se opět odsouvá, chybí zájemci o opravu unikátního díla

Je to paradox a zároveň nečekaná komplikace. Všech jedenadvacet koní z letenského kolotoče, který pochází z konce 19. století, je už opraveno. Ale nedaří se najít někoho, kdo by zrekonstruoval samotnou kulturní památku. Přitom podle původních plánů měl být kolotoč opraven v první etapě, až v druhé jeho vybavení. Počítalo se s tím, že kolotoč začne vozit děti loni v létě nebo na podzim. Následně byl termín posunut na první polovinu letošního roku, a jak zjistil server Pražský patriot, ani to se nestihne.

„Plán otevřít a zpřístupnit letenský kolotoč v polovině roku 2019 se rozplynul v době, kdy byla vypsána veřejná zakázka na ,Obnovu objektu a technických systémů Letenského historického kolotoče´ a do této veřejné zakázky se nikdo z potencionálních dodavatelů nepřihlásil,“ sdělil serveru Pražský patriot Adam Dušek, mluvčí Národního technického muzea (NTM), které památku už patnáct let vlastní.

kolotoc-letna-puvodni-inteirer

Původní interiér kolotoče

Aktuálně běží lhůta pro podání nabídek v další výzvě veřejné soutěže. V těch předešlých se žádný z potenciálních dodavatelů do výběrového řízení nepřihlásil. Nynější výzva bude ukončena 17. dubna. Následující oprava by měla trvat zhruba půl roku. I když to podle dosavadního nezájmu firem o opravu kolotoče nevypadá moc reálně, stále je možné, že se děti na konci letošního roku konečně povozí. „Věříme, že je reálný letošní rok,“ řekl Dušek.  

O realizaci zakázky na rekonstrukci nejstaršího podlahového kolotoče v Evropě je ze strany potenciálních zhotovitelů minimální zájem. V prvním otevřeném zadávacím řízení v roce 2016 podal nabídku na obnovu stavby kolotoče jediný dodavatel, se kterým musela být ukončena smlouva v závěru roku 2017 v důsledku nedostatků v projektové dokumentaci.

Zároveň se zjistilo, že stavba je ve výrazně horším stavu, než se při zpracování projektu původně předpokládalo. „Po reklamaci a přepracování projektové dokumentace se v letech 2018 až 2019 uskutečnila celkem tři otevřená zadávací řízení na výběr dodavatele na dokončení obnovy stavby kolotoče,“ sdělil mluvčí NTM.  Všechna byla neúspěšná, jak dopadne to zatím poslední, se uvidí v polovině dubna.

„Aktuálně není znám další postup, pokud se nikdo do nynějšího výběrového řízení nepřihlásí. Kdyby byl i nadále stejný problém, bylo by možné začít pracovat na možnosti zadání zakázky na přímo,“ naznačil Dušek další možný vývoj, při kterém by se nešlo cestou veřejné soutěže.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Už nyní je zřejmé, že kvůli problémům s výběrovým řízením, nedostatkům v dokumentaci i špatnému stavu památky dojde k navýšení účtu za rekonstrukci kolotoče. Prozatím muzeum předpokládá, že celkové náklady na obnovu stavby kolotoče dosáhnou výše zhruba 12 milionů korun včetně DPH, přičemž přes polovinu pokryje dotace ministerstva kultury a zbytek uhradí muzeum ze svých zdrojů.

Přesná výše nákladů bude jasná, až se podaří nalézt zhotovitele opravy. K uvedené sumě 12 milionů je třeba přičíst částku 7,2 milionu korun, což jsou náklady na druhou etapu, která zahrnuje opravy vnitřního zařízení a figur koní. V rámci veřejné sbírky na tuto etapu se podařilo vybrat 1,8 milionu korun. 800 tisíc se sešlo na transparentním účtu, 600 tisíc dal Nadační fond Avast a částkou 400 tisíc přispěl pražský magistrát.

kolotoc-letna-opraveny-blesk

Opravený Blesk

Všech jednadvacet koní různých velikostí již bylo opraveno, stejně jako několik rytířů z papírmaše. Oprava koní byla velmi náročná, zapojena byla různá specializovaná pracoviště, kde byly koně opraveny technikami, pomocí kterých byly před více než 100 lety postaveny. Většina z koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce, těla byla vytvořena z tvarově upravených jutových pytlů vyplněných slámou a africkou travou, potažena jsou koňskou kůží dovezenou z Francie. Kromě čtyř koní – Poly, Flora, Blesk a Šemík – má „stádo“ nová sedla.

Uvnitř koní se dochovaly zajímavé památky na minulost – novinové články z roku 1923 a 1937, mince z doby monarchie a historické vstupenky, například do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka Praha 7 (dnešní Výstaviště Praha). Tyto artefakty jsou k vidění ve foyer 3. patra NTM, kde jsou mimo jiné vystaveny opravené koně, orchestrion a rytíři z papírmaše. Aktuálně se ještě připravuje oprava autíček z kolotoče.

Letenský kolotoč je unikátní památka, která byla postavena v roce 1892 a dva roky stála na Vinohradech. Pak majitel kolotoč přemístil na Letnou, kde fungoval do roku 2006, kdy musel být provoz kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastaven.  


Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

27. května 2020 v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

27. května 2020 v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Další články
Nahoru