dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - polojasno
2°C
Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019

Zprovoznění nyní rekonstruovaného kolotoče na pražské Letenské pláni se odsouvá na první pololetí příštího roku. Důvodem je nové výběrové řízení, které musí Národní technické muzeum vypsat. ČTK to sdělil mluvčí muzea Jan Duda.

Původně měl být kolotoč zprovozněn již letos. Náklady na rekonstrukci mají být asi 17 milionů korun, z čehož podstatnou část uhradí ministerstvo kultury a Praha 7. Letenský kolotoč z roku 1892 je nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě. Památku získalo v roce 2004 do své správy Národní technické muzeum.

Muzeum nyní dokončuje opravu figur koni. Na dokončení rekonstrukce samotné stavy novorenesančního kolotoče ale muselo vypsat nové výběrové řízení, uvedl Duda. V původním projektu byly nedostatky, a tak se musel přepracovat. To ale zvýší náklady, a podle zákona o veřejných zakázkách tak musí muzeum vypsat tendr znovu.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Roku 1991 se stal chráněnou technickou památkou, naposled byl v provozu v roce 2004, kdy musel být kvůli kritickému stavu uzavřen.

Do současnosti se dochovala nejen dřevěná stavba, ale i koně s pravou koňskou kůží. Muzeum sehnalo i orchestrion – původní totiž někdo ukradl.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

Včera v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Museum Kampa: Připomeňme si 50. výročí smrti Jana Palacha

10. ledna 2019 ve 14:24

V pátek 18. ledna si připomeneme předvečer výročí smrti Jana Palacha. Uctěte jeho památku a památku všech lidí, kteří trpěli v době sovětské okupace.

Další články
Nahoru