dnes
Sobota - oblacno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019

Zprovoznění nyní rekonstruovaného kolotoče na pražské Letenské pláni se odsouvá na první pololetí příštího roku. Důvodem je nové výběrové řízení, které musí Národní technické muzeum vypsat. ČTK to sdělil mluvčí muzea Jan Duda.

Původně měl být kolotoč zprovozněn již letos. Náklady na rekonstrukci mají být asi 17 milionů korun, z čehož podstatnou část uhradí ministerstvo kultury a Praha 7. Letenský kolotoč z roku 1892 je nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě. Památku získalo v roce 2004 do své správy Národní technické muzeum.

Muzeum nyní dokončuje opravu figur koni. Na dokončení rekonstrukce samotné stavy novorenesančního kolotoče ale muselo vypsat nové výběrové řízení, uvedl Duda. V původním projektu byly nedostatky, a tak se musel přepracovat. To ale zvýší náklady, a podle zákona o veřejných zakázkách tak musí muzeum vypsat tendr znovu.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Roku 1991 se stal chráněnou technickou památkou, naposled byl v provozu v roce 2004, kdy musel být kvůli kritickému stavu uzavřen.

Do současnosti se dochovala nejen dřevěná stavba, ale i koně s pravou koňskou kůží. Muzeum sehnalo i orchestrion – původní totiž někdo ukradl.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Včera ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Další články
Nahoru