dnes
Neděle - prehanky-dest
17°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - jasno
13°C
Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019

Zprovoznění nyní rekonstruovaného kolotoče na pražské Letenské pláni se odsouvá na první pololetí příštího roku. Důvodem je nové výběrové řízení, které musí Národní technické muzeum vypsat. ČTK to sdělil mluvčí muzea Jan Duda.

Původně měl být kolotoč zprovozněn již letos. Náklady na rekonstrukci mají být asi 17 milionů korun, z čehož podstatnou část uhradí ministerstvo kultury a Praha 7. Letenský kolotoč z roku 1892 je nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě. Památku získalo v roce 2004 do své správy Národní technické muzeum.

Muzeum nyní dokončuje opravu figur koni. Na dokončení rekonstrukce samotné stavy novorenesančního kolotoče ale muselo vypsat nové výběrové řízení, uvedl Duda. V původním projektu byly nedostatky, a tak se musel přepracovat. To ale zvýší náklady, a podle zákona o veřejných zakázkách tak musí muzeum vypsat tendr znovu.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Roku 1991 se stal chráněnou technickou památkou, naposled byl v provozu v roce 2004, kdy musel být kvůli kritickému stavu uzavřen.

Do současnosti se dochovala nejen dřevěná stavba, ale i koně s pravou koňskou kůží. Muzeum sehnalo i orchestrion – původní totiž někdo ukradl.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

20. září 2018 v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

20. září 2018 v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru