dnes
Čtvrtek - polojasno
26°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
30°C
Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019
Interiér Letenského kolotoče před opravou. Foto: archiv NTM

Zprovoznění kolotoče na Letné se odsouvá na rok 2019

Zprovoznění nyní rekonstruovaného kolotoče na pražské Letenské pláni se odsouvá na první pololetí příštího roku. Důvodem je nové výběrové řízení, které musí Národní technické muzeum vypsat. ČTK to sdělil mluvčí muzea Jan Duda.

Původně měl být kolotoč zprovozněn již letos. Náklady na rekonstrukci mají být asi 17 milionů korun, z čehož podstatnou část uhradí ministerstvo kultury a Praha 7. Letenský kolotoč z roku 1892 je nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě. Památku získalo v roce 2004 do své správy Národní technické muzeum.

Muzeum nyní dokončuje opravu figur koni. Na dokončení rekonstrukce samotné stavy novorenesančního kolotoče ale muselo vypsat nové výběrové řízení, uvedl Duda. V původním projektu byly nedostatky, a tak se musel přepracovat. To ale zvýší náklady, a podle zákona o veřejných zakázkách tak musí muzeum vypsat tendr znovu.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Roku 1991 se stal chráněnou technickou památkou, naposled byl v provozu v roce 2004, kdy musel být kvůli kritickému stavu uzavřen.

Do současnosti se dochovala nejen dřevěná stavba, ale i koně s pravou koňskou kůží. Muzeum sehnalo i orchestrion – původní totiž někdo ukradl.


Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

Dnes v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru