dnes
Čtvrtek - polojasno
30°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
27°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Zprostředkovatelé krátkodobého ubytování budou muset poskytovat informace o pronajímaných bytech
Fenomén sdíleného ubytování se týká především historického centra. Ilustrační foto: archiv

Zprostředkovatelé krátkodobého ubytování budou muset poskytovat informace o pronajímaných bytech

Poslanecká sněmovna na středečním jednání schválila vládou předložený návrh zákona, který reguluje krátkodobé ubytovací služby a ukládá internetovým platformám, jako je například Airbnb, povinnost poskytovat městům informace o pronajímaných bytech.

Praha a další dotčená města v Česku získala nástroj, který jim umožní mapovat situaci na trhu s krátkodobými ubytovacími službami, a mít tak přehled o bytech, které jsou takto pronajímány, a o jejich pronajímatelích.

Schválený zákon ukládá internetovým zprostředkovatelům krátkodobého ubytování informační povinnost vůči živnostenským úřadům. Ty budou oprávněny informace poskytnout i dalším orgánům vykonávajícím veřejnou moc.

„Informace města nutně potřebují, aby mohla účinně kontrolovat dodržování stanovených povinností ze strany poskytovatelů,“ uvedla pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN). „Podařilo se schválit první krok,“ podotknul pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Ještě nedávno byl v turisticky atraktivních lokalitách naprostý nedostatek bytů pro normální nájemní bydlení. A když byly k dispozici, tak za mimořádně vysoké ceny. Nyní jsou kvůli uzavřeným hranicím byty v centru Prahy, v nichž se donedávna střídali turisté, volné za nebývale příznivých finančních podmínek.

Pokud by měly být hranice uzavřeny déle, je dokonce možné, že se část bytů vrátí na trh s nájemním bydlením. Řada bytů bude tomuto účelu sloužit dál, protože po určité době se turisté vrátí a budou chtít opět v soukromých bytech bydlet. Situace už ale bude podle Marvanové odlišná.

„Až skončí pandemie, už nebude možné provozovat podnikání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb skrytě jako donedávna, kdy digitální platformy odmítaly poskytovat informace. Schválení tohoto zákona je mimořádně dobrou zprávou nejen pro města, ale hlavně pro všechny obyvatele oblastí vyhledávaných turisty, protože díky tomu se mimo jiné budou moci snadněji domoci svých práv. Naše práce však tímto nekončí, proto pracujeme na dalších návrzích, které umožní lépe regulovat poskytování bytů pro krátkodobé ubytovací služby,“ doplnila radní Kordová Marvanová.


Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

Dnes ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Tragická nehoda na Pražském okruhu

11. srpna 2020 v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Další články
Nahoru