Dnes Sobota - obcasny-dest 4°C
Zítra Neděle - oblacno 3°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zprostředkovatelé krátkodobého ubytování budou muset poskytovat informace o pronajímaných bytech
Fenomén sdíleného ubytování se týká především historického centra. Ilustrační foto: archiv

Zprostředkovatelé krátkodobého ubytování budou muset poskytovat informace o pronajímaných bytech

Poslanecká sněmovna na středečním jednání schválila vládou předložený návrh zákona, který reguluje krátkodobé ubytovací služby a ukládá internetovým platformám, jako je například Airbnb, povinnost poskytovat městům informace o pronajímaných bytech.

Praha a další dotčená města v Česku získala nástroj, který jim umožní mapovat situaci na trhu s krátkodobými ubytovacími službami, a mít tak přehled o bytech, které jsou takto pronajímány, a o jejich pronajímatelích.

Schválený zákon ukládá internetovým zprostředkovatelům krátkodobého ubytování informační povinnost vůči živnostenským úřadům. Ty budou oprávněny informace poskytnout i dalším orgánům vykonávajícím veřejnou moc.

„Informace města nutně potřebují, aby mohla účinně kontrolovat dodržování stanovených povinností ze strany poskytovatelů,“ uvedla pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN). „Podařilo se schválit první krok,“ podotknul pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Ještě nedávno byl v turisticky atraktivních lokalitách naprostý nedostatek bytů pro normální nájemní bydlení. A když byly k dispozici, tak za mimořádně vysoké ceny. Nyní jsou kvůli uzavřeným hranicím byty v centru Prahy, v nichž se donedávna střídali turisté, volné za nebývale příznivých finančních podmínek.

Pokud by měly být hranice uzavřeny déle, je dokonce možné, že se část bytů vrátí na trh s nájemním bydlením. Řada bytů bude tomuto účelu sloužit dál, protože po určité době se turisté vrátí a budou chtít opět v soukromých bytech bydlet. Situace už ale bude podle Marvanové odlišná.

„Až skončí pandemie, už nebude možné provozovat podnikání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb skrytě jako donedávna, kdy digitální platformy odmítaly poskytovat informace. Schválení tohoto zákona je mimořádně dobrou zprávou nejen pro města, ale hlavně pro všechny obyvatele oblastí vyhledávaných turisty, protože díky tomu se mimo jiné budou moci snadněji domoci svých práv. Naše práce však tímto nekončí, proto pracujeme na dalších návrzích, které umožní lépe regulovat poskytování bytů pro krátkodobé ubytovací služby,“ doplnila radní Kordová Marvanová.


Hořel částečně devastovaný byt

Včera ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte

20. ledna 2021 v 15:55

Stanovení optimální výše nájmu vyžaduje neustálé sledování aktuálního dění na trhu s bydlením. Ať už sháníte nového nájemníka, pronájem teprve promýšlíte nebo naopak hledáte nové bydlení v nájmu, současná situace na trhu s bydlením se stává značně nepřehlednou a...

Další články
Nahoru