dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Silueta mrtvého člověka před Sněmovnou není trestný čin. Soud osvobodil aktivisty
Nasprejováná silueta mrtvého člověka před hlavním vchodem do Poslanecké sněmovny. Foto: archiv

Silueta mrtvého člověka před Sněmovnou není trestný čin. Soud osvobodil aktivisty

Aktivisté, kteří byli obžalováni za nasprejování siluety mrtvého člověka před hlavním vchodem do Poslanecké sněmovny, byli dnes zproštěni obžaloby. Rozhodla o tom soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.

U soudu byl připomenut průběh události: 7. července letošního roku nasprejoval Petr Vrabec na chodník v ulici Sněmovní siluetu mrtvého člověka, Miloš Neubaer mu při tom ležel „modelem“.

Důvodem bylo projednávání novely zákona o hmotné nouzi, poslanci totiž v minulosti schválili pozměňovací návrh (podle aktivistů přílepek) Zbyňka Stanjury (ODS), na základě kterého může případné nevyplacení dávky ovlivnit rozhodnutí dané obce.

Sebevražda v panice ze ztráty bydlení

Aktivisté, kteří v rámci happeningu požadovali odstranění „přílepku“, u soudu uvedli, že kvůli němu v panice ze ztráty bydlení spáchal sebevraždu muž z Ostravska – jeho křestní jméno Tomáš bylo k siluetě nasprejováno. Osm let bydlel na ubytovně v Ostravě, zabil se skokem z okna v třetím patře.

Happeningu, jehož součástí byla i modlitba, se zúčastnila asi desítka lidí. Vrabec a Neubauer byli zadrženi policií, následně obviněni a obžalováni. Státní zástupkyně u soudu argumentovala tím, že byla v památkovém centru poničena cizí věc. Za namalování siluety navrhovala podmíněný trest odnětí svobody a zabrání spreje.

Silueta smyta vodou, saponátem a kartáčem

Obžalovaní i obhájci reagovali, že smyslem akce nebylo poničit chodník, zdůraznili, že silueta byla asi po hodině odstraněna. Uvedli též, že před happeningem jednali o důsledcích novelizace se zákonodárci, „přílepek“ však nebyl odstraněn (MPSV naopak chystá přitvrzení – celoplošné snížení doplatku na bydlení všem lidem na ubytovnách).

Na odstranění siluety se podílel i Štěpán Ripka z Platformy za sociální bydlení, který u soudu svědčil. Uvedl, že silueta byla smyta za pomoci vody, běžného saponátu bez chlóru a kartáče. Státní zástupkyně totiž argumentovala tím, že chodník mohl být poničen chlórem a že ničím jiným nelze dotčený sprej smýt.

Před soudem i případy dopravního značení?

Jeden z obhájců – Pavel Čižinský – řekl, že centrum je sice památkově chráněno, to se ovšem nevztahuje na chodníky a komunikace. Podotkl, že podle takové logiky by se pak mohly před soud dostat i případy dopravního značení.

Státní zástupkyně, která v závěru uvedla, že se v zákonem stanovené lhůtě rozhodne, zda využije možnost odvolání, si vyžádala, aby bylo názorně ukázáno, zda lze, nebo nelze barvu smýt běžným saponátem.

U soudu nasprejovali a smývali kolečko

aktiviste-nahled Soudkyně proto aktivisty požádala, aby na dlaždici u soudu nastříkali kolečko, Ripka ho po hodině zkoušel za pomoci saponátu smýt. Zkoušel to ale jen asi minutu či dvě (na inkriminované akci podle něj smytí trvalo asi 15 minut), soudkyně poté řekla, že už ho dále nebude „trápit“, že to bylo jen demonstrativní.

Soudkyně v průběhu projednání uvedla i to, že Technická správa komunikací se k trestnímu řízení nepřidala. V závěrečné řeči zdůraznila, že aktivisté nejednali s úmyslem poničit cizí věc, jelikož smysl akce byl v něčem jiném, a že barva byla po happeningu smyta.

Autor textu i fotografie v článku: ska


Vánoční koleda na Desítce

Dnes v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Dnes v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Dnes v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Dnes v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Adventní koncert ve Staré čistírně

Dnes v 07:35

V sobotu 16. prosince v 18 hodin koncert v jedinečném industriálním prostředí.

Praha 1: Omezení provozu Úřadu městské části

Dnes v 07:31

Z provozních důvodů bude 29. prosince omezen provoz úřadu.

Bazárek Marie Doležalové a jejích kolegyň v Divadle Na Fidlovačce

Dnes v 07:19

V sobotu 16. prosince ve 12 hodin otevřou krám ve foyer Divadla Na Fidlovačce herečky Maruška Doležalová, Aneta Krejčíková, Ivu Pazderková, Sandra Pogodová a Vanda Chaloupková a budou prodávat vlastní kousky donesené z domovů doslova všem kolemjdoucím.

Praha 8: Ukončení sezóny Karlínských farmářských trhů 2017

Dnes v 07:04

Poslední trh sezóny 2017 v sobotu v 8 – 14 hodin. Těšit se můžete na oblíbené farmáře, občerstvení, dárky, svařák, čaj a další dobroty. Pro děti nebudou chybět workshopy a soutěže o věcné dárky.

Parkování pro návštěvy v Praze 7 během svátků

Dnes v 07:00

V Praze 7 bude od 23. prosince do 1. ledna na několika místech zajištěno bezplatné parkování pro návštěvy. Kromě vybraných ulic městská část vyjednala také 70 míst na parkovišti HC Sparta Praha v ulici U Výstaviště.

Videomapping na Werichově vile

Včera v 19:26

Vánoční setkání před Werichovou vilou zítra, 15. prosince v 18:30. Pětiminutový průřez historií vily v podobě videomappingu na průčelí domu uvidíte v 18:45, 19:45 a 20:45.

Chyba strojvedoucího omezila na dvě hodiny provoz vlaků na Masarykově nádraží

Včera v 18:37

Dnes po patnácté hodině projel strojvedoucí vlaku společnosti KŽC návěstidlo zakazující další jízdu. Nikdy nebyl zraněn.

Praha posiluje svoji protidrogovou politiku

Včera v 17:36

Rada hlavního města Prahy schválila tento týden v úterý návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace 490 tis. korun na projekty Protidrogové politiky hl. m. Prahy. 

Maminka si musela na toalety v obchoďáku pro nezletilou dcerku. Nebyla v hezkém stavu

Včera v 15:55

Strážníci nalezli v obchodním domě na Vinohradech opilou nezletilou dívku. Se dvěma promile skončila v péči záchranářů. Celou věcí se budou dále zabývat pracovníci sociálky.

Magistrát i letos uspořádal Vánoční jarmark

Včera ve 13:54

Vánoční jarmark – již tradiční a opět vydařený – se konal ve středu 13. prosince ve Škodově paláci. Návštěvníci i zaměstnanci úřadu doslova obsypali prodejní stánky s vánočními dekoracemi, dárkovými i praktickými předměty, květinami, šperky a sladkými i slanými...

Další krátké zprávy
Nahoru