dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Zpřísní se ochrana Petřína, stane se přírodní památkou
Malá Strana a v pozadí vrch Petřín. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Zpřísní se ochrana Petřína, stane se přírodní památkou

Do konce října se vrch Petřín stane přírodní památkou. Návrh odsouhlasilo vedení města. Co se změní? Na Petříně nebude možná výstavba, cyklisté a jezdci na koních nebudou smět opustit cesty, zpřísní se ochrana přírody.

Petřín zařadila už v listopadu roku 2007 Evropská komise do seznamu biogeograficky významných lokalit. Tím vznikla pro Českou republiku povinnost do šesti let po rozhodnutí zajistit ochranu tohoto území. Stihlo se to na poslední možnou chvíli, ale přeci.

„Přírodní památka Petřín je navrhována z důvodu zajištění příznivého stavu této lokality pro ochranu roháče obecného a jeho biotopy. I na něj se tak vztahuje ochrana, jelikož se se jedná o evropsky významný druh, který je zároveň na Červeném seznamu ČR,“ uvedl radní Lukáš Manhart.

Chráněn bude především úsek na vrcholu Petřína, kde je vyšší koncentrace význačných druhů rostlin a lesních živočichů. Rostou zde také zakrslé a habrové doubravy.

V horním úseku svahů Petřína již jedna přírodní památka je. Jmenuje se Petřínské skalky. Toto území se rozkládá od horní části Kinského zahrady přes Petřínské sady až ke Strahovskému klášteru.


Další články
Nahoru