dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Zpřísnění zveřejňování smluv? Nekoná se, pražští zastupitelé byli proti
Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Zpřísnění zveřejňování smluv? Nekoná se, pražští zastupitelé byli proti

Pražští zastupitelé se dnes odmítli zabývat návrhem České pirátské strany (Piráti) na zpřísnění systému zveřejňování smluv. Důvodem je podle odpůrců to, že návrh nebyl nejdříve projednán v magistrátním legislativním výboru a byl rovnou předložen zastupitelům. Materiál nakonec nebyl po delší debatě ani zařazen do programu jednání.

Piráti ve svém návrhu uvedli, že by měly být mimo jiné smlouvy zveřejněny v několika elektronických podobách a zveřejněny mají být i údaje o jejich plnění.

„Zveřejňování smluv je nyní zoufalé. Jsou zveřejněny jako obrázky, které nejde dále strojově zpracovávat. Nelze je vyhledávat podle data a chybí výše plnění," řekl zastupitel Pirátů Adam Zábranský.

Všechny smlouvy pak mají obsahovat doložku o zveřejnění. Účelem je vymezit části smlouvy, u kterých je dán zákonný důvod, kvůli němuž je zakázáno smlouvu, nebo její část zveřejnit.

Podle zastupitelky Petry Kolínské (SZ) však musí být materiál nejdříve projednán v legislativním výboru. „Já vám jako předsedkyně výboru garantuji, že hned v lednu jej projednáme," řekla Kolínská.

Proti schválení se postavili i zastupitelé Lukáš Manhart (TOP 09) a Ondřej Mirovský (SZ), který uvedl, že by k materiálu měl ještě několik dotazů, které by bylo dobré vyřešit.

V současné době magistrát zveřejňuje své smlouvy na internetových stránkách. Podle řady kritiků je však zveřejňování neúplné a některé části smluv chybí. Navíc nelze sdružovat takzvané filtry a vyhledávací kritéria.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru