Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpožděné zavazadlo? Cestující mají právo na proplacení nákladů
Ilustrační foto: Pexels

Zpožděné zavazadlo? Cestující mají právo na proplacení nákladů

Pražské letiště mělo na začátku července potíže v oblasti zavazadel, situace se v posledních dnech zlepšila. Pokud není cestujícímu dodáno přepravené zavazadlo včas a je zpožděno, cestující má právo na proplacení skutečně vynaložených nákladů až do výše ca 35 000 korun na nákup věcí, které potřebuje pro účel své cesty. Evropské spotřebitelské centrum Česko ovšem varuje, že přehnané nákupy aerolinky zpravidla neproplatí.

„Pokud zavazadlo dorazí na adresu cestujícím po několika hodinách, povětšinou problém nevznikne. Pokud jde o delší dobu, pak si lidé zpravidla potřebují zakoupit věci nutné k naplnění základních potřeb člověka a také naplnění cíle cesty. Na letních dovolených jsou to typicky plavky, sandály, hygienické potřeby, náhradní oblečení a podobně,“ uvedl Ondřej Tichota, ředitel Evropského spotřebitelského centra Česko, které pomáhá spotřebitelům řešit přeshraniční spory s dopravci z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie.

Když cestující zjistí, že zavazadlo na pásu v příletové hale nevyzvedne, předně je nutné přímo na letišti vyplnit a nechat si potvrdit formulář zvaný PIR Report na přepážce pro reklamace zavazadel a ten po dodání zavazadla zaslat letecké společnosti, která operovala daný let.

Letiště Václava Havla Praha dle svého tvrzení nabízí rovněž možnost takovou mimořádnost nahlásit nikoli prostřednictvím PIR Reportu, ale také přes QR kód, jistě i kvůli možnému zahlcení uvedené přepážky.

„Proplacení skutečných nutně vynaložených nákladů mohou cestující požadovat po letecké společnosti operující daný let, a nikoli po letišti či tzv. handlingové společnosti, která se zavazadly nakládá. Je nutné se na něj obrátit písemně a s přiložením PIR Reportu, a to bez zbytečného odkladu po doručení zavazadla,“ upozornil Tichota.

Pravidla pro náhrady škody v případě zpoždění, ztráty či poškození zavazadel jsou zanesena v Montrealské úmluvě, která maximální souhrnnou výši náhrady na ca 35 000 korun. Pokud tedy lidé letí na zájezd se speciální náplní, pro které mají vybavení ve významně zpožděném zavazadlu, a které si tedy musí pořídit, pak mohou požadovat proplacení nákupu či výpůjčky takového vybavení. Bude se pak posuzovat přiměřenost a nutnost takového nákladu za plnění účelu cesty.

Více informací o právech cestujících také na webu www.evropskyspotrebitel.cz/letecka-doprava. ESC Česko působí při České obchodní inspekci. Činnost sítě 29 Evropských spotřebitelských center (ECC-Net) je již 19 let financována Evropskou komisí a zúčastněnými státy. Více praktických informací pro spotřebitele je na www.evropskyspotrebitel.cz.

Spory s českými dopravci pomáhají smírnou cestou řešit subjekty mimosoudního řešení sporů ADR.


Autor: red

innogy Point promítá v pátek Čertí brko, Poslední aristokratku a Grand Prix

5. července 2024 v 11:15

Nemáte vstupenky? Nevadí! Díky innogy můžete vidět skvělé filmy jen tak. innogy Point na Mlýnská kolonádě v Karlových varech v pátek 3. července promítá tři filmy. Vstupné se neplatí.    

Ve Středočeském a Jihočeském kraji se o víkendu budou konat železniční akce

4. července 2024 v 18:43

České dráhy si pro fanoušky (nejen) železniční nostalgie připravily na nadcházející víkendové dny několik akcí. Konají se i ve Středočeském a Jihočeském kraji.

MFF: Talkshow k filmu Vlny

2. července 2024 v 09:06

Přijďte si 2. července v 17 hodin povídat na Mlýnskou kolonádu o novém filmu Jiřího Mádla, o tom, jak se z výborného herce stal navíc ještě úspěšný scenárista a režisér.

Mord, Vlny a Janžurka v Karlových Varech

30. června 2024 v 10:15

Na nejnovější snímky, podpořené společností innogy, se můžete podívat exkluzivně na karlovarském festivalu. Ke zhlédnutí jsou filmy Vlny Jiřího Mádla, Mord Adama Martince a Janžurka Theodory Remundové.

MFF: I bez vstupenek můžete na filmy

30. června 2024 v 06:58

Pokud nemáte vstupenky, na Mlýnské kolonádě v innogy Pointu můžete vidět filmy zdarma.

innogy Point u Mlýnské kolonády zve na talkshows, recitály, projekci i divadlo

29. června 2024 v 10:30

Ani letos společnost innogy, která již 28 let podporuje mezinárodní filmový festival, v Karlových Varech nechybí a zve návštěvníky na innogy Point u Mlýnské kolonády.

Cestování: Filmový koutek na karlovarském festivalu

29. června 2024 v 07:33

Pokud nemáte vstupenky na filmy na karlovarském festivalu, nevadí. Díky innogy můžete vidět skvělé filmy jen tak. Navštivte filmový koutek a přesvědčte se sami. Promítá se třikrát denně od 28. ‍června do 5. ‍července.

Další články
Nahoru