Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpoplatnění vjezdu do části centra Prahy by mohlo začít v říjnu 2024
Malá Strana. Foto: archiv

Zpoplatnění vjezdu do části centra Prahy by mohlo začít v říjnu 2024

Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky.

Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel. Opoziční ANO se ve čtvrtek neúspěšně pokusilo zařadit bod na jednání zastupitelstva.

Z dřívějších vyjádření zástupců magistrátu a Prahy 1 vyplývá, že oblast zpoplatnění má zahrnovat Smetanovo nábřeží a Křižovnickou na pravém břehu Vltavy a Újezd s Karmelitskou na levém.

„V žádném případě nejde o celé území Prahy 1, byť rezidenti Prahy 1 by měli mít výjimku pro průjezd zdarma," řekl ve čtvrtek na jednání zastupitelstva náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle harmonogramu budou městské části a další subjekty moci zasílat svoje připomínky od 1. prosince do 17. ledna, magistrát je následně vypořádá a v březnu by mohla o hotovém materiálu rozhodovat rada a následně zastupitelstvo.

„Pokud by to šlo podle harmonogramu a byla by shoda na návrhu v koalici, tak by to začalo platit od 1. října 2024," řekl Hřib. Dodal, že zhruba půlroční období je nutné pro technické zajištění, tedy například instalaci kamer, které mají úseky monitorovat.

Hlavním důvodem pro opatření je zlepšení průjezdnosti tramvají, které nyní v předmětných lokalitách nabírají kvůli automobilovému provozu významná zpoždění. Diskuse o možném zpoplatnění začaly letos na jaře, původně zástupci města mluvili o tom, že by mohlo začít platit začátkem příštího roku.

Podle podkladu pro dopravní výbor hraje pro harmonogram roli i fakt, že od 1. července příštího roku mají projednávání všech dopravních přestupků přejít na úřady městských částí. „Není proto vhodné, aby účinnost vyhlášky nastala dříve," stojí v dokumentu.

Systém zpoplatnění vjezdu do vybraných částí Prahy 1 má být podle dřívějších vyjádření zástupců města plně automatický a právně má být založen na takzvaném místním poplatku. Proto je nutné k opatření schválit zvláštní městskou vyhlášku. Nepůjde o mýto, jehož zavedení nyní legislativa neumožňuje.


Autor: ČTK

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

Včera ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Nákladní auto strhlo trolej na Výtoni, tramvajová doprava byla přerušena

22. listopadu 2023 v 09:34 | Aktualizováno v 11:40

Mezi zastávkami Palackého náměstí a Výtoň a mezi Albertovem a Podolskou vodárnou dnes ráno a dopoledne nejezdily tramvaje, spoje na linkách 2, 3, 7, 17 a 21 jezdily odklonem. Bylo to kvůli stržené troleji na Výtoni pod železničním mostem. Strhlo ji nákladní auto s bagrem na korbě. Předpoklad...

Další články
Nahoru