Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpoplatnění vjezdu do části centra Prahy by mohlo začít v říjnu 2024
Malá Strana. Foto: archiv

Zpoplatnění vjezdu do části centra Prahy by mohlo začít v říjnu 2024

Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky.

Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel. Opoziční ANO se ve čtvrtek neúspěšně pokusilo zařadit bod na jednání zastupitelstva.

Z dřívějších vyjádření zástupců magistrátu a Prahy 1 vyplývá, že oblast zpoplatnění má zahrnovat Smetanovo nábřeží a Křižovnickou na pravém břehu Vltavy a Újezd s Karmelitskou na levém.

„V žádném případě nejde o celé území Prahy 1, byť rezidenti Prahy 1 by měli mít výjimku pro průjezd zdarma," řekl ve čtvrtek na jednání zastupitelstva náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle harmonogramu budou městské části a další subjekty moci zasílat svoje připomínky od 1. prosince do 17. ledna, magistrát je následně vypořádá a v březnu by mohla o hotovém materiálu rozhodovat rada a následně zastupitelstvo.

„Pokud by to šlo podle harmonogramu a byla by shoda na návrhu v koalici, tak by to začalo platit od 1. října 2024," řekl Hřib. Dodal, že zhruba půlroční období je nutné pro technické zajištění, tedy například instalaci kamer, které mají úseky monitorovat.

Hlavním důvodem pro opatření je zlepšení průjezdnosti tramvají, které nyní v předmětných lokalitách nabírají kvůli automobilovému provozu významná zpoždění. Diskuse o možném zpoplatnění začaly letos na jaře, původně zástupci města mluvili o tom, že by mohlo začít platit začátkem příštího roku.

Podle podkladu pro dopravní výbor hraje pro harmonogram roli i fakt, že od 1. července příštího roku mají projednávání všech dopravních přestupků přejít na úřady městských částí. „Není proto vhodné, aby účinnost vyhlášky nastala dříve," stojí v dokumentu.

Systém zpoplatnění vjezdu do vybraných částí Prahy 1 má být podle dřívějších vyjádření zástupců města plně automatický a právně má být založen na takzvaném místním poplatku. Proto je nutné k opatření schválit zvláštní městskou vyhlášku. Nepůjde o mýto, jehož zavedení nyní legislativa neumožňuje.


Autor: ČTK

TSK dokončí rekonstrukci části Průmyslové

24. června 2024 v 08:14

Technická správa komunikací (TSK) se již v pondělí 24. června vrací na Průmyslovou ulici. Během letních prázdnin zde bude pokračovat v její celkové rekonstrukci. Tentokrát v opačném směru, než tomu bylo v předcházejícím roce. Opraví se úsek mezi ulicemi Tiskařská a U Stavoservisu ve směru na...

Praha 6 požaduje bezbariérový přístup do stanice metra Hradčanská

23. června 2024 ve 12:47

Dopravní podnik plánuje velkou modernizaci stanice metra Hradčanská na lince A. Začít by měla na přelomu let 2025 a 2026 a potrvá minimálně deset měsíců. Praha 6 požaduje, aby stanice v rámci rekonstrukce získala bezbariérový přístup.

Bubenečská ulice je průjezdná již v obou směrech

23. června 2024 v 08:14

TSK v polovině června dokončila rekonstrukci vozovek v Bubenečské ulici a přípravu komunikace pro vznik zastávek autobusu.

K Ladronce vede lepší cesta

21. června 2024 ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

Další články
Nahoru