Zpomalte. Přepracovanost je rizikem hormonálních poruch organismu, tvrdí neurolog Emmer
22. července 2024 15:51
„Stres a přepracovanost mají také značný dopad na jejich fyzické a duševní zdraví, což je patrné z narůstajícího počtu žen, které čelí psychickým problémům, včetně depresí a úzkostí,“ připojuje se psycholožka Simona Hřebíčková.
Stres podle ní aktivuje takzvanou HPA osu, což vede k uvolňování kortizolu, známého jako stresový hormon. Chronicky zvýšené hladiny kortizolu mohou mít vliv na produkci estrogenů a progesteronu, což může vést k nepravidelnostem menstruačního cyklu, vynechávání menstruace nebo ovlivnit plodnost.
Zároveň upozorňuje, že chronický stres může také vést k vyčerpání nadledvin a způsobit naopak sníženou produkci kortizolu a dalších hormonů, což se může projevovat únavou, slabostí a dalšími symptomy.
„Stres může ovlivnit také HPG osu, která reguluje reprodukční funkce: Zvýšený stres může ovlivnit sekreci gonadotropinů (LH a FSH), což může vést k nepravidelným menstruačním cyklům nebo k jejich úplné absenci. Hormonální nerovnováha způsobená stresem může ovlivnit ovulaci a kvalitu vajíček, a tím snížit šance na otěhotnění,“ sděluje Emmer.Chronický stres a vysoké hladiny kortizolu podle něj mohou přispět k inzulínové rezistenci a následně k metabolickým poruchám, jako je cukrovka typu 2. Stres může způsobit zvýšený apetit a preference pro vysoko kalorická jídla, což vede k přibývání na váze a zvýšenému riziku obezity.
„Stres a přepracovanost narušují také spánek a cirkadiánní rytmus, což může ovlivnit hormonální produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. To může vést k problémům se spánkem a dalšímu narušení hormonální rovnováhy,“ tvrdí doktor.
„Pro zvládání stresu a zamezení důsledků přepracovanosti existuje několik řešení. Nejvhodnější jsou cesty relaxace a techniky zvládání stresu, jako je meditace, jóga a hluboké dýchání, které mohou pomoci hladinu stresu snížit,“ doporučuje Hřebíčková.„Vyvážená strava a pravidelné cvičení výrazně pomáhají udržet hormonální rovnováhu. Kvalitní a dostatečný spánek je pak klíčový pro regeneraci a tím i hormonální rovnováhu. A sociální vazby spolu s komunikací s blízkými mohou pomoci zvládat stresové situace,“ dodává.