dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Pražská kultura

Móttetukór Hallgrímskirkju podpoří rekonstrukci zpustlé Milíčovy kaple

Podpořit rekonstrukci chátrající Milíčovy kaple a vznik komunitního a pastoračního centra mohou lidé příští neděli 25. září. Benefiční koncert na podporu tohoto projektu se koná od pěti hodin odpoledne v prostorách sboru Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Korunní ulici 60 na Vinohradech.
malesice-rektorska-evangelicky-kostel-nahled

Milíčova modlitebna je v současnosti nevyužívaná

Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost poslechnout si islandský pěvecký sbor Móttetukór Hallgrímskirkju, jeden z nejvýznačnějších pěveckých sborů na Islandu, který získal řadu tamních i mezinárodních ocenění. Na programu bude duchovní hudba 19. a 20. století a soudobá severská hudba.

Milíčova kaple, ktará stojí na nároží ulic Rektorská a Na Universitním statku v Malešicích, byla postavena na začátku padesátých let minulého století podle návrhu architekta Bohumila Bareše. Jméno nese po kazateli ze 14. století Janu Milíči z Kroměříže. Svému účelu sloužila do začátku osmdesátých let, pak byla kvůli špatnému stavu budovy, malému počtu věřících a dostatečnému množství evangelických sborů v okolí uzavřena. Do roku 2005 byla majetkem sboru ČCE v Praze 3 – Jarově. Od něho ji koupilo ústředí církve, které ji v roce 2014 prodalo pražskému sboru Ochranovského seniorátu ČCE.

Ochranovští chtějí prostor rekonstruovat podle návrhu architekta Davida Vávry. Renovací a přístavbou objektu bude zachráněn historicky cenný objekt. Vznikne komunitní a pastorační centrum se zázemím pro ochranovský sbor, který v současné době nemá vlastní prostory, kde se může scházet, což neumožňuje rozvoj sboru ani podmínky pro pastorační činnost.

V prostorách kaple vznikne multifunkční místnost. Kromě shromáždění bude sbor v kapli organizovat pro místní obyvatele i širší okolí přednáškové vzdělávací cykly, loutková divadla pro předškolní děti, benefiční koncerty, diskuzní skupiny, mateřské centrum, klub starších věkem, výstavy, koncerty ZUŠ, pěvecký sbor a cvičení na varhany. „V nově přistavené části bude byt kazatele, kancelář sboru, sborový archiv, místnost pro setkávání menších skupin,“ dodala farářka ochranovského sboru Eva Šormová.

V současné době sbor usiluje o územní změnu a stavební rozhodnutí. „Bohužel sousedé nesouhlasí s naším projektem a snaží se stavbě zabránit. Proto jsme zatím přistoupili na to, že uděláme na kapli práce, které nepodléhají těmto povolením, jako jsou rekonstrukce střechy, elektřiny, oprava toalet, topení nebo omítky,“ dodala Eva Šormová


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru