Dnes Úterý - snih -1°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpestřete si zahradu závlahovými mísami u stromů, ještě není pozdě osadit je letničkami
Prostor i pod mladými stromy můžete rozzářit letničkami. Foto: JP

Zpestřete si zahradu závlahovými mísami u stromů, ještě není pozdě osadit je letničkami

Prostor pod stromy lze upravit různými způsoby. Když si vytvoříte závlahovou mísu, kterou následně osadíte nenáročnými letničkami, získáte další estetický prvek do vaší zahrady a navíc tím stromům prospějete.

Takzvaná závlahová mísa není nic jiného než prostor kolem kmene okrasných a ovocných stromů, který má kruhový nebo čtvercový tvar. Toto místo je zbaveno od trávy a plevele a mělo by mít průměr zhruba stejný, jako má koruna stromu. Když budete tyto úpravy provádět, nejpraktičtější je pomoci si rýčem, bude to méně pracnější než při používání motyky.

Nicméně musíte dávat pozor, abyste nezajížděli moc hluboko a nepoškodili tak kořeny stromů. Zvláště u těch mladých by to mohlo mít fatální následky. Hloubka mísy by měla být zhruba 10 až 15 centimetrů. Vyhloubený prostor můžete zhruba z poloviny dosypat kvalitnější hlínou nebo vyzrálejším kompostem.

I nyní lze tento prostor osadit letničkami, které kvetou dlouho do podzimu. Třeba takové měsíčky nebo afrikány vám mohou svými oranžovými a žlutými květy různých odstínů dělat radost až do října.

Navíc si můžete z čerstvých nebo sušených květů měsíčku připravit chutný nápoj. Stejně tak z brutnáku lékařského, další bylinky, která může najít místo pod stromy. Stačí květy zalít horkou vodou a nechat pár minut louhovat. 

Závlahové místy lze dále osadit například ostálkou, hledíkem, černuchou, svazenkou, krásenkou, hrachorem, peluškou a dalšími letničkami. Když nechcete vymýšlet, jaké kombinace jsou vhodné, lze vyzkoušet již připravené letničkové směsi k výsevu.

Pokud jsou stromy napadené mšicemi, zkuste pod ně vysadit lichořeřišnici. Tato rychle rostoucí letnička je na mšice ideální „návnadou“. Sice rostlinu zdecimují, ale stromu se uleví.

Hlavním přínosem květinových závlahových míst není jen jejich okrasný efekt, ale i užitkový význam. Květiny totiž omezují nadměrné odpařování vody z půdy. Nesmíte je však zapomenout více zalévat, aby bylo dost vody pro květiny i strom samotný.

Pokud se vám nechce vyhloubený prostor kolem stromů osazovat květinami, vysypte ho přírodním mulčem. Vhodný je již zmíněný uleželý kompost nebo štěpka. Při každém sekání trávníku sem můžete dávat trávu, ale jen slabou vrstvu, aby nezahnívala. Rozkládající se materiál dodá kořenům stromu živiny, v případě trávy je to dusík.

Závlahovou místu jinak nemusíte speciálně udržovat, jen v případě potřeby z okrajů odryjte trávu, která bude mít tendenci do mísy prorůstat.


Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Přednáška online: Rok 2021 ve znamení kovového Buvola

7. ledna 2021 v 09:40

Městská knihovna připravila na 11. ledna v 19 hodin on-line přednášku Rok 2021 ve znamení kovového Buvola.

Další články
Nahoru