dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Zpestřete si zahradu závlahovými mísami u stromů, ještě není pozdě osadit je letničkami
Prostor i pod mladými stromy můžete rozzářit letničkami. Foto: JP

Zpestřete si zahradu závlahovými mísami u stromů, ještě není pozdě osadit je letničkami

Prostor pod stromy lze upravit různými způsoby. Když si vytvoříte závlahovou mísu, kterou následně osadíte nenáročnými letničkami, získáte další estetický prvek do vaší zahrady a navíc tím stromům prospějete.

Takzvaná závlahová mísa není nic jiného než prostor kolem kmene okrasných a ovocných stromů, který má kruhový nebo čtvercový tvar. Toto místo je zbaveno od trávy a plevele a mělo by mít průměr zhruba stejný, jako má koruna stromu. Když budete tyto úpravy provádět, nejpraktičtější je pomoci si rýčem, bude to méně pracnější než při používání motyky.

Nicméně musíte dávat pozor, abyste nezajížděli moc hluboko a nepoškodili tak kořeny stromů. Zvláště u těch mladých by to mohlo mít fatální následky. Hloubka mísy by měla být zhruba 10 až 15 centimetrů. Vyhloubený prostor můžete zhruba z poloviny dosypat kvalitnější hlínou nebo vyzrálejším kompostem.

I nyní lze tento prostor osadit letničkami, které kvetou dlouho do podzimu. Třeba takové měsíčky nebo afrikány vám mohou svými oranžovými a žlutými květy různých odstínů dělat radost až do října.

Navíc si můžete z čerstvých nebo sušených květů měsíčku připravit chutný nápoj. Stejně tak z brutnáku lékařského, další bylinky, která může najít místo pod stromy. Stačí květy zalít horkou vodou a nechat pár minut louhovat. 

Závlahové místy lze dále osadit například ostálkou, hledíkem, černuchou, svazenkou, krásenkou, hrachorem, peluškou a dalšími letničkami. Když nechcete vymýšlet, jaké kombinace jsou vhodné, lze vyzkoušet již připravené letničkové směsi k výsevu.

Pokud jsou stromy napadené mšicemi, zkuste pod ně vysadit lichořeřišnici. Tato rychle rostoucí letnička je na mšice ideální „návnadou“. Sice rostlinu zdecimují, ale stromu se uleví.

Hlavním přínosem květinových závlahových míst není jen jejich okrasný efekt, ale i užitkový význam. Květiny totiž omezují nadměrné odpařování vody z půdy. Nesmíte je však zapomenout více zalévat, aby bylo dost vody pro květiny i strom samotný.

Pokud se vám nechce vyhloubený prostor kolem stromů osazovat květinami, vysypte ho přírodním mulčem. Vhodný je již zmíněný uleželý kompost nebo štěpka. Při každém sekání trávníku sem můžete dávat trávu, ale jen slabou vrstvu, aby nezahnívala. Rozkládající se materiál dodá kořenům stromu živiny, v případě trávy je to dusík.

Závlahovou místu jinak nemusíte speciálně udržovat, jen v případě potřeby z okrajů odryjte trávu, která bude mít tendenci do mísy prorůstat.


Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru