Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpestřete si zahradu závlahovými mísami u stromů, ještě není pozdě osadit je letničkami
Prostor i pod mladými stromy můžete rozzářit letničkami. Foto: JP

Zpestřete si zahradu závlahovými mísami u stromů, ještě není pozdě osadit je letničkami

Prostor pod stromy lze upravit různými způsoby. Když si vytvoříte závlahovou mísu, kterou následně osadíte nenáročnými letničkami, získáte další estetický prvek do vaší zahrady a navíc tím stromům prospějete.

Takzvaná závlahová mísa není nic jiného než prostor kolem kmene okrasných a ovocných stromů, který má kruhový nebo čtvercový tvar. Toto místo je zbaveno od trávy a plevele a mělo by mít průměr zhruba stejný, jako má koruna stromu. Když budete tyto úpravy provádět, nejpraktičtější je pomoci si rýčem, bude to méně pracnější než při používání motyky.

Nicméně musíte dávat pozor, abyste nezajížděli moc hluboko a nepoškodili tak kořeny stromů. Zvláště u těch mladých by to mohlo mít fatální následky. Hloubka mísy by měla být zhruba 10 až 15 centimetrů. Vyhloubený prostor můžete zhruba z poloviny dosypat kvalitnější hlínou nebo vyzrálejším kompostem.

I nyní lze tento prostor osadit letničkami, které kvetou dlouho do podzimu. Třeba takové měsíčky nebo afrikány vám mohou svými oranžovými a žlutými květy různých odstínů dělat radost až do října.

Navíc si můžete z čerstvých nebo sušených květů měsíčku připravit chutný nápoj. Stejně tak z brutnáku lékařského, další bylinky, která může najít místo pod stromy. Stačí květy zalít horkou vodou a nechat pár minut louhovat. 

Závlahové místy lze dále osadit například ostálkou, hledíkem, černuchou, svazenkou, krásenkou, hrachorem, peluškou a dalšími letničkami. Když nechcete vymýšlet, jaké kombinace jsou vhodné, lze vyzkoušet již připravené letničkové směsi k výsevu.

Pokud jsou stromy napadené mšicemi, zkuste pod ně vysadit lichořeřišnici. Tato rychle rostoucí letnička je na mšice ideální „návnadou“. Sice rostlinu zdecimují, ale stromu se uleví.

Hlavním přínosem květinových závlahových míst není jen jejich okrasný efekt, ale i užitkový význam. Květiny totiž omezují nadměrné odpařování vody z půdy. Nesmíte je však zapomenout více zalévat, aby bylo dost vody pro květiny i strom samotný.

Pokud se vám nechce vyhloubený prostor kolem stromů osazovat květinami, vysypte ho přírodním mulčem. Vhodný je již zmíněný uleželý kompost nebo štěpka. Při každém sekání trávníku sem můžete dávat trávu, ale jen slabou vrstvu, aby nezahnívala. Rozkládající se materiál dodá kořenům stromu živiny, v případě trávy je to dusík.

Závlahovou místu jinak nemusíte speciálně udržovat, jen v případě potřeby z okrajů odryjte trávu, která bude mít tendenci do mísy prorůstat.


Světový den hemofile. Červená světla rozzáří Petřínskou rozhlednu nebo Tančící dům

Včera v 09:21

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke...

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

22. března 2021 v 15:19

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Lidé se oblečou do fialové, podpoří pacienty s epilepsií

22. března 2021 v 11:28

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že...

Další články
Nahoru