dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Zoufalík: Praha 10 je moje třetí dítě, jsem rád, že zažila nejúspěšnější dobu polistopadové éry
Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Foto: archiv

Zoufalík: Praha 10 je moje třetí dítě, jsem rád, že zažila nejúspěšnější dobu polistopadové éry

Do komunálních voleb zbývají už jen desítky hodin. Jak hodnotí starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík uplynulé čyři roky? Jak fungovala koalice několika politických subjektů ve vedení městské části? Jaký politický faul nedávno zažil? Proč založil hnutí Nezávislí pro Prahu 10? A když dostane možnost pokračovat i v dalším volebním období ve funkci starosty, jaké budou jeho plány? „Chtěl bych dokončit ještě další projekty. Těch plánů je více a chyběl mi čas vše dokončit," říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Mgr. Bohumil Zoufalík

Narodil se v roce 1968. Je ženatý, má dvě děti.

Do komunální politiky vstoupil v roce 1998 na MČ Praze 10. Zde 11 let zastával pozici místostarosty a od roku 2013 je starostou.

Za dobu svého působení na radnicie „desítky“ se podílel na řadě významných projektů. Příkladem je Dům zubní péče pro děti a dorost, LDN Vršovice, DPS Sámova, park Malinová – Chrpová, Gutovka, farmářské trhy, rekonstrukce Moskevské ulice, chodníkový program, vila bratří Čapků, Malešický park, Vršovický zámeček, výstavba nových školek a rekonstrukce bývalého Penzionu Malešice.

Ve volném čase se věnuje rodině, houbaření, historii a četbě.

V roce 2014 založil hnutí Nezávislí pro Prahu 10, které vede z prvního místa kandidátky (kandidátka č. 6) do komunálních voleb v desáté městské části.

V posledních dnech se o vás v souvislosti s kauzou Ďolíček nelichotivě vyjadřoval pražský primátor Tomáš Hudeček. Dotklo se vás to?
Po šestnácti letech v komunální politice jsem byl poprvé svědkem opravdového politického faulu. Horší ale je, že vyjádření primátora Hudečka nepoškodilo jenom mě, ale zejména fotbalový klub Bohemians 1905 a jeho příznivce.

Pokud někdo úmyslně oddaluje záchranu historicky významného klubu, poukazuje pouze na svou neznalost historie Prahy a jejích významných míst. To mě na člověku, který by měl hájit zájmy Pražanů, dost mrzí.

Věříte, že klokani, kterým hrozí stěhování, nakonec v Ďolíčku zůstanou? Nepůjde to bez vstřícného přístupu magistrátu, se kterým nyní Praha 10 nemá zrovna ideální vztahy…
Věřím, že vyhraje zdravý rozum a odsouhlasení nákupu stadionu v Ďolíčku městskou částí Praha 10 magistrát potvrdí a klub získá po letech tolik potřebnou jistotu.

Chci tuto záležitost dotáhnout do zdárného konce a věřím, že se mi tento slavný klub podaří i po volbách ve vršovickém Ďolíčku zachovat.

Do komunálních voleb zbývají už jen desítky hodin. Je tedy ideální čas na bilancování. Jak hodnotíte činnost zastupitelstva Prahy 10 v uplynulých čtyřech letech a jaká jeho rozhodnutí považujete za nejzásadnější?
Pokud se ohlédnu zpět, myslím si, že poslední čtyři roky patřily mezi vůbec nejúspěšnější dobu polistopadové éry rozvoje Prahy 10. Vytvořili jsme jednu z nejlepších sítí sociálních a zdravotnických služeb v metropoli, zvýšili jsme počet míst v mateřských školkách a podobně.

capkova-vila_1-nahled

Čapkova vila

Jako patriot Prahy 10 jsem zejména hrdý na to, že se nám podařilo vrátit některé dominanty „desítky“ veřejnosti, mám na mysli především Vršovický zámeček a vilu Karla Čapka, a v neposlední řadě úspěšně bojujeme za záchranu vršovického Ďolíčku.

Jsem přesvědčen, že v každé čtvrti jsou vidět změny k lepšímu, ať už jde o rekonstrukci Moskevské či revitalizaci parků Chrpová-Malinová, Malešického parku a okolí Hamru.

Vyznavači sportu určitě ocení areál Gutovka a opravená hřiště a sportoviště. Ten výčet je opravdu velmi široký a jsem si jist, že se nám podařilo výrazně zvýšit úroveň bydlení v Praze 10.

Koalice v Praze 10 se vyznačovala tím, že v ní bylo poměrně dost politických subjektů. Jaká mezi nimi byla komunikace?
Řeknu to asi takto: pokud bychom nepřicházeli s konkrétními a smysluplnými návrhy a projekty, těžko bychom se domlouvali.

Ve složitých situacích, kdy panovaly rozdílné názory, jsme se snažili do rozhodování zapojit daleko intenzivněji veřejnost, jako tomu bylo u vyhlášených referend.

Pokud se politici nejsou schopni dohodnout, měli by rozhodnout občané, respektive voliči, kteří svým kandidátům dali mandát je zastupovat.

malesicky-park-nahled

Malešický park

Vaši práci v končícím volebním období budou hodnotit především voliči v pátek a v sobotu, ale zkuste se vy sám ohlédnout za svou činností ve funkci starosty. Na jaká svá rozhodnutí jste nejvíce pyšný a jaké kroky byste při pohledu zpět udělal jinak?
Pyšný jsem na sebe hlavně za záchranu vršovického Ďolíčku, že jsem odolal tlaku a ze své pozice udělal pro záchranu stadionu maximum. Musím přiznat, že bez podpory fanoušků, kteří jsou na „Bohemce“ fantastičtí, bych to nedokázal.

Také málokdo očekával, že se podaří opět veřejnosti zpřístupnit Vršovický zámeček. S kritikou jsem se potýkal i při koupi Čapkovy vily. Jsem bytostně přesvědčen, že tato investice se Praze 10 mnohonásobně zúročí, protože fakticky jde o hodnotu penězi nevyčíslitelnou. Naučil jsem se, že za správnou věc se musí bojovat a ustát i nějaké ty rány a šrámy.

Co vás vedlo k tomu, že jste založil nové hnutí Nezávislí pro Prahu 10?
Praze 10 jsem už věnoval 16 let svého pracovního života a znám její bolesti, slabiny i potřeby jako málokdo jiný. Vím, kde dobré věci pomůže trpělivost či – obrazně řečeno – pohlazení a kde naopak vyčkávání není na místě a je nutný razantní postup.

Je to jako s dítětem: člověk ho miluje, piplá, rozmazluje, chrání a neopouští. Praha 10 je takové moje třetí dítě, pro které chci i dál dělat vše, je v mých silách. Nechci, aby ho někdo zanedbával či mu dokonce ubližoval. Jsem na ně hrdý a chci, aby i ono bylo hrdé, sebevědomé a především šťastné, úspěšné a nezávislé.

radnice-praha-10-b-nahled Právě proto jsem založil hnutí Nezávislí pro Prahu 10. Právě snaha, touha a potřeba nedopustit politický vandalismus a potřeba politické konkurence, pro kterou je lepší jakékoli plány či projekty jen kritizovat. Přitom nepřichází s žádnými nápady. To vidím jako velký problém a těžko se s tím smiřuji.

Praha 10 má velký potenciál a je třeba ho rozvíjet, aby se zde nejen lépe žilo, ale i byly zajištěny potřebné služby pro seniory, děti a mládež ale i ostatní občany.

Jaké faktory hráli roli v tom, že jste se rozhodl znovu kandidovat na starostu?
Chtěl bych dokončit ještě další projekty, jako je komunitní centrum, rekonstruovat starou Strašnickou školu, vystavět nové školky a jesle. Těch plánů je více a chyběl mi čas vše dokončit.

Také bych si přál ještě dohlédnout na již zmiňovaný vršovický Ďolíček, aby byl skutečně zachráněn a někoho nenapadlo nechat zastavět třeba i Trojmezí namísto zeleně. Mám vůči Praze 10 určitou odpovědnost a nerad bych lidi zklamal.

Pokud se dostanete do zastupitelstva, a pokud nakonec budete znovu starostou, jaké budou vaše priority?
Dlouhodobě mezi mé priority patří sociální oblast a školství. Kromě jiného bych se chtěl zasadit o zvýšení počtu míst v základních školách a školkách či o zvelebování školních hřišť a sportovišť.

nezavisli-zoufalik-logo-nahled-nahled Vraťme se ještě k hnutí, které vedete do voleb. Myslíte, že jména, která jsou na kandidátní listině, osloví větší množství voličů?
Jsou to experti ve svých oborech a ve většině případů je občané mohli poznat v běžném životě. Nejsou to politici, ale odborníci, kteří se s rozhodnutími politiků a především s důsledky jejich rozhodnutí setkávají a potýkají v praxi.

Dobře vědí, jaké jsou v jejich oborech problémy a mají jasné představy, jak je lze řešit. Takže určitě mají co nabídnout.

Co byste na úplný závěr vzkázal lidem z Prahy 10, kteří ještě nejsou rozhodnuti, koho budou volit? Proč by měli podpořit zrovna hnutí Nezávislí pro Prahu 10?
Právě odbornost a znalost široké škály problémů a jejich řešení může přispět ke zkvalitnění sociálních a zdravotnických služeb, školství, sportu či dalších oblastí. Kdo mě zná, ví, že pro mě je rozvoj Prahy 10 prioritou a nebojím se odpovědnosti za svá rozhodnutí.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru