Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zoufalík: Po volbách je třeba nastartovat rekonstrukci Čapkovy vily
Čapkova vila. Foto: archiv

Zoufalík: Po volbách je třeba nastartovat rekonstrukci Čapkovy vily

Když Praha 10 před devíti lety koupila za 44 milionů korun od prasynovce Olgy Scheinpflugové část dvojvily po spisovateli Karlu Čapkovi, jako další krok plánovala rekonstrukci. Ta však do dnešní doby neproběhla, na vstupní bráně momentálně visí řetěz. Podle bývalého starosty Bohumila Zoufalíka by se to mělo změnit.
vila-karla-capka-2022

Vila je momentálně veřejnosti nepřístupná

„Když jsem byl starostou, inicioval jsem nákup vily, tehdejším vedením radnice byl připraven plán na rekonstrukci a využití objektu. Pokud se mi podaří do vedení Prahy 10 vrátit, budu usilovat, abychom o Čapkův odkaz lépe pečovali,“ uvedl Zoufalík, který v těchto komunálních volbách je na Desítce lídrem uskupení Praha bez chaosu a tudíž jeho kandidátem na starostu.

„Mám jasnou představu o rekonstrukci, se kterou by mělo finančně pomoci hlavní město, Ministerstvo kultury a případně další instituce a organizace. O samotný provoz by se pak už na své náklady starala Praha 10.

Citlivá rekonstrukce by podle něj měla domu vrátit podobu z třicátých let, aby měli návštěvníci pocit, že vchází do Čapkova domu. „V přízemí bych si dokázal představit společenský život, ale při zachování piety k autorovi. Měly by se tam propagovat Čapkovy myšlenky, které jsou dnes aktuální,“ řekl Zoufalík.

Dvojdům bratří Čapků byl dokončen a zkolaudován v roce 1924, podle Zoufalíka by se proto mělo do roku 2024 stihnou zahájit rekonstrukci, aby Praha 10 ukázala, že to s historickým odkazem myslí vážně.

Prohlídka Čapkovy vily

„Měla by být rekonstruována i zahrada. Je k dispozici Karlem Čapkem sepsaný seznam květin, které pěstoval. V Průhonicích je genová banka, ve které se se daly pořídit květiny ze seznamu a následně vysadit u vily. I zahrada by tak byla autentická,“ dodal Bohumil Zoufalík.


Autor: Hla

Primátor Svoboda navštívil Libuš a Kunratice

23. září 2023 v 10:37

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Tentokrát vyrazil do Libuše a Kunratic. Prohlédl si zde nové i připravované projekty a v přítomnosti místních starostek se seznámil s některými problémy, které hlavní město může těmto částem pomoci řešit. Informoval...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

21. září 2023 v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru