Dnes Sobota - oblacno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zoufalík: Po volbách je třeba nastartovat rekonstrukci Čapkovy vily
Čapkova vila. Foto: archiv

Zoufalík: Po volbách je třeba nastartovat rekonstrukci Čapkovy vily

Když Praha 10 před devíti lety koupila za 44 milionů korun od prasynovce Olgy Scheinpflugové část dvojvily po spisovateli Karlu Čapkovi, jako další krok plánovala rekonstrukci. Ta však do dnešní doby neproběhla, na vstupní bráně momentálně visí řetěz. Podle bývalého starosty Bohumila Zoufalíka by se to mělo změnit.
vila-karla-capka-2022

Vila je momentálně veřejnosti nepřístupná

„Když jsem byl starostou, inicioval jsem nákup vily, tehdejším vedením radnice byl připraven plán na rekonstrukci a využití objektu. Pokud se mi podaří do vedení Prahy 10 vrátit, budu usilovat, abychom o Čapkův odkaz lépe pečovali,“ uvedl Zoufalík, který v těchto komunálních volbách je na Desítce lídrem uskupení Praha bez chaosu a tudíž jeho kandidátem na starostu.

„Mám jasnou představu o rekonstrukci, se kterou by mělo finančně pomoci hlavní město, Ministerstvo kultury a případně další instituce a organizace. O samotný provoz by se pak už na své náklady starala Praha 10.

Citlivá rekonstrukce by podle něj měla domu vrátit podobu z třicátých let, aby měli návštěvníci pocit, že vchází do Čapkova domu. „V přízemí bych si dokázal představit společenský život, ale při zachování piety k autorovi. Měly by se tam propagovat Čapkovy myšlenky, které jsou dnes aktuální,“ řekl Zoufalík.

Dvojdům bratří Čapků byl dokončen a zkolaudován v roce 1924, podle Zoufalíka by se proto mělo do roku 2024 stihnou zahájit rekonstrukci, aby Praha 10 ukázala, že to s historickým odkazem myslí vážně.

Prohlídka Čapkovy vily

„Měla by být rekonstruována i zahrada. Je k dispozici Karlem Čapkem sepsaný seznam květin, které pěstoval. V Průhonicích je genová banka, ve které se se daly pořídit květiny ze seznamu a následně vysadit u vily. I zahrada by tak byla autentická,“ dodal Bohumil Zoufalík.


Autor: Hla

Zastupitelé Prahy 4 budou mít poslední jednání před volbami

19. září 2022 v 11:47

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 21. září uskuteční od 13 hodin 22. zasedání zastupitelstva Prahy 4, poslední v tomto volebním období. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru