dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Zoubkova výstava se prodlužuje. Prohlédněte si ji za doprovodu slavného sochaře
Chodci, kteří se zdraví (dílo z roku 1967), v pozadí je socha Jan z roku 1969 z pozlaceného cementu, která zobrazuje Jana Palacha. Foto: archiv

Zoubkova výstava se prodlužuje. Prohlédněte si ji za doprovodu slavného sochaře

Díky velkému zájmu návštěvníků se výstava sochaře Olbrama Zoubka v Jízdárně Pražského hradu prodlužuje o čtyři týdny. Expozice, kterou teď již zhlédlo více než 30 tisíc lidí, tak potrvá až do 30. března.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu

Otevřeno: denně 10–18 hodin
Vstupné: základní 140 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 280 Kč

Dvě komentované prohlídky, během nichž provede návštěvníky výstavou sám autor, se budou konat 10. a 24. března od šestnácti hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma pro všechny, kteří mají platnou vstupenku.

Výstava se řadí k nejúspěšnějším výstavám českého umění v Jízdárně za poslední roky: rekordní návštěvnost drží výstava Josefa Čapka, na niž v roce 2010 zamířilo přes 73 000 návštěvníků, Karel Malich přilákal v roce 2012 přes 35 000 lidí.

„Komentované prohlídky mají v Jízdárně Pražského hradu tradici. A já se rád stýkám s lidmi, kteří se zajímají o mou práci. Rád s nimi mluvím a odpovídám na jejich otázky,“ říká Olbram Zoubek. „Prostor Jízdárny je krásný sám o sobě. Přes den je zde přirozené světlo z oken, z nichž je výhled na Pražský hrad. Ale tu pravou atmosféru a energii dodají mé instalaci lidi, kteří si moje sochy prohlížejí a konfrontují se s nimi,“ dodává umělec.

olbram-zoubek-2013-nahled

Olbram Zoubek

Komentované prohlídky se zaměřují na jednotlivé sochy, ale nabízejí také pohled do doby, kdy tato díla vznikla. Včetně sochy Jana Palacha, kterou Zoubek vytvořil v roce 1969. „Myslel jsem při práci na Janovu oběť a statečnost a nakonec jsem ho ztvárnil jako chodce, který se rozhodl. Je z cementu a je pokryt zlatem,“ říká sochař, jehož zatím poslední komentovanou prohlídku navštívilo přes 400 lidí.

Jedním z hlavních témat březnových komentovaných prohlídek bude rodina, která hrála velkou roli jak v sochařově životě, tak v jeho tvorbě. Členové nejbližší rodiny – Zoubkova první manželka sochařka Eva Kmentová, jeho druhá žena Marie a děti Polana, Jasan a Eva – stáli modelem pro několik vystavených soch.


Autor: Renata Rákosová

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru