
Zoo Praha začala probouzet své zimující obyvatele
21. února 2025 10:57
V pouštním teráriu Kattakum v Pavilonu šelem a plazů začaly vášnivé námluvy ještěrů a krokodýli gaviálové indičtí již po zimní přestávce opět žerou ryby.
„Rozsvěcujeme světla, vypínáme klimatizace a naopak zapínáme topné kameny, zkrátka prodlužujeme dny a probouzíme plazy ze zimního spánku. Nejbouřlivěji na to reagují ještěři ve středoasijské expozici Kattakum. Tam mohou návštěvníci pozorovat námluvy, páření i souboje samců zbarvených do pestrých zásnubních šatů o samičky,“ řekl kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský.
„Tento týden jsme ze zimoviště do expozic vrátili také všech pět našich českých druhů hadů, které vystavujeme v pavilonu Terárium. To značí, že jaro je již v dohlednu,“ podotkl.
Zimní režim postupně opouští i pavilon Čambal, který obývají gaviáli indičtí a několik druhů želv. V prosinci zde klesla teplota na 22 stupňů a těmto rybožravým krokodýlům začal zimní půst.
Nyní už se teplota postupně vrací na běžných 28 stupňů a lidé se opět mohou těšit na pravidelná krmení gaviálů – vždy v neděli půl hodiny před koncem otevírací doby zoologické zahrady.