Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zoo Praha se morseovkou rozloučí s Morsem, tapír se stěhuje do Norimberku
25 září
Prohlídky
Inspirací pro jméno a využití byla nápadná černobílá kresba připomínající čárky a tečky, se kterou se mláďata tapírů rodí. Dnes již Morse ze Zoo Praha zdobí dospělá srst. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Zoo Praha se morseovkou rozloučí s Morsem, tapír se stěhuje do Norimberku

25. 9. 2021
Již tuto sobotu 25. září se mohou návštěvníci Zoo Praha stylově rozloučit s tapírem čabrakovým Morsem, jehož novým domovem se od příštího týdne stane německá Zoo Norimberk. Mladý samec dostal v loňském roce jméno po vynálezci morseovky Samuelu F. B. Morseovi. I rozloučení bude probíhat v Morseově abecedě a zpráva o tapírově odchodu do nové zoo bude odvysílána do celého světa.    

Samec tapíra čabrakového byl v loňském roce pokřtěn u příležitosti Světového dne tapírů a Dne Morseovy abecedy. Dnes jeho srst sice již nezdobí tečky a čárky, ale rozloučení s ním bude opět unikátní akcí spojenou právě s morseovkou. 

„Návštěvníci budou mít možnost se v sobotu seznámit s tajemstvím komunikace v morseovce, ale také mohou našemu samci na cestu do Zoo Norimberk napsat vzkaz. Přesně v 10 hodin pak bude probíhat odvysílání zprávy o jeho stěhování,“ uvedla mluvčí zahrady Lucie Dosedělová. 

Chov tapírů čabrakových v zoologických zahradách je opravdovou raritou. V Evropě se aktuálně nachází jen více než čtyřicet jedinců a dva pražští tapíři a zároveň rodiče Morse – Indah s Nikem – jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. 

Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně. Zoo Praha se v novodobé historii zapojila do Evropského chovného programu (EEP) tapírů čabrakových v roce 2010.  

Program na sobotu 25. září: 

13.00 Odvysílání zprávy o odchodu Morse v Morseově abecedě do světa.

10.00–13.00 Workshop Morseovy abecedy – zkušený radista a sběratel telegrafů a radiotelegrafů zasvětí návštěvníky do tajů Morseovy abecedy a představí přístroje na její vysílání.

10.00–16.00 Komentovaná setkání u tapírů čabrakových v každou celou hodinu.

10.00–16.00 Výtvarní dílna u výběhu tapírů čabrakových. Napište mladému tapírovi vzkaz či přání.


Autor: red

Zamávejte českou vlajkou z věže Novoměstské radnice

27. října 2021 v 09:31

Zítra, 28. října ve 14 hodin, můžete na počest ukončení již 10. ročníku projektu Měsíce věží a rozhleden aneb stoupá celá rodina, zamávat českou vlajkou z ochozu věže Novoměstské radnice v Praze 2 do 4 světových stran.

V den státního svátku se podíváte do Lichtenštejnského paláce

26. října 2021 v 17:19

Úřad vlády ČR uspořádá 28. října při příležitosti každoročního připomenutí vzniku samostatného Československa další z tradičních dnů otevřených dveří. V tento den umožní návštěvníkům nahlédnout do reprezentačních sálů a salonků Lichtenštejnského paláce sloužících k pořádání důležitých...

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

V sobotu si můžete prohlédnout Lichtenštejnský palác

1. října 2021 v 11:49

V sobotu 2. října má veřejnost příležitost prohlédnout si Lichtenštejnský palác, jednu z dominant Kampy, jejíž historie sahá až do poloviny 16. století. Dnes slouží k reprezentačním účelům, k pořádání významných konferencí i dalších akcí a také k ubytovávání vzácných...

Vyšehradská odyssea. Videomapping na Bazilice sv. Petra a Pavla

29. září 2021 v 08:22

V rámci oslav výročí 1100 let úmrtí svaté Ludmily proběhne na Bazilice sv. Petra a Pavla v Praze 2 videomapping s názvem Vyšehradská odyssea.

Veřejnosti se otevře Lichtenštejnský palác

24. září 2021 v 11:42

Při příležitosti oslav Dne české státnosti 28. září bude pro veřejnost otevřen Lichtenštejnský palác. Nahlédnout můžete do reprezentačních prostor sloužících nyní k pořádání důležitých protokolárních akcí či konferencí.

Procházky po Vyšehradě s průvodci

22. září 2021 v 09:32

Dnes, ve středu 22. září, se v 18 hodin můžete vypravit na Podvečerní procházku Vyšehradem, která vás zavede na knížecí a královskou akropoli, vyšehradský hřbitov i do jinak nepřístupného, severozápadního úseku kasemat.

Zábavné rodinné v zahradách Černínského paláce

16. září 2021 v 06:30

Rezervace divokých koní, tyčinky se cvrččím proteinem nebo třeba dioptrické brýle pro třetí svět. To je jen část vítězů loňského ročníku Cen SDGs. Jejich řady se nyní rozšíří o další zajímavé počiny s udržitelným a veřejně prospěšným přesahem. O jaké projekty jde, bude odtajněno již ve čtvrtek...

Přijďte Zažít Zábradlí jinak

15. září 2021 ve 14:37

Divadlo Na zábradlí se v sobotu 18. září zapojí do 16. ročníku sousedské slavnosti Zažít město jinak. Návštěvníkům se dostane jedinečné příležitosti projít útroby divadla a vyzkoušet si některé technické i umělecké profese. Od 17 do 19 hodin mohou třeba posedět v ředitelském křesle, nahlédnout do...

Další články
Nahoru