Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha se chce zasadit o výstavbu vzdělávacího centra v konžském parku, ve kterém žijí gorily východní
Gorily východní jsou v ohrožení, Zoo Praha hodlá přispět k jejich záchraně. Foto: Miroslav Bobek

Zoo Praha se chce zasadit o výstavbu vzdělávacího centra v konžském parku, ve kterém žijí gorily východní

V rámci svých aktivit, které přispívají k záchraně ohrožených druhů zvířat, spolupracuje Zoo Praha s konžským národním parkem Kahuzi-Biega. V něm žijí kriticky ohrožené gorily východní. Pražská zahrada hodlá iniciovat vznik vzdělávacího centra v parku, které by sloužilo pro místní obyvatele a zároveň by podpořilo turismus jako jeden z pilířů záchrany goril. Server Pražský patriot o tom informoval ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek.

I když gorily nížinné chová pražská zoo téměř šedesát let, gorilly východní, další ohrožený druh, zde (ani jinde v Evropě, pozn. aut) neuvidíte. Přesto ho zahrada v rámci takzvaných in situ projektů zaměřených na vzdělávání mladé generace podporuje. A není to jediná forma pomoci. 

strazci-parku-kongo

Strážci parku Kahuzi-Biega nasazují při své práci životy, musí být ozbrojeni. Foto: Miroslav Bobek

Zoo Praha se rozhodla výrazně podporovat konžský Národní park Kahuzi-Biega, kde se koncentrují poslední zhruba čtyři tisíce goril východních. Přitom ještě na přelomu tisíciletí byl počet těchto primátů zhruba pětinásobný. 

Dramatický úbytek způsobilo několik faktorů, například těžba dřeva a nerostných surovin a s tím související úbytek přirozeného prostředí goril. Negativně se na populaci podepsal fakt, že v oblasti jako dědictví po občanských válkách působí řada ozbrojených milic. Mezi lidmi je stále spousta zbraní, což vyhovuje pytlákům.  

„Ve spolupráci s Českým rozhlasem podpoříme technikou tamní Gorilla FM Radio, které má dosah zhruba dva miliony posluchačů, parku poskytneme také fotopasti nebo třeba notebooky sesbírané ve veřejné sbírce,“ uvedl ředitel Zoo Praha Bobek. 

Ten loni přišel s myšlenkou, aby pražská zoo podpořila konžský park rozvojem jeho infrastruktury. Loni se o tom poprvé bavil s konžskými zástupci, když byl součástí delegace Ministerstva zahraničí.

Podruhé jel do lokality nedávno, a to už prvotní nápad přetavil v konkrétnější jednání. Do Afriky ho doprovázel architekt Zdeněk Fránek. 

bobek-kongo-gorily

Miroslav Bobek s gorilím samcem Bonanem. Foto: Lambert Mongane

„Dohodli jsme se zástupci parku, že pan profesor Fránek vytvoří návrh vzdělávacího centra, které by svým zaměřením zvyšovalo mezi místními povědomí o potřeba chránit ohrožené gorily. Zároveň by v centru byly prostory pro restauraci a další zázemí sloužící turismu, který generuje finance potřebné pro záchranu goril,“ uvedl ředitel Zoo Praha. 

Ještě letos by podle něj měla být studie zkonzultována se zástupci parku Kahuzi- Biega, aby se mohl začít připravovat projekt a rozpočet. Příští rok by probíhaly projekční práce a shánění finančních prostředků. 

„Dokud nebude studie a projekt, nelze specifikovat náklady. Až bude rozpočet, začneme řešit zdroje financování a případné zapojení pražské zoo, případně hlavního města,“ řekl Miroslav Bobek. Stavět by se podle něj mohlo nejdříve za dva roky. „Jsme teprve na úplném začátku, to je optimistický výhled,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Dnes ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru