Dnes Pátek - snih 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 2°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha přišla o Bertu, lední medvědici musela kvůli nemoci utratit
Samice medvěda ledního Berta na snímku ze své poslední zimy v trojské zahradě. Foto: Oliver Le Que / Zoo Praha

Zoo Praha přišla o Bertu, lední medvědici musela kvůli nemoci utratit

V trojské zoologické zahradě museli ve čtvrtek ráno utratit samici ledního medvěda Bertu. Téměř 20 let staré zvíře trpělo neléčitelným onkologickým onemocněním. V prostoru stávající expozice ledních medvědů Bertu už žádná jiná samice nenahradí, a návštěvníci tam tedy uvidí jen samce Toma. Zahrada o tom informovala na svém webu. V plánu je stavba nové expozice.

Berta se v roce 2003 narodila rodičům Boře a Alíkovi a v Zoo Praha strávila celý život. Pražská rodačka by se 2. prosince dožila 20 let. Po narození její chovatelé usuzovali, že se jedná o samečka. Od hudebníka Petra Hapky dostalo zvíře jméno Albert. Když se později ukázalo, že je domnělý samec vlastně samice, stačila drobná úprava jména – a z Bertíka byla Berta.

Berta a její matka Bora tvořily nějaký čas semknutou dvojici. Zhruba po dvou letech se ale vztah matky s dcerou zhoršil – to když Berta dospěla do věku, kdy v přírodě medvíďata svou matku opouštějí a stavějí se na vlastní nohy. 

„Chovatelům nezbylo, než ji oddělit a obě samice držet zvlášť. Pražský výběh ledních medvědů naštěstí takové opatření umožňuje, protože jde vlastně o výběhy dva, vzájemně propojené uzavíratelným průchodem,“ sdělila Zoo Praha. 

V roce 2009 přibyl do výběhu ledních medvědů mladý sameček Tom původem z brněnské zoo, ke kterému si Bertina matka Bora vytvořila vazbu jako k vlastnímu mláděti. I přes odlišné povahy pak Tom s Bertou tvořili dlouhá léta sehraný pár, který spolu rád dováděl ve vodě.


Autor: puc

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Včera v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru