Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha pátrá po lidech spojených se záběry z období první republiky
,Neznámá´ žena se ve filmech objevuje s nejrůznějšími zvířaty, zjevně byla v zoo prominentní návštěvnicí. Její totožnost se přesto doposud nepodařilo zjistit. Zdroj: Sbírka Rakouského filmového muzea

Zoo Praha pátrá po lidech spojených se záběry z období první republiky

Zoo Praha chce identifikovat autora a ženu ze záběrů z počátků zoologické zahrady, které získala od Rakouského filmového muzea. Snímky zachycují například zakladatele a prvního ředitele trojské zoo Jiřího Jandu, chovatele, nebo neznámé autory filmů. Novinářům to řekl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

V Rakouském filmovém muzeu bylo v loňském roce nalezeno 13 kotoučů starých filmů z let 1934 až 1937, které zachycují z velké části Zoo Praha a ukazují tak pražskou zoologickou zahradu v prvních letech její existence. Návštěvníkům se trojská zahrada poprvé otevřela v roce 1931.

Autorem filmů byl podplukovník československé armády, který je v nich několikrát zachycen. Na snímcích je také často vidět žena, pravděpodobně partnerka autora, a zoo pátrá po jejich identifikaci.

„Pro nás je jednak zajímavé vědět, kdo to byl, z jakých pohnutek to dělal nebo znát vztah těch lidí k profesoru Jandovi," řekl Bobek. „Také ale mohou být někde ještě další filmy, v nějaké pozůstalosti. Může to být stopa k nějakému dalšímu poznání," dodal.

Zachycena je na snímcích i řada zvířat jako slon Baby, který na záběrech tlačí vozík s kamením, když se v zoo stavělo, nebo lachtani Batul a Hýta, které daroval pražské zahradě český divadelní herec a komik Vlasta Burian. Podle Bobka záběry zachycují velice odlišnou manipulaci se zvířaty než tomu tak je dnes.

„Z této doby máme dokumentů strašně málo, a filmové prakticky žádné," řekl Bobek. „Je to tedy poklad, kde můžeme vidět, jak se proměnil areál zoo, ale také je tam profesor Janda, zakladatel a první ředitel Zoo Praha, nebo další pracovníci zoo, dobové celebrity jako Zita Kabátová a hlavně zvířata," dodal.

Bobek řekl, že nalezené filmy by chtěla zoo zpracovat a vytvořit dokument o prvních letech fungování Zoo Praha, pracovnících a jejich fungování a ukázat tehdy chovaná zvířata.

Podle něj zoologická zahrada plánuje výstavu v Gočárových domech, která by evokovala dobový biograf a nabídla by fotografie a projekci částí filmů.


Autor: ČTK

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru