Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha pátrá po lidech spojených se záběry z období první republiky
,Neznámá´ žena se ve filmech objevuje s nejrůznějšími zvířaty, zjevně byla v zoo prominentní návštěvnicí. Její totožnost se přesto doposud nepodařilo zjistit. Zdroj: Sbírka Rakouského filmového muzea

Zoo Praha pátrá po lidech spojených se záběry z období první republiky

Zoo Praha chce identifikovat autora a ženu ze záběrů z počátků zoologické zahrady, které získala od Rakouského filmového muzea. Snímky zachycují například zakladatele a prvního ředitele trojské zoo Jiřího Jandu, chovatele, nebo neznámé autory filmů. Novinářům to řekl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

V Rakouském filmovém muzeu bylo v loňském roce nalezeno 13 kotoučů starých filmů z let 1934 až 1937, které zachycují z velké části Zoo Praha a ukazují tak pražskou zoologickou zahradu v prvních letech její existence. Návštěvníkům se trojská zahrada poprvé otevřela v roce 1931.

Autorem filmů byl podplukovník československé armády, který je v nich několikrát zachycen. Na snímcích je také často vidět žena, pravděpodobně partnerka autora, a zoo pátrá po jejich identifikaci.

„Pro nás je jednak zajímavé vědět, kdo to byl, z jakých pohnutek to dělal nebo znát vztah těch lidí k profesoru Jandovi," řekl Bobek. „Také ale mohou být někde ještě další filmy, v nějaké pozůstalosti. Může to být stopa k nějakému dalšímu poznání," dodal.

Zachycena je na snímcích i řada zvířat jako slon Baby, který na záběrech tlačí vozík s kamením, když se v zoo stavělo, nebo lachtani Batul a Hýta, které daroval pražské zahradě český divadelní herec a komik Vlasta Burian. Podle Bobka záběry zachycují velice odlišnou manipulaci se zvířaty než tomu tak je dnes.

„Z této doby máme dokumentů strašně málo, a filmové prakticky žádné," řekl Bobek. „Je to tedy poklad, kde můžeme vidět, jak se proměnil areál zoo, ale také je tam profesor Janda, zakladatel a první ředitel Zoo Praha, nebo další pracovníci zoo, dobové celebrity jako Zita Kabátová a hlavně zvířata," dodal.

Bobek řekl, že nalezené filmy by chtěla zoo zpracovat a vytvořit dokument o prvních letech fungování Zoo Praha, pracovnících a jejich fungování a ukázat tehdy chovaná zvířata.

Podle něj zoologická zahrada plánuje výstavu v Gočárových domech, která by evokovala dobový biograf a nabídla by fotografie a projekci částí filmů.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru