dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - zatazeno
22°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
22°C
Zoo Praha otevřela Darwinův kráter, do areálu zahrady se řada lidí kvůli dennímu limitu nedostala
Nejprůbojnější ze čtyř pražských ďáblů medvědovitých je samička Nutmeg (v překladu Muškátový oříšek), která v průběhu slavnostního otevření pózovala před objektivy kamer a fotoaparátů. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha.

Zoo Praha otevřela Darwinův kráter, do areálu zahrady se řada lidí kvůli dennímu limitu nedostala

Včera před polednem byla v Zoo Praha otevřena nová expozice tasmánské a australské fauny – Darwinův kráter. Představují se zde více než dvě desítky druhů pocházejících z nejmenšího kontinentu. Nejvýznamnější ze všech obyvatel Darwinova kráteru jsou ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“, které pražská zoo získala přímo z Tasmánie jako teprve druhá v Evropě.

Unikátní expoziční celek Darwinův kráter představuje jedinečné obyvatele Austrálie a především Tasmánie, v čele se čtyřmi ďábly medvědovitými. Vedle nich zde našly domov také tři z pěti tasmánských druhů klokanů, vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítka ptačích druhů.

„Děkuji kolegům v Zoo Praha a v Austrálii za všechno, co udělali pro to, abychom vybudovali tuto expozici a získali do ní ďábly medvědovité,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Darwinův kráter vznikl nedaleko hlavního vstupu, rozkládá se na ploše 4600 metrů čtverečních. Výstavba trvala rok a půl a stála 78 milionů korun. S otevřením expozice se počítalo 28. března, kvůli pandemii muselo být posunuto.

Podle Bobka není reálné, aby zoo v Troji letos dosáhla počtu 1,4 milionu loňských návštěvníků. „Ztratili jsme 45 dnů, kdy bylo úplně zavřeno. Potom byly zavřené expozice, i teď máme ty limity. Navíc chybí zahraniční turisté, i když doufáme, že je nahradí občané Česka. Ale také pořád si myslím, že je v lidech značná míra opatrnosti, která jenom postupně slábne,“ dodal.

Kvůli současným protikoronavirovým opatřením je denní počet návštěvníků pražské zoo omezen na 8500 lidí. Dnes ho dosáhla už ve 13 hodin, kdy musela zavřít. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) sdělil, že jedná s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o zrušení denního limitu návštěvníků, protože podle něj nedává smysl. „Neomezuje totiž okamžitou obsazenost," napsal na twitteru.

Podle něj bude metropole nyní kompenzovat výpadek příjmů zoologické zahrady z doby, kdy byla kvůli vládním nařízením uzavřena. „Bohužel Praze, stejně jako dalším obcím, vláda nyní vzala peníze, které ale potřebujeme na řešení těchto následků koronavirové krize,“ uvedl.

„Pražany, kteří mají minimálně pro tuto sezónu ztížené cestování, bych chtěl pozvat do výkladní skříně hlavního města Prahy, kterou zoologická zahrada bezesporu je,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).


U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

9. července 2020 v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Výstaviště Praha má novou vizuální identitu

5. července 2020 v 16:36

Areál Výstaviště Praha se výrazně proměňuje. K novým herním, sportovním a volnočasovým prvkům, rekonstruovaným cestám a revitalizované zeleni, započaté rekonstrukci budov a připravované rozšířené programové nabídce, nyní přibude celková nová vizuální identita, která sjednotí veškerou...

Lysolaje dostanou půjčku na obnovu obecního dvora

5. července 2020 v 11:40

Pražské Lysolaje dostanou od magistrátu půjčku 15,5 milionu korun na obnovu obecního dvora a jeho zázemí. Při obnově bude opravena střecha a fotovoltaická elektrárna. Peníze začne radnice městu splácet v příštím roce. Celkové náklady obnovy jsou 24 milionů. Půjčku schválili ve čtvrtek pražští...

V parcích Prahy 3 jsou nová pítka pro zvířata

2. července 2020 ve 13:42

Praha 3 tento týden instalovala ve svých parcích celkem šestnáct pítek, která jsou určena zejména pro ptáky a ježky. Misky s vodou pomohou drobným živočichům, kteří ve městech zejména v letních měsících nemají dostatek vody.  

Praha 1 chystá na podzim Spolkový den

1. července 2020 ve 13:24

Den, v rámci kterého budou spolky prezentovat své činnosti se připravuje na 17. září. Připraveny budou ukázky zpěvu i cvičení. Moderuje Alexander Hemala.

Piráti představili metodiku zakládání komunitních zahrad

30. června 2020 v 08:59

V sobotu proběhla v pražském Pirátském centru konference PirateCon věnovaná komunitním zahradám. Byla zde představena aktuální metodika k zakládání komunitních zahrad, kterou vydala Kokoza pro hlavní město Prahu, a která je součástí Implementačního plánu adaptační strategie na klimatickou změnu....

Další články
Nahoru