Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha oslaví 20 let od příchodu gorilího samce Richarda
4 listopad
Víkend
Richard se 9. listopadu dožije 32 let. Mezi gorilami v lidské péči nejde o vysoký věk a Richarda proto čeká ještě mnoho aktivních let. Foto Oliver Le Que / Zoo Praha

Zoo Praha oslaví 20 let od příchodu gorilího samce Richarda

4. 11. 2023
V sobotu 4. listopadu uplyne 20 let od chvíle, kdy do pražské zoologické zahrady přišel z britské zoo v Paigntonu gorilí samec Richard, který je otcem všech dosavadních pražských gorilích mláďat. Koncem roku by se měl díky dceři svého prvorozeného potomka v pražské zoo, samice Moji, stát i pradědečkem. Richard nadále žije se svými syny Kiburim a Nuruem v původním pavilonu ve spodní části zoo, pojmenovaném Centrum Méfou.  

Na sobotu je připraven mimořádný program v pavilonu Centrum Méfou – předání dárků Richardovi, komentovaná setkání u goril a zdarma i tematický facepainting pro dětské návštěvníky.

„Richard je nejslavnější zvířecí osobností naší zoo. Důkladně jsem ho před lety poznal během natáčení ‚trochu jiné reality show‘ Odhalení a díky němu jsem si uvědomil, že gorily jsou opravdu jen trochu jiní lidé. Richard je ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

„Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni. Nezapomínejme také, že Richard je otcem prvního gorilího mláděte u nás – slavné Moji – a brzy se díky Mojině dceři Duni stane už pradědečkem,“ dodal.

Desetiletá Mojina dcera Duni, která přicestovala do Zoo Praha ze španělského Cabárcena loni v září, je totiž aktuálně březí. Pokud vše půjde dobře, porodit by měla už na sklonku tohoto roku. Zoo Praha tak s trochou štěstí přivítá první gorilí mládě po bezmála osmi letech. Současně půjde o první přírůstek nové chovné skupiny vedené samcem Kisumem v pavilonu Rezervace Dja. Richard žije i nadále v původním pavilonu goril, v Centru Méfou, spolu se svými dvěma syny.

„Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější,“ popsal vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Podle něj si slavný samec užívá zaslouženého odpočinku. „Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější,“ doplnil.

Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem, což značí, že se rovněž blíží jeho 32. narozeniny. Do Zoo Praha přišel v listopadu 2003 z britského Paigntonu a následující rok se jemu a samici Kijivu narodila Moja. Celkem jeho pět potomků dnes žije v Zoo Praha nebo v jiných evropských zahradách.

Richard měří asi 170 centimetrů a stejně tolik kilogramů ukazuje pod jeho tíhou i střelka váhy. Mezi jeho nejoblíbenější jídlo patří rajčata, mrkve a speciální sušenky pro primáty.

Sobotní oslavný program v Centru Méfou

10.30 a 15.00 Předání speciálního „dárkového koše“ Richardovi a jeho synům

12.00, 13.00, 14.00 Komentovaná setkání u goril

10.30–15.00 Facepainting zdarma pro děti 

Zdroj: Zoo Praha


Autor: Alo

Olšanskými hřbitovy za díly sochařů Generace Národního divadla

Dnes v 07:06

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V sobotu 9. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy  

Vánoční setkání u zvoničky v Hrdlořezích

Včera ve 13:06

Stříbrnou adventní neděli 17. prosince můžete oslavit u zvoničky v Hrdlořezích. Uslyšíte vánoční melodie, ochutnáte teplý čaj i svařené víno nebo si můžete opéct buřty.

Setkání na Patnáctce. Radnice zve na Veronské náměstí

6. prosince 2023 v 15:47

Druhé Adventní setkání na Patnáctce se koná v neděli 17. prosince na Veronském náměstí, kde bude také v 17 hodin rozsvícen vánoční stromeček.

Vánoční koncert v kostele sv. Václava

3. prosince 2023 v 15:03

Praha 10 a vršovická farnost pořádají vánoční koncert v kostele sv. Václava s pěveckým sborem Vox Nymburgensis.

Praha 13: Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému

2. prosince 2023 ve 20:06

V neděli 3. prosince se od 17 hodin uskuteční v Centrálním parku Prahy 13 u Kuželkárny Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému. „Přijďte si zazpívat, nebo se jen zaposlouchat do hlasů svých sousedů, přátel a lidí kolem sebe. Budeme společně zpívat známé vánoční koledy za doprovodu...

Zoo Praha rozsvítí svůj vánoční strom na Veselovského louce

30. listopadu 2023 ve 12:04

V neděli 3. prosince rozsvítí Zoo Praha svůj vánoční strom na Veselovského louce. Návštěvníci se mohou těšit na průvod, betlém, vánoční koledy v provedení dětského pěveckého sboru a také vzácné hosty – herce Ondřeje Vetchého a taneční pár z probíhající řady soutěže StarDance cukráře Josefa...

Praha 7 zve na rozsvícení vánočních stromů

28. listopadu 2023 v 07:37

Na přelomu listopadu a prosince Sedmička rozsvítí vánoční stromy na Strossmayerově a Ortenově náměstí. V neděli 3. prosince městská část zve zejména rodiny s dětmi na Výstaviště do Malé sportovní haly na adventní bruslení. 

Vánoční punč v Kyjích

27. listopadu 2023 v 11:17

Odpoledne plné sváteční atmosféry v neděli 10. prosince. Po pohádce Vánoční diamant, která začíná již v 15 hodin si v tématické dílničce můžete vyrobit vánoční dekorace a ozdobí perníčky.

Adventní setkání v Toulcově dvoře

27. listopadu 2023 v 08:36

V neděli 3. prosince se v Toulcově dvoře koná první z Adventních setkání na Patnáctce.

Nové kluziště na Hořejším nábřeží

25. listopadu 2023 v 09:20

Nová ledová plocha bude otevřena v sobotu 2. prosince na Hořejším nábřeží. Od 14 hodin budou připraveny dílničky pro děti, vánoční koledy a dojde i na rozsvícení vánočního stromku.

Setkání na Patnáctce. Radnice zve do Toulcova dvora

24. listopadu 2023 v 15:37

Otevření výstavy betlémů, dílničky, vystoupení dětí ze školek, tanečního klubu, zpěvačky Anity Jirovské. Radnice zve na první ze Setkání na Patnáctce. Na závěr programu půjde průvod světel starou Hostivaří.

Cirkusový workshop v Praze 13

23. listopadu 2023 v 10:14

Pokud si chcete vyzkoušet závěsnou akrobacii na šále, žonglování s nejrůznějšími žonglovátky jako jsou kruhy, míčky a kuželky nebo vás zajímá balanc na kouli, válci či rola-bolu, navštivte 10. prosince cirkusový workshop v Praze 13 v KD Mlejn. Všemi disciplínami vás provedou zkušení...

Hanspaulský bazar 2023

23. listopadu 2023 v 09:19

Klub rodičů ZŠ Hanspaulka pořádá Hanspaulský bazar v sobotu 25. listopadu.

Praha 9: Kluziště Fontána Střížkov bude slavnostně otevřeno

22. listopadu 2023 ve 14:45

Jediné kulaté kluziště u nás, a to přímo ve fontáně na Střížkově, se slavnostně otevře v neděli 26. listopadu.

Další články
Nahoru