Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha oslaví 20 let od příchodu gorilího samce Richarda
4 listopad
Víkend
Richard se 9. listopadu dožije 32 let. Mezi gorilami v lidské péči nejde o vysoký věk a Richarda proto čeká ještě mnoho aktivních let. Foto Oliver Le Que / Zoo Praha

Zoo Praha oslaví 20 let od příchodu gorilího samce Richarda

4. 11. 2023
V sobotu 4. listopadu uplyne 20 let od chvíle, kdy do pražské zoologické zahrady přišel z britské zoo v Paigntonu gorilí samec Richard, který je otcem všech dosavadních pražských gorilích mláďat. Koncem roku by se měl díky dceři svého prvorozeného potomka v pražské zoo, samice Moji, stát i pradědečkem. Richard nadále žije se svými syny Kiburim a Nuruem v původním pavilonu ve spodní části zoo, pojmenovaném Centrum Méfou.  

Na sobotu je připraven mimořádný program v pavilonu Centrum Méfou – předání dárků Richardovi, komentovaná setkání u goril a zdarma i tematický facepainting pro dětské návštěvníky.

„Richard je nejslavnější zvířecí osobností naší zoo. Důkladně jsem ho před lety poznal během natáčení ‚trochu jiné reality show‘ Odhalení a díky němu jsem si uvědomil, že gorily jsou opravdu jen trochu jiní lidé. Richard je ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

„Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni. Nezapomínejme také, že Richard je otcem prvního gorilího mláděte u nás – slavné Moji – a brzy se díky Mojině dceři Duni stane už pradědečkem,“ dodal.

Desetiletá Mojina dcera Duni, která přicestovala do Zoo Praha ze španělského Cabárcena loni v září, je totiž aktuálně březí. Pokud vše půjde dobře, porodit by měla už na sklonku tohoto roku. Zoo Praha tak s trochou štěstí přivítá první gorilí mládě po bezmála osmi letech. Současně půjde o první přírůstek nové chovné skupiny vedené samcem Kisumem v pavilonu Rezervace Dja. Richard žije i nadále v původním pavilonu goril, v Centru Méfou, spolu se svými dvěma syny.

„Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější,“ popsal vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Podle něj si slavný samec užívá zaslouženého odpočinku. „Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější,“ doplnil.

Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem, což značí, že se rovněž blíží jeho 32. narozeniny. Do Zoo Praha přišel v listopadu 2003 z britského Paigntonu a následující rok se jemu a samici Kijivu narodila Moja. Celkem jeho pět potomků dnes žije v Zoo Praha nebo v jiných evropských zahradách.

Richard měří asi 170 centimetrů a stejně tolik kilogramů ukazuje pod jeho tíhou i střelka váhy. Mezi jeho nejoblíbenější jídlo patří rajčata, mrkve a speciální sušenky pro primáty.

Sobotní oslavný program v Centru Méfou

10.30 a 15.00 Předání speciálního „dárkového koše“ Richardovi a jeho synům

12.00, 13.00, 14.00 Komentovaná setkání u goril

10.30–15.00 Facepainting zdarma pro děti 

Zdroj: Zoo Praha


Autor: Alo

Festival oslavující kolumbijskou kuchyni a hudbu

Včera v 09:37

Kolumbijské jídlo a hudba na náplavce Rašínova nábřeží v neděli 21. července.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

Včera v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Blešák na Heřmaňáku v červenci

18. července 2024 v 08:03

V sobotu 27. července se na Řezáčově náměstí v Praze 7 koná od 9 do 14 hodin blešák. Nabídne možnost udělat si radost nebo naopak vyvětrat zákoutí vašich skříní.

Festival Zlobení 2024

16. července 2024 v 07:16

Druhý ročník open festivalu pro děti a jejich rodiče na nádvoří kláštera Gabriel Loci na Praze 5. Divadlo, hudba, hra a mnohem víc v sobotu 20. července a v neděli 21. Vstupné je dobrovolné.  

Dyzajn market Prázdniny 2024

15. července 2024 v 18:59

Dyzajn market Prázdniny se koná 27. a 28. července na náměstí Václava Havla (piazzettě Národního divadla) v Praze 1, oba dny od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma a bez bariér.

Koncert na Bílé Hoře

15. července 2024 v 09:25

Poslechněte si melodii houslí a vychutnejte doušky čaje pod letní oblohou. Odpoledne plné hudby a čaje se bude konat 20. července na pódiu u kláštera.

S dětmi za zvířátky

11. července 2024 ve 13:47

Akce pro děti se koná v sobotu 13. července od 10 hodin a je zdarma.

Vycházka: Malostranské šlechtické zahrady

11. července 2024 v 06:44

Putování po malostranských zahradách započne v neděli 14. července v 9:30 v jedné z těch nejkrásnějších, Valdštejnské, další kroky povedou do vzájemně propojených zahrad na jižním svahu pod Pražským hradem. Tvoří je celkem pět honosných zahrad – Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a...

Japonský svátek milenců v Dolních Počernicích

10. července 2024 v 09:14

Tradice Japonska můžete poznat na slavnosti Tanabata – svátku hvězdných milenců, která se koná v sobotu 20. července od 10 do 17 hodin v zámeckém parku v Dolních Počernicích. Už 5. ročník této letní lidové oslavy pořádá Česko-japonská společnost a vstup na akci je...

Světový street food na Smíchovské náplavce

9. července 2024 v 07:12

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v neděli 14.července na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Indonésie a zjistíte, co se vaří v Africe.

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 19. a 20. století

8. července 2024 v 08:27

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 13:30...

Červencová procházka Vinohradským hřbitovem

6. července 2024 v 08:22

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 10:30...

Letní podvečer ve víru swingu na Strahově

5. července 2024 v 08:01

Zatančit si v rytmu swingu v jedinečném prostoru Velkého strahovského stadionu můžete v neděli 14. července v 17 hodin. Připravené jsou workshop pro začátečníky, swingová tančírna s živou kapelou i taneční vystoupení. Vstup je zdarma.

Zítra na farmářských trzích na Kulaťáku

28. června 2024 v 08:49

V sobotu najdete na Kulaťáku novinky, třeba osvěžující zázvorové limonády od gingles.co, které jsou perfektní pro horké letní dny. Nově si na trhu můžete pořídit i medovou salsu, která je ideální ke grilovaným pokrmům.

Další články
Nahoru