Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zoo Praha jako první v Evropě úspěšně odchovala mláďata želvy dlaždicovité
První odchov želv dlaždicovitých v evropských zoologických zahradách je výsledkem patnáctiletého snažení. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Zoo Praha jako první v Evropě úspěšně odchovala mláďata želvy dlaždicovité

Trojská zoo jako první v Evropě úspěšně odchovala dvě mláďata ohrožené želvy dlaždicovité. Sdělil to kurátor plazů Petr Velenský. Choulostivá mláďata houbožravých plazů se narodila před čtyřmi měsíci. O úspěšném odchovu zoo informovala s časovým odstupem, kdy už je jasné, že želvy prospívají.

Přesně před čtyřmi měsíci se v Zoo Praha vylíhla dvě mláďata želvy dlaždicovité. Tyto houbožravé plazy rozmnožila pražská zoo jako první zoo v Evropě. Obě choulostivá mláďata prospívají a výrazně se proměňují.

„Pomalu ztrácejí vaječný zub a pravidelně žerou hlívy ústřičné, ovoce jako fíky či papáju i čerstvé pampelišky. Postupně se zakulacují, jak se jejich krunýř stává klenutějším. Mají zkrátka chuť do života,“ řekl kurátor plazů Petr Velenský.

Podle něj je klíčové, že želvy rostou bez deformací. „Přísun vápníku zajišťuje sépiová kost, kterou ochotně okusují. Náramně nám ztvrdly. Po vylíhnutí byly nezvykle měkké skoro jako nafukovací balónek. Dnes bych je tvrdostí přirovnal k ragbyové šišce,“ dodává.

Mláďata zatím zůstávají v zázemí, aby byla co nejméně rušena. Manipulace s nimi je omezena na nutné minimum. I tak se tým kurátora Velenského dozvídá cenné poznatky ze způsobu života těchto málo prozkoumaných zvířat. Kupříkladu aktivní bývají zejména po orosení terária. Patrně v domnění, že budou růst houby, kterými se tento potravně specializovaný druh krmí.

Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu IUCN ohroženým druhem, v Číně pak dokonce kriticky ohroženým. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí ilegální obchod na asijských trzích.

Ostatně ze zabavené zásilky želv se přes Taipei Zoo dostal do Prahy i otec mláďat. Aktuální odchov v Zoo Praha je proto důležitým počinem. Vznikající metodika může pomoci v chovu i dalším chovatelským institucím.

Rozmnožení želv dlaždicovitých, jejichž dospělé jedince naleznou návštěvníci ve Velemlokáriu a které byly donedávna považovány nejen za nerozmnožitelné, ale i vůbec nechovatelné, předcházelo patnáctileté snažení.

 


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru