Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - jasno 24°C
Čtvrtek 19. 6. 2025
Svátek má Leoš
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Znosimský mokřad: Příroda vrací tam, kde jsme ji ztratili
Nové mokřady najdete u Znosimi nedaleko města Vlašim, na levém břehu řeky Blanice. Foto: Vojtěch Herout

Znosimský mokřad: Příroda vrací tam, kde jsme ji ztratili

Novým domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry se stal Znosimský mokřad, který vznikl přičiněním ekologů na levém břehu řeky Blanice u Vlašimi na Benešovsku. Ještě před dvěma lety to bylo místo, kam byste nemohli jít ani se psem na procházku. Nepropustná džungle, místo bez života, odvodněná plocha zarostlá křídlatkou a nálety olše. Dnes tu najdeme největší mokřad na Podblanicku – domov vzácných obojživelníků a luk bohatých na biodiverzitu. Tvoří ho dvě vodní plochy – jedna o rozloze přes 2000 metrů čtverečních a druhá o 1000 metrech čtverečních, napájené z pramenů a spodní vodou propojené s Blanicí.

Podle ekologů jedná o největší mokřad na Podblanicku, který je domovem vzácných obojživelníků a jeho součástí mají být i louky bohaté na život.

znosimsky-mokrad-02

Foto v článku/3×/Vojtěch Herout

„Lidé si často myslí, že Český svaz ochránců přírody vykupuje jen cenné lokality. My ale vykupujeme také zničené pozemky, které přírodě navracíme. A toto je právě ten případ,” říká Karel Kříž, autor projektu a jednatel ZO ČSOP Vlašim.

Zase můžeme budovat místa s respektem ke krajině
Projekt vznikl díky dlouhodobé spolupráci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a Nadačního fondu Veolia. Lokalitu nedaleko Znosimi vybrali, protože měla to nejdůležitější pro dlouhodobé fungování – jistotu vody a možnost odkupu větších pozemků.

„Když se podíváme na letecké snímky z 50. a 60. let, tak všechny tyto nivy byly otevřené. Všude tu byly louky. Pak ale přišlo hospodaření ve stylu ‘kam se nedostane velký traktor, tam to necháme být’. Louky zarostly, zmizelo světlo, a tím se snížila biodiverzita. Třeba úplně zmizeli motýli,” vysvětluje Karel Kříž.

znosimsky-mokrad-tabule ČSOP tak pozemky přebíral dlouhodobě neudržované, zarostlé ruderální vegetací a nálety olše. Jako první zrušili odvodňovací příkopy, aby odstud voda neodtékala. Odstranili křídlatku, invazivní nepůvodní druh. A začali modelovat terén. Vše z vytěžené zeminy s respektem k okolní krajině. Vybudovali také ostrov a schovky pro různé živočichy.

Vznikly tak dvě vodní plochy napájené z pramenů a spodní vodou propojené s řekou Blanicí. Hlavní účel těchto tůní není zadržovat vodu v krajině. To nejcennější, co přinášejí, je místo pro život obojživelníků. Stojatých vod, kde by mohli naklást vajíčka, je v naší krajině málo. V rybnících se chovají ryby a pro ty jsou vajíčka obojživelníků výtečná potrava. První fáze života už je vidět – v tůních plavou znakoplavky, mezi trávami přeběhne ještěrka, stopy bobra se objevují hned u hladiny.

„Hlavní uživatelé mokřadů jsou čolci a žáby. Ropuchy, skokani, kuňky do nich putují i dva kilometry, aby se zde rozmnožili. A sem už letos dorazili,“ dodává Kříž.

Už brzy tu vykvetou louky, které voní
znosimsky-mokrad-blatouch Druhý cíl je v nově vzniklém terénu vybudovat louky bohaté na biodiverzitu. Ty vznikají bez umělého výsevu – část osiva získali autoři nakartáčováním z okolních luk, většinu semínek ale přinese vítr, voda a ptáci. Jakmile se louky začnou pravidelně kosit, do pár let se sem vrátí motýli – babočky, okáči, admirálové. V sušší části se usídlí slepýši, ještěrky.

„Pokud chceme mít v krajině louky, musíme je pravidelně kosit. Jinak tu do pár let máme neprostupnou džungli z náletů. Ta naše středoevropská krajina se musí udržovat. Její biodiverzita je závislá na údržbě. Tak jsme si ji to za 2 000 let naučili,” vysvětluje Karel Kříž.

Teď má mokřady na starosti příroda. Budou se budovat samy a lidé jen pozorovat jací živočichové a rostliny je obsadí.

Mokřad se otevírá lidem
Lokalita navazuje na zámecký park ve Vlašimi, který ročně navštíví desetitisíce lidí. Tím, že budou louky kosené, se krajina stane prostupná a lidé ji mohou navštěvovat. Už dnes ČSOP zařadila místo do programů ekologické výchovy pro školy, který každoročně navštíví tisíce dětí od mateřských po střední školy. Navíc se zvažuje obnovení staré pěší cesty do Znosimi, která by mohla otevřít novou výletní trasu.

Celý projekt stál 1,5 milionu korun, z toho 400 000 korun na výkup pozemků, zbytek na přípravu a práce v terénu. A údržba? Jednoduchá – dvakrát ročně posekat louky, aby se nezměnily v les.

Projekt trval od výkupu pozemků tři roky. Mezitím přišla i povodeň, která práce pozdržela – jako připomenutí, že krajina si dělá věci po svém.

A výsledek? Biotop, který přechází od čisté vody do máčeného stádia a láká různé druhy flóry a fauny.

Kdo za projektem stojí
Projekt je součástí spolupráce ČSOP a Nadačního fondu Veolia na programu Vraťme vodu přírodě, která trvá již od roku 2018. Díky ní se daří přizpůsobovat českou krajinu změnám klimatu a suchu, zadržovat vodu v krajině a zvyšovat její biodiverzitu. Na doporučení odborníků z ČSOP Nadační fond Veolia financuje výkup pozemků s potenciálem zadržovat vodu v krajině a pomáhá dlouhodobě pečovat o vzniklé mokřady. Dosud bylo na tyto účely věnováno více než 11 milionů korun.


Autor: Alo

Den zdraví na Karláku: Nechte se vyšetřit zdarma

12. června 2025 v 19:34 | Aktualizováno v 23:08

Ve středu 18. června se od 13 do 16:30 hodin na Karlově náměstí v Praze 2 koná Den zdraví. 

Den zdraví 2025 před radnicí Prahy 13

10. června 2025 v 07:42

Praha 13 prostřednictvím místní Agendy 21 zve na 10. ročník akce Den zdraví 2025. Akce je zaměřena na podporu zdraví a zdravého životního stylu a koná se ve středu 18. června od 10 do 17 hodin.

Praha hostí první dětský revma den

6. června 2025 ve 14:34

V Česku žije přibližně čtyři tisíce dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA), chronickým zánětlivým onemocněním, které výrazně omezuje jejich každodenní život. První ročník Dětského revma dne s názvem „Úsměvy navzdory bolesti“, který se uskuteční 7. června v pražském Divadle Kašpar, chce...

Každá plechovka se počítá: Na náměstí Míru vznikne šestimetrový velkoformátový obraz

3. června 2025 v 16:05

Oslavy Světového dne životního prostředí se konají ve čtvrtek 5. června od 8:30 na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily. Umělecký happening v podobě tvorby PixelCan – z více než 1900 hliníkových plechovek vznikne šestimetrový velkoformátový obraz ohroženého zvířete. Výsledný motiv je...

Bezpečnost dětí na internetu. Online Kavárna pro rodiče

2. června 2025 v 10:32

Rodiče dětí školního věku zve Praha 1 na další setkání v rámci oblíbeného cyklu Kavárna pro rodiče online, tentokrát na aktuální téma Bezpečnost dětí na internetu.

Den pěstounství s Prahou 4

1. června 2025 v 15:30

Praha 4 zve na již tradiční Den pěstounství nazvaný v letošním roce Děti na prvním místě aneb Den pěstounství s MČ Praha 4 a Dětským centrem Krč.

Praha 9 slaví Den životního prostředí

1. června 2025 v 11:45

Draví ptáci, pozorování slunce, jízdní policie, turistický pochod nebo Klub lodních modelářů. Praha 9 zve do Parku Přátelství 5. června od 9 hodin.

Další články
Nahoru