dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Zničená zoo přijde o gorilí rodinku. Shání dobrovolníky a děkuje za dary
Gorily v pražské zoo. Foto: Michal Krajíček / Zoo Praha

Zničená zoo přijde o gorilí rodinku. Shání dobrovolníky a děkuje za dary

„Nesmírně vděčni budeme za peněžní dary, pro které jsme zřídili speciální konto Zoo Praha Povodeň 2013, číslo účtu 3070207/0100. Děkujeme rovněž, že lidé hlásí jako dobrovolníci k pracím na nápravě škod. Využívejte, prosím, facebookové skupiny Povodeň 2013 – pomáháme Zoo Praha!, jejíž prostřednictvím Vás posléze svoláme,“ uvedl ředitel trojské zoo Miroslav Bobek.

Předběžné odhady škod se vyšplhaly na sumu 160 milionů korun. „I když se podaří shromáždit potřebné prostředky, potrvá dlouhé měsíce, než bude spodní část zoologické zahrady obnovena. A nikdo z nás nechce znovu zažít, co se zde stalo již dvakrát,“ sdělil ředitel zahrady.

„Je nutné vyřešit ochranu Zoo Praha před povodněmi. Rozhodnutí nebudovat u ní protipovodňová opatření, které bylo pražským magistrátem učiněno po povodni v roce 2002 a jehož důsledkem je i nynější tragédie, se ukázalo jako nesprávné,“ pokračoval Miroslav Bobek.

Praha přijde o gorily. Na jak dlouho?

Gorily jsou v protipovodňové věži. „Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven. Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy,“ sdělil.

Gorilí rodina se tak do Prahy vrátí až po té, kdy bude zajištěna ochrana zoo. V současnosti chrání zahradu hráz proti dvacetileté vodě, ale ta bohužel nestačila.


Autor: Lukáš Plecháček

Praha si připomíná smutné výročí: na město se valila povodňová vlna, Karlův most nevydržel

2. září 2013 v 09:16

Jedna z největších povodní postihla Prahu na začátku září roku 1890. Silně pršelo od prvního zářijového dne a lijáky trvaly v kuse čtyři dny. Voda se vylila z břehů a zaplavila zhruba třetinu Prahy. Naplaveniny vážně poškodily symbol města – Karlův most.

Další články
Nahoru