dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Uznávaný odborník říká 10 důvodů, proč pít kávu: šlechtí mozek, játra, krásu, pomáhá při cukrovce
Ilustrační foto: Julius Schorzman / Wikimedia Commons

Uznávaný odborník říká 10 důvodů, proč pít kávu: šlechtí mozek, játra, krásu, pomáhá při cukrovce

Známý německý dietolog Sven-David Müller, který napsal knihu 50 nejlepších a 50 nejnebezpečnějších potravin na světě, tvrdí, že není nic pravdy na tom, že by káva měla škodit lidskému zdraví. Právě naopak, uvádí 10 důvodů, proč bychom ji měli pít. Ideální prý je čtyři až pět šálků filtrované kávy denně – to je přibližně půl litru. Přečtetě si, jakými argumenty autor řady oblíbených publikací podporuje pití kávy.

Kafe nás dělá chytřejší

Jsme-li unavení a dáme-li si šálek kávy, pocítíme téměř ihned, že se nám zlepší rychlost reakcí, logické uvažování, koncentrace, což samozřejmě souvisí i s naší inteligencí. Jedna britská studie dokonce uvádí, že ženy po vypití šálku kapučína byly šestkrát koncentrovanější a výkonnější než před jeho vypitím.

Po kafi jsme krásnější

A štíhlejší! Kofein totiž zrychluje látkovou výměnu, a tím snadněji tělo spotřebovává kalorie. Například jedno espresso po jídle podpoří dietu. Kromě toho kávové zrno obsahuje také niacin, což je vitamín B3, který podporuje regeneraci a hydrataci pokožky. Samozřejmě to na rozdíl od kouření cigaret přináší svěží vzhled.

Kafe svědčí játrům

Vědecké studie dokázaly, že jeden šálek kávy denně podstatně redukuje riziko cirhózy jater. Kdo pije více alkoholu, než je průměr, pak se může takto chránit. Káva prý také předchází takovým nemocem, jako je ztučnění jater.

Kafe nás dělá šťastnými

Dvě až tři kávy denně podle vědců podporují produkci serotoninu, dopaminu nebo noradrenalinu, hormonů, které jsou také jindy nazývány hormony štěstí a mají vliv na náš mozek. Dokonce podle Müllera má káva vliv i na duševní nemoci a deprese, které dovede upravit a působí na ně blahodárně.

Kafe pomáhá při Parkinsonovi

Ten, kdo popíjí kávu pravidelně, snižuje riziko, že by jednou onemocněl Parkinsonovou nemocí, která, jak známo, způsobuje třas. Při onemocnění samém má také pozitivní účinek –třas je viditelně menší.

Proti stresu? Kafe!

V současné době trpí většina zaměstnanců v práci stresem, nejen z vlastního výkonu, ale také ze vztahů na pracovišti. Toto napětí právě může snížit káva. A to dokonce, jak se zjistilo při pokusech se zvířaty, může učinit už aroma kávy, které cítíme.

Kafe snižuje riziko rakoviny

Volné radikály v těle jsou prapůvodem mnoha zdravotních problémů, kromě jiného i rakoviny. Bojujeme proti nim takzvanými antioxidanty, které jsou obsažené v zelenině, ovoci nebo oříšcích a také v kávě! Tělo se pak účinněji brání nejrůznějším nemocem.

Kafe má roli při atletických výkonech

Špičkoví sportovci vědí, že šálek kávy před sportovním výkonem přináší lepší výsledky. Proto jsou také většinou na závodech automaty na kávu. Především při dálkových bězích nebo při jízdě na kole to platí stoprocentně. Káva totiž vyplavuje mastné kyseliny do krevního oběhu, což dodává svalům energii.

Kafe je dobré i na cukrovku

V kávovém zrnu jsou obsaženy kyseliny, které tělu pomáhají regulovat krevní obraz a výši cukru v krvi. Lékaři diabetikům radí vypít denně nejméně čtyři šálky kávy, samozřejmě bez cukru, aby se dostali do rovnovážného stavu.

Kafe se stará o zdravý mozek

Když denně dodáme mozku trochu kofeinu, snižujeme podle vědců riziko Alzheimerovy choroby. Ovšem musíme s tím začít brzy. Po 65. narozeninách prý už je pozdě začít pít kávu ve velkém, přesto se tím může průběh nemoci zmírnit.

A negativa kávy?

Je známo, že zvyšuje tlak a působí odvodnění organismu. Pozor teď, máme-li vysoký tlak a při jejím popíjení je dobré vypít skleničku vody.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru