Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Známky, bankovky, medaile: V poštovním muzeu se představí nejkrásnější peníze světa
Poštovní muzeum. Foto: Patrik Paprika / Wikimedia Commons

Známky, bankovky, medaile: V poštovním muzeu se představí nejkrásnější peníze světa

V Poštovním muzeu na Novém Městě v Praze 1 můžete od pátku 27. března navštívit výstavu Známky, bankovky, medaile, která prezentuje grafiku Oldřicha Kulhánka. Výstava se koná u příležitosti nedožitých 75. narozenin, které by autor oslavil přes měsícem.

Návštěvníci se budou moci seznámit s průřezem všestranného a nesmrtelného díla, jež prolíná celou řadu výtvarných oborů. Jako autor českých bankovek či poštovních známek byl Oldřich Kulhánek v posledních desetiletích jednou z nejvýznamnějších osobností vytvářejících ceniny České republiky.

Velkoryse pojatá expozice, vedle originálních návrhů na všechny Kulhánkovy známky, představí zřídka vystavované originální návrhy na bankovky nebo medaile. Není překvapením, že tyto oblasti autorovy tvorby jsou často propojené nejen námětově, ale i dokonalou kresebnou a řemeslnou zručností.

Na jednom místě tak budou k vidění například carské rublové bankovky (Oldřich Kulhánek je prohlásil za nejkrásnější bankovky světa), originální návrh na desetikorunovou bankovku z roku 1971 s tématem prací Mistra Pavla z Levoče, unikátní souhlas – imprimé – k tisku stokorunových bankovek, dále například kopie bust z triforia Svatovítské katedrály zapůjčených Národním muzeem (Karel IV. či Jan Lucemburský) a mnoho dalšího.

Výstava bude v Poštovním muzeu otevřena denně (od 9 do 12 a 13 do 17 hodin) kromě pondělí.

Je připraven bohatý doprovodný program:

Příležitostná poštovní přepážka 28. března, 9 až 15 hodin. Používání příležitostného poštovního razítka a prodej dopisnice s přítiskem podle návrhu Kláry Melichové.

Představení poštovní známky 1. dubna od 17 hodin. Autoři akademický malíř Jan Kavan a rytec Miloš Ondráček představí vznik poštovní známky emise Tradice české známkové tvorby – Oldřich Kulhánek. O technologických postupech tisku známek promluví Pavel Vavřina z Poštovní tiskárny cenin.

Vzpomínková přednáška 28. dubna od 17 hodin. Předseda SČUG Hollar akad. malíř Vladimír Suchánek zavzpomíná na tvorbu i na osobnost Oldřicha Kulhánka.

Den České mincovny v Poštovním muzeu 12. května do 17 hodin. Zástupci České mincovny nás zavedou do tajů vzniku investičních medailí a tvorby Oldřicha Kulhánka v tomto oboru.

Přednáška o tvorbě bankovek 28. května od 17 hodin. Rytec Martin Srb ze Státní tiskárny cenin poodhalí zákulisí vzniku bankovek i jejich technologické zpracování včetně náročných zabezpečovacích prvků.


Autor: red

Grafiku Roberta Junda uvidíte v Galerii 9 do konce července

Dnes v 19:14

V Galerii 9 probíhá Léto s Polskou grafikou. V červenci tu najdete digitální grafiku profesora Lodžské Akademie krásných umění Roberta Junda.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

Včera v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

Včera v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Další články
Nahoru